Świadczenia dla seniorów - o jakie dodatki do emerytury mogą się ubiegać?

Starsza osoba licząca pieniądze
Świadczenia dla seniorów - o co mogą się ubiegać?
Źródło: Olga Shumitskaya/Getty Images
Seniorom przysługuje nie tylko 13. i 14. emerytura. Mało kto wie, o jakie świadczenia i dodatki mogą ubiegać się osoby po 60. i 65. roku życia. Część z nich pobierać mogą również wdowy i wdowcy. Sprawdź szczegóły.

Świadczenia dla seniorów - o jakie dodatki do emerytury mogą się ubiegać?

Seniorzy w 2022 roku dostali 13. i 14. emeryturę. Oba świadczenia wypłacane są z urzędu. Oznacza to, że nie ma potrzeby składania wniosków, w celu ich uzyskania. Inaczej jest z pozostałymi dodatkami dla osób po 60. i 65. roku życia w Polsce. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza w inflacyjnej rzeczywistości szybko rosnących cen.

Finanse i praca

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?

Oto lista świadczeń, o które mogą ubiegać się seniorzy:

 • Dopłata do dekodera i telewizora - w związku ze zmianami standardu nadawania rząd przygotował dofinansowanie dla osób potrzebujących. Można dostać dopłatę w wysokości 250 zł na telewizor i dopłatę 100 zł na dekoder. Sprawdź, co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie: Bon na dekoder. Kto może się o niego ubiegać? Jak to zrobić?
  • Świadczenie 500 plus dla seniora - przysługuje seniorom od 2019 roku. Dodatek zależny jest od opinii ZUS-u, stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, a także od dochodów. Sprawdź, co zrobić, aby uzyskać świadczenie: 500 plus dla seniora. Kto może ubiegać się o dofinansowanie i jak to zrobić?
   • Świadczenie 200 plus dla seniora - dla seniorów strażaków-ochotników oraz ratowników górskich od 2022 roku przysługuje specjalny dodatek 200 plus. Sprawdź, jak uzyskać świadczenie: 200 złotych dodatku do emerytury. Kto może składać wniosek?
    • Dodatek osłonowy - w związku z rosnącymi cenami i inflacją rząd ogłosił dodatek osłonowy. Jest on wypłacany w dwóch ratach i przysługuje osobom spełniającym kryterium dochodowe, które złożą odpowiedni wniosek. Można zyskać nawet 1150 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uzyskać świadczenie: Dodatek osłonowy - co trzeba zrobić, aby dostać dofinansowanie w 2022 roku?
     • Dodatek pielęgnacyjny - wypłacany jest przez ZUS, jeśli emeryt lub rencista jest całkowicie niezdolny do pracy bądź ukończył 75. lat. Osoby powyżej tego wieku nie muszą ubiegać się o dofinansowanie. Osoby poniżej, muszą uzyskać orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Dodatek wynosi 239,66 zł miesięcznie.
      • Zasiłek pielęgnacyjny - to świadczenie, które przysługuje osobom po 75. roku życia. Ma za zadanie pomóc w pokryciu części kosztów, które niezbędne są do zapewnienia opieki osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Wysokość zasiłku to 215,84 zł miesięcznie. Sprawdź, jak go zdobyć: Świadczenie pielęgnacyjne w 2022 roku - komu przysługuje i jak się ubiegać?
       • Dodatek Mama 4+ - z tego świadczenia mogą skorzystać kobiety, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci. Przysługuje również niektórym ojcom. Na środki mogą liczyć m.in. te osoby, które w związku z rodzicielstwem musiały zrezygnować z pracy zarobkowej. Więcej szczegółowych informacji o dodatku Mama 4+.
        • Wypłata emerytury po zmarłym seniorze - świadczenie to umożliwia rodzinie wypłacenie ostatniej emerytury po zmarłej osobie, która pobierała emeryturę. Nie dotyczy to jednak dodatkowych emerytur.

         Dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów - jak się o nie ubiegać?

         W większości przypadków o dodatkowe świadczenia trzeba się ubiegać poprzez złożenie wniosku. Dotyczy to takich dodatków jak: świadczenie 500 plus, świadczenie 200 plus, jeśli osoba nie ukończyła 75. roku życia, dodatek osłonowy oraz dofinansowanie na dekoder i telewizor. Z kolei nie trzeba ubiegać się o dodatkowe emerytury oraz 200 plus po ukończeniu 75. roku życia.

         Dodatki do świadczeń emerytalno-rentownych

         Dodatek kombatancki oraz dodatek kompensacyjny

         Przysługuje osobom pobierającym emeryturę lub rentę oraz będącymi kombatantami bądź ofiarami represji. Także wdowom i wdowcom. Dodatek kombatancki wynosi 256,44 zł miesięcznie, a dodatek kompensacyjny 38,4 7zł. Aby go uzyskać, trzeba złożyć wniosek do ZUS-u z zaświadczeniem potwierdzającym uprawnienia kombatanckie swoje lub zmarłego małżonka lub małżonki.

         Dodatek za tajne nauczanie

         Jeśli osoba jest nauczycielem i podczas II wojny światowej prowadziła tajne nauczanie lub przed 1 września 1939 roku nauczała w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej lub byłego Wolnego Miasta Gdańska, to przysługuje jej dodatek w wysokości 256,44 zł miesięcznie. W celu otrzymania dofinansowania, trzeba złożyć wniosek.

         Dodatek weterana poszkodowanego

         Osoby, które pobierają emeryturę bądź rentę i mają status poszkodowanego weterana mają prawo do dodatku. Weteran poszkodowany to osoba, która na podstawie skierowania brała udział w działaniach poza granicami państwa (np. w misji pokojowej lub stabilizacyjnej) i doznała uszczerbku na zdrowiu w następstwie wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania tych działań. Dodatek obliczany jest w odniesieniu do kwoty najniższej emerytury i może wynosić od 10 do 80% tego świadczenia.

         Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych

         Mogą się o nie ubiegać osoby, które były:

         • żołnierzem zastępczej służby wojskowej i w latach 1949–1959 zostały przymusowo zatrudnione w kopalniach węgla, kamieniołomach lub w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
          • żołnierzem z poboru w 1949 r. wcielonym do ponadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i zostały przymusowo zatrudnione w kopalniach węgla i kamieniołomach,
           • żołnierzem przymusowo zatrudnionym w batalionach budowlanych w latach 1949–1959.

            Na pozytywnie rozpatrzony wniosek z zaświadczeniem Wojskowej Komendy Uzupełnień wypłacany jest dodatek w wysokości 256,44 zł miesięcznie.

            Ryczałt energetyczny

            Dla emerytów, kombatantów lub osób uprawnionych, bądź wdów lub wdowców po tych osobach, przysługuje ryczałt energetyczny. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek o przyznanie go przez ZUS-ERK. Wysokość ogłaszana jest w formie komunikatu przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w terminie 7 dni roboczych lutego co roku.

            Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla

            Aby uzyskać ekwiwalent konieczne jest złożenie wniosku do ZUS przez przedsiębiorstwo górnicze. Maksymalna ilość przekazanego węgla to 3 tony.

            Ekwiwalent ten przysługuje:

            • osobom, które uzyskały emeryturę i rentę przed 1 stycznia 2007 r. i były wtedy uprawnione do bezpłatnego węgla z kopalń całkowicie zlikwidowanych,
             • osobom, którym ZUS przyznał i wypłacał ekwiwalent pieniężny na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2007 r.,
              • osobom, które przeszły na emeryturę, a wcześniej otrzymywały rentę z tytułu niezdolności do pracy wraz z ekwiwalentem pieniężnym,
               • osobom, którym ustało prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej przyznanej na czas określony (wraz z ekwiwalentem pieniężnym wypłacanym przez ZUS), a następnie zostało ono przywrócone,
                • pracownikom kopalni likwidowanej wchodzącej w skład Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu, którzy przeszli na emeryturę lub rentę,
                 • wdowom, wdowcom i sierotom mającym ustalone prawo do renty rodzinnej po emerycie lub renciście, który pobierał ekwiwalent pieniężny wypłacany przez ZUS,
                  • wdowom, wdowcom i sierotom mającym ustalone prawo do renty rodzinnej po byłym pracowniku kopalń całkowicie zlikwidowanych.

                   Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                   Zobacz także:

                   Autor: Teofila Siewko/Diana Ryściuk

                   Źródło: gazetasenior.pl/zus.pl

                   Źródło zdjęcia głównego: Olga Shumitskaya/Getty Images

                   podziel się:

                   Pozostałe wiadomości

                   Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

                   Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

                   Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

                   Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

                   Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
                   Materiał promocyjny

                   Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

                   Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
                   Materiał promocyjny

                   Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

                   Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

                   Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

                   Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

                   Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

                   "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

                   "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

                   Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
                   Materiał promocyjny

                   Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

                   Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
                   Materiał promocyjny

                   Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

                   "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
                   Materiał promocyjny

                   "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

                   Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
                   Materiał promocyjny

                   Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

                   "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

                   "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

                   Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

                   Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

                   14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

                   14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

                   88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
                   Materiał promocyjny

                   88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

                   Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
                   Materiał promocyjny

                   Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

                   Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

                   Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

                   "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

                   "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

                   Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

                   Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

                   Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
                   Materiał promocyjny

                   Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

                   Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

                   Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

                   Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

                   Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

                   Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
                   Materiał promocyjny

                   Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

                   Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

                   Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

                   Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
                   Materiał promocyjny

                   Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

                   Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
                   Materiał promocyjny

                   Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

                   Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

                   Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

                   Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
                   Materiał promocyjny

                   Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

                   "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

                   "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

                   Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
                   Materiał promocyjny

                   Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

                   Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

                   Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

                   18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

                   18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

                   Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

                   Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

                   Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

                   Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

                   Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                   Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                   "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

                   "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

                   Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

                   Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

                   Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

                   Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

                   Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

                   Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

                   Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

                   Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

                   Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

                   Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

                   Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

                   Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

                   Jak reagować na masturbację małych dzieci?

                   Jak reagować na masturbację małych dzieci?

                   Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

                   Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

                   Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

                   Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

                   Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

                   Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

                   Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

                   Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

                   Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

                   Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

                   Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

                   Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

                   Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

                   Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

                   Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

                   Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

                   Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

                   Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

                   Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

                   Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

                   Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

                   Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

                   Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

                   Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

                   Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

                   Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

                   Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

                   Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

                   #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                   #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                   Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

                   Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"