Jak wzmocnić zęby? Poznaj pięć sprawdzonych sposobów

Mężczyzna, który myje zęby
Sekret zdrowia w zdrowych zębach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Piękny, zdrowy uśmiech jest marzeniem wielu osób, jeżeli nie każdego z nas. Jak możemy zadbać o zęby w domu, by jak najrzadziej odwiedzać dentystów? Z okazji Dnia Świeżego Oddechu przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na higienę jamy ustnej, które możesz stosować każdego dnia.

Wpływ diety na zęby

Nie od dziś wiadomo, że zbilansowana dieta wspiera nasze zdrowie. Aby zadbać o piękny uśmiech, warto zrezygnować ze słodzonych napojów zawierających kwas fosforowy czy barwiącej szkliwo kawy. Korzystnie na zęby wpływa za to mleko, które zawiera dużo wapnia. Wapń warto przyjmować także w pożywieniu, w postaci jajek czy serów.

Dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, by organizm otrzymywał je na bieżąco i nie musiał pobierać ich z ciała. W każdym daniu powinna więc znajdować się odpowiednia ilość białek, tłuszczy i węglowodanów, a także witamin, adekwatna do naszego wieku, wzrostu i wagi.

Suplementuj wapń

Wapń zawarty w produktach białkowych jest niezbędny dla mocnych kości i twardych zębów. Jego niedobory powodują, że zęby częściej dotyka próchnica i łatwiej się kruszą. Najwięcej wapnia możemy znaleźć w jogurtach, sokach z jego dodatkiem, mozarelli, mleku a także niektórych rybach. Wchłanianie tego pierwiastka ułatwia witamina D oraz odpowiedni poziom magnezu we krwi.

Stosuj ziołowe płukanki jamy ustnej

Aby zadbać o dobrą kondycję zębów, przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu jamy ustnej. Poza regularnym, dokładnym myciem zębów oraz nitkowaniem specjalną nicią dentystyczną warto pamiętać o płukaniu jamy ustnej. Nie trzeba do tego kupować płynu do płukania - wystarczy wykonać płukankę z szałwii lub rumianku. Sporządzone z nich napary mają działanie kojące, antybakteryjne i obkurczające, co dezynfekuje i przyspiesza gojenie drobnych ran w ustach.

Porzuć używki

Używki mają ogólnie negatywny wpływ na nasze zdrowie, przy okazji powodując ubytki w uzębieniu, próchnicę czy żółknięcie. Najgorsze zmiany wywołują oczywiście papierosy, które mogą doprowadzić nawet do wypadania zębów, a w najlepszym wypadku do ich żółknięcia, kamienia nazębnego i odbarwień. Zmianę koloru zębów powoduje także kawa i czerwone wino oraz alkohol, który skutecznie osłabia ich kondycję. Prostą drogą do próchnicy jest też regularne spożywanie słodkich napojów, przez które psuje się szkliwo.

Nie zapominaj o witaminie D3

Witamina słońca, jaką jest D3, nie tylko poprawia humor i stan skóry. Jej niedobór jest zauważalny także w naszych kościach i zębach, ponieważ odpowiada ona za ich mineralizację. Wzmacnia szkliwo i dba o odpowiednią gęstość kości, dlatego jej suplementacja jest niezwykle ważna w naszym klimacie, w którym nie jesteśmy w stanie wyłapać jej odpowiednio dużo ze słońca. Dzięki witaminie D3 wzmacniamy też odporność organizmu, co również ma wpływ na wygląd i stan naszego uzębienia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sylwia Wołoch

Źródło zdjęcia głównego: dolgachov/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości