Finanse i Praca

Waloryzacja emerytur i rent 2023 - ile wyniesie? Prezydent podpisał ustawę

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24/Gazeta Pomorska
Starsza osoba

Waloryzacja emerytur i rent jest przeprowadzana co roku. W przyszłym roku możemy spodziewać się waloryzacji kwotowo-procentowej. Jeżeli prezydent podpisze nowelę, emeryci i renciści mogą spodziewać się minimalnej podwyżki w wysokości 250 zł. Od czego zależy wysokość świadczeń w przyszłym roku i ile wyniosą?

Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku

We wtorek 18 października podczas posiedzenia Rady Ministrów podjęta została decyzja na temat wysokości waloryzacji rent i emerytur. Wynosi ona 13,8% przy minimalnej podwyżce na poziomie 250 zł brutto. Znacząca podwyżka związana jest z wysoką inflacją w Polsce. Wyższe emerytury i renty będą wypłacane od marca 2023 roku. Senat przyjął projekt noweli w sprawie waloryzacji rent i emerytur bez poprawek. Zmiany zostały zatwierdzone przez prezydenta - świadczenia od marca 2023 roku wzrosną o co najmniej 250 zł. 

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Waloryzacja rent i emerytur a przewidywania

Spodziewana waloryzacja wynosiła ponad 10%. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zapowiadała w sierpniu, że może osiągnąć 13%. Według danych z września, jak podawało TVN24, prognozy wskazywały na waloryzację na poziomie 13,8%. Taka też decyzja została podjęta podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Nie można wykluczyć, że waloryzacja sięgnie 13-14 procent

Wysokość najniższej emerytury i renty od 2023 roku

Rząd zaproponował waloryzację kwotowo-procentową. W efekcie emerytury oraz renty wzrosłyby o wskaźnik waloryzacji przy jednoczesnej gwarancji minimalnej podwyżki, która wynosi 250 zł. 

W ramach waloryzacji świadczeń w 2023 roku zmodyfikowane zostały obecne zasady. Zmiany, które wejdą w życie od marca 2023 roku polegają na podwyższeniu najniższego świadczenia. Najniższa emerytura i renta (w przypadku całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej i rodzinnej) będzie wynosić 1588,44zł, a renta z powodu częściowej niezdolności do pracy 1191,33 zł. 

Coroczna waloryzacja emerytur

Wartość emerytur i rent podnoszona jest co roku w oparciu o określony przez ustawę wzór. Bierze on pod uwagę średnioroczny wskaźnik cen, a także realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Jak podaje portal TVN24, waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia oraz podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Podlegają jej świadczenia długoterminowe, takie jak: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne czy nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Dotyczy to również dodatków do tych świadczeń, np. dodatków pielęgnacyjnych, zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych itd. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24/Gazeta Pomorska

Źródło zdjęcia głównego: Bojan89/Getty Images

Pozostałe wiadomości