Przebarwienia na zębach – jak sobie z nimi radzić? Profesjonalne i domowe sposoby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak prawidłowo czyścić zęby?
Jak prawidłowo czyścić zęby?
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
By stres nie zjadł nam zębów
By stres nie zjadł nam zębów
Nadwrażliwość zębów - gdy boli nawet oddychanie
Nadwrażliwość zębów - gdy boli nawet oddychanie
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Przebarwienia na zębach pojawiają się na skutek palenia tytoniu, picia kawy czy herbaty, ale także zaniedbań w higienie. Ponadto problem ten może być też efektem niewłaściwej diety. Nieestetyczny kolor zębów często występuje także u dzieci, i to nawet na mleczakach.

Żółte czy, co gorsza, brązowe przebarwienia na zębach można próbować usunąć domowymi sposobami. Często jednak bywa tak, że jedynym wyjściem, by się ich skutecznie pozbyć, jest pomoc profesjonalisty. Pierwszym krokiem jest jednak poznanie przyczyny ich występowania.

Przebarwienia na zębach – główne przyczyny

Przebarwienia na zębach mogą wynikać z szeregu różnych czynników. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że kolor szkliwa jest często uwarunkowany genetycznie. Poza tym z wiekiem ciemnieje, co jest naturalnym zjawiskiem. To, w jakim nasileniu ten proces występuje, zależy jednak nie tylko od stopnia dbałości higienę, lecz także od czynników zewnątrzustrojowych. Spożywanie pokarmów czy napojów o silnym zabarwieniu (np. ciemnych soków czy wywarów z niektórych ziół) oraz sięganie po używki (np. nikotynę lub czerwone wino) to jedne z głównych przyczyn ciemnych przebarwień na zębach. Do innych zalicza się też przyjmowanie zbyt dużych ilości żelaza czy oddziaływanie bakterii na szkliwo. Jeśli chodzi o przyczyny wewnątrzustrojowe, najczęściej wymienia się stosowanie antybiotykoterapii czy złą dietę prowadzącą do demineralizacji szkliwa.

Białe przebarwienia na zębach u dzieci często pojawiają się na skutek przyjmowania zbyt dużej ilości fluoru (fluoroza). Mogą jednak także wynikać z odwapnienia szkliwa czy nawet alarmować o niedoborach magnezu w organizmie. Poza tym przebarwienia na zębach u dzieci często pojawiają się jako efekt uboczny antybiotykoterapii tetracykliną, która narusza naturalną florę bakteryjną w jamie ustnej. Główną z przyczyn jest także cukier, który powoduje powstawanie próchnicy. W takim przypadku najpierw pojawiają się białe przebarwienia na zębach mlecznych, by stopniowo przybierać coraz ciemniejszy kolor. Rozwiązaniem, które pomoże walczyć z tym problemem, jest zabieg lapisowania, czyli nakładania na szkliwo roztworu azotanu srebra. Żółte przebarwienia na zębach u dzieci z kolei to najczęściej skutek zaniedbań w higienie. Na szczęście nie mają one charakteru trwałego. Dlatego dzieci, które trudno przekonać do szczotkowania zębów, warto zabrać na wizytę instruktażową do stomatologa.

Przebarwienia na zębach – domowe sposoby

Do stosowanych niegdyś domowych sposobów na przebarwienia na zębach należało m.in. szczotkowanie ich solą. Dziś techniki dbania o biały uśmiech nie są tak drastyczne. Wiele osób sięga po tanie i proste rozwiązania, które pomagają zwalczać osad i żółte lub szare przebarwienia na zębach bez pomocy specjalistów. Jednym z nich jest np. stosowanie aktywnego węgla. Dodany do pasty delikatnie ściera osad. Aktywny węgiel można kupić w aptekach i zwykle ma on postać kapsułek. Podobnie działa soda oczyszczona. Oba rozwiązania jednak nie są polecane osobom z nadwrażliwością zębów, bo mogą ten stan jeszcze bardziej zaostrzyć.

Warto wiedzieć, że także owoce są skuteczną bronią w walce z osadem na zębach. Szczególnie dobrze radzą sobie z tym problemem truskawki. Przygotowaną z nich papkę należy nanieść na zęby, lekko je masując. Wybielająco działa też sok z cytryny, jednak ten ze względu na dużą ilość kwasu, stosowany zbyt często, może osłabiać szkliwo.

Żółte przebarwienia na szkliwie to często osad będący wynikiem nagromadzenia kamienia i płytki nazębnej. W takim przypadku pomóc może skaling w połączeniu z piaskowaniem. To zabieg, któremu warto się poddać raz na 6 miesięcy.

Przebarwienia na zębach – jak usunąć je profesjonalnie?

Jeśli powyższe rozwiązania nie przynoszą oczekiwanego efektu, można spróbować sięgnąć po specjalistyczne pasty dostępne w drogeriach czy aptekach, które zawierają ścierające mikrogranulki. Mają one silnie działanie i zwykle pierwsze rezultaty wybielania można zobaczyć już po kilku tygodniach. Oprócz past na rynku dostępne są także nakładki na zęby z żelem (zwykle do stosowania na noc) czy wybielające paski, dzięki którym można uzyskać efekt wybielenia nawet o kilka odcieni. W ich przypadku rezultaty pojawiają się zdecydowanie szybciej, bo nawet po 3–7 dniach.

Decydując się na profesjonalną pomoc u stomatologa, czyli np. usuwanie przebarwień przy użyciu lamp UV czy lasera, należy pamiętać o tym, aby najpierw naprawić wszelkie ubytki, usunąć kamień nazębny i wyleczyć stan zapalny, jeśli ten się wcześniej pojawił. Trzeba także mieć na uwadze, że takie zabiegi nie wybielą istniejących plomb, więc jeśli te okażą się zbyt ciemne, należy je po prostu wymienić na nowe. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że efekt jest natychmiastowy.

Bardzo ważne jest, aby w trakcie stosowania każdej rozjaśniającej kuracji na zęby przestrzegać tzw. białej diety co najmniej przez tydzień. W tym czasie należy powstrzymać się od jedzenia i picia ciemnych pokarmów oraz napojów, które powodują przebarwienia.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana