Co może oznaczać krwawienie z dziąseł?

Uśmiech
Krwawienie z dziąsła
Źródło: GettyImages/Laurence Monneret
Najczęściej pojawia się podczas mycia zębów, nitkowania albo jedzenia twardych pokarmów, np. świeżego pieczywa. Krwawienie z dziąseł przeważnie kojarzone jest z chorobami jamy ustnej. Niesłusznie. Jeżeli problem trwa od dłuższego czasu, warto poddać się diagnozie lekarskiej. Krew z dziąseł często bywa objawem wielu przewlekłych chorób, których nie należy bagatelizować.

Najczęstsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl w przypadku krwawienia z dziąseł, to paradontoza i inne choroby przyzębia. Krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów albo spożywania posiłków to niekoniecznie problem stomatologiczny. Jeżeli dentysta wykluczy dolegliwości jamy ustnej, kolejnym krokiem powinna być wizyta u internisty i badania krwi. Często już na tym etapie można stwierdzić, czym spowodowane jest krwawienie z dziąseł.

Krwawienie z dziąseł – co jest przyczyną?

Najprościej mówiąc, krwawienie z dziąseł jest zaburzeniem krzepnięcia krwi. Poza dolegliwościami jamy ustnej krew z dziąseł może być także jednym z objawów anemii, cukrzycy, zaburzeń pracy wątroby oraz niedoborów witamin. Warto najpierw skierować się do dentysty, żeby wykluczyć ewentualne choroby dziąseł i przyzębia. Krwawienie z dziąseł przy myciu zębów to poważny sygnał, że w jamie ustnej może rozwijać się stan zapalny.

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Przy zapaleniu dziąseł oprócz krwawienia występuje także silny obrzęk i ból podczas jedzenia. Spuchnięte miejsca w jamie ustnej mają zwykle zmieniony kolor i nierzadko wydobywa się z nich ropa. Inną, bardzo częstą dolegliwością przyzębia jest paradontoza. Jej przyczyną jest zazwyczaj nieprawidłowa higiena jamy ustnej albo zbyt silny nacisk na dziąsła przy szczotkowaniu zębów. Stan zapalny jamy ustnej to częsta przypadłość maluchów. Krwawienie z dziąseł u dziecka występuje zwykle na skutek nieprawidłowej higieny zębów i złej diety.

Bywa, że za rozwój paradontozy odpowiada obniżona odporność lub czynniki genetyczne. Typowe objawy paradontozy są bardzo zbliżone do objawów zapalenia dziąseł, a dodatkowo może wystąpić nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, nieświeży oddech, odsłonięcie szyjek zębowych oraz ruchomość i szparowatość zębów. Odpowiednie leczenie stomatologiczne zapobiegnie rozwojowi obu chorób i skutecznie wyeliminuje krwawienie.

Przyczyny krwawienia z dziąseł mogą znaczne wykraczać poza obszar stomatologii. Warto pamiętać, że podatność na choroby przyzębia jest dziedziczna. Fakt, że nasi rodzice chorowali na paradontozę lub nawracające stany zapalne jamy ustnej, nie oznacza wcale, że i my zachorujemy, ale na pewno znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.

Częstą przypadłością, której towarzyszy krwawienie z dziąseł, jest niedokrwistość. Prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z anemią, jest tym większe, gdy poza krwawieniem z dziąseł występują także zmęczenie, senność, brak apetytu, apatia i zawroty głowy. Żeby jednoznacznie stwierdzić, czy cierpimy na niedokrwistość, konieczne są badania krwi – na początku wystarczy morfologia i poziom żelaza. Leczenie polega na przyjmowaniu suplementów żelaza przez kilka miesięcy. Niezbędne jest także uzupełnienie diety o produkty bogate w żelazo i witaminę D.

Krwawienie z dziąseł w ciąży może oznaczać, że przyszła mama nie przyjmuje dostatecznej ilości witamin i minerałów z pożywienia. Anemia w ciąży jest poważnym zagrożeniem. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednią suplementację. Krew z dziąseł u ciężarnych kobiet może być także skutkiem burzy hormonalnej trwającej od drugiego aż do ósmego miesiąca ciąży. Za opuchliznę i nadwrażliwość dziąseł w tym okresie odpowiada progesteron, który zwiększa ich ukrwienie. Estrogen sprawia, że dziąsła kobiet w ciąży są podatne na infekcje i uszkodzenia, co może prowadzić do uciążliwych stanów zapalnych.

Wielu osobom szczególnie niepokojące wydaje się krwawienie dziąseł w nocy . Przyczyną nocnych krwawień z jamy ustnej jest znaczne osłabienie elastyczności naczyń krwionośnych. Samoistne krwawienie z dziąseł towarzyszy często takim dolegliwościom, jak cukrzyca, nadciśnienie, stan zapalny i marskość wątroby, niedobory witamin i składników mineralnych, a także przebyta terapia przeciwzakrzepowa. Właściwą przyczynę ustala lekarz na podstawie badań krwi.

Krwawienie z dziąseł – leczenie

Z całą pewnością dolegliwość ta nie powinna być leczona jedynie objawowo. Kluczową kwestią jest odpowiednia diagnostyka, która pozwoli określić bezpośrednią przyczynę. Jak leczyć krwawienie z dziąseł? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić szereg badań, dzięki którym będzie można ustalić ewentualne niedobory i odchylenia od normy. W przypadku chorób przewlekłych, takich jak problemy sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, krwawienie z dziąseł zacznie ustępować po rozpoczęciu odpowiedniej kuracji farmakologicznej.

Jak zapobiegać krwawieniu z dziąseł?

Jeśli krwawienie z dziąseł jest objawem choroby przewlekłej, należy przede wszystkim skupić się na jej leczeniu i regularnych kontrolach u lekarza. Odpowiednia farmakoterapia powinna wyeliminować te dolegliwości. Jak zapobiec krwawieniu z dziąseł? Najważniejsza jest higiena i pielęgnacja jamy ustnej i zębów, częste wizyty kontrolne u stomatologa, a także zbilansowana dieta.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Laurence Monneret

podziel się:

Pozostałe wiadomości