dofinansowanie

  Ruszył program Ciepłe Mieszkanie, dzięki któremu rodziny mogą dostać dofinansowanie na wymianę pieców, drzwi oraz okien. Dotyczy to nie tylko wymiany sprzętu w domach, ale także w budynkach wielorodzinnych. Kto będzie mógł ubiegać się o wymianę tzw. kopciucha?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zbliża się termin składania wniosku o świadczenie postojowe. Komu przysługuje taki rodzaj wsparcia i na jakich zasadach? Co powinien zawierać wniosek?

  Rząd pracuje nad projektem dopłat do węgla opałowego. Miałby on wynieść 3 tysiące złotych. Jednak 70% ankietowanych Polaków uważa, że dopłata powinna przysługiwać nie tylko tym, którzy ogrzewają domy węglem, ale również innymi paliwami, np. gazem, pelletem, ciepłem systemowym i olejem opałowym. 

  Sprawdź, jak złożyć wniosek.

  Co zrobić, by otrzymać dofinansowanie? Kiedy złożyć wniosek?

  W sieci pojawiło się wiele informacji o programie 500 plus dla małżeństw. Miałoby to być dofinansowanie dla osób, które wytrwały w związku małżeńskim odpowiednio długo. Posłowie zajęli się petycją. Czy program 500 plus dla małżeństw wejdzie w życie? Ile miałoby wynieść dofinansowanie?

  Seniorom przysługuje nie tylko 13. i 14. emerytura. Mało kto wie, o jakie świadczenia i dodatki mogą ubiegać się osoby po 60. i 65. roku życia. Część z nich pobierać mogą również wdowy i wdowcy.

  Program "Moje ciepło" to dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Kto może liczyć na takie wsparcie i na jakich zasadach? Ile pieniędzy można dostać?

  15 kwietnia 2022 roku ruszył czwarty nabór wniosków dla osób fizycznych w programie "Mój Prąd". Można dostać nawet 20 tysięcy złotych dofinansowania. Projekt jest organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory z dofinansowania mogły skorzystać osoby instalujące domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV). Kto może się ubiegać o dofinansowanie w nowej edycji?

  Niebawem zostanie wprowadzony nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym wielu Polaków będzie musiało pomyśleć o wymianie odbiorników telewizyjnych lub dokupieniu odpowiednich dekoderów. Rząd postanowił dofinansować zakup, oferując nawet 250 złotych osobom, które ze względu na trudną sytuację materialną nie mogą ponieść pełnych kosztów wymiany sprzętu.

  Już wkrótce w życie wchodzi standard nowej telewizji. W związku z tym konieczne będzie wymienienie odbiorników telewizyjnych lub dokupienie dekoderów. Rząd postanowił dofinansować zakup. Kto może się ubiegać o dodatkowe pieniądze? Od kiedy można składać wnioski?

  W związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej możliwe będzie uzyskanie dodatku osłonowego. Ma on na celu wsparcie finansowe osób, które mają niskie dochody oraz ochronę gospodarstw domowych przed tzw. ubóstwem energetycznym. Aby uzyskać dofinansowanie, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w konkretnym terminie. Rząd właśnie zmienił zdanie w kwestii wliczania trzynastej emerytury do dochodu.

  Ruszyła trzecia część programu "Czyste Powietrze". Ma ona najwyższą do tej pory kwotę dofinansowania, którą mogą uzyskać gospodarstwa jedno- i wieloosobowe. Jakich dotacji można się spodziewać w 2022 roku? Kto może się o nie ubiegać?

  Dodatek drożyźniany może pozwolić wielu gospodarstwom w opłaceniu rosnących rachunków za życie. Trzeba jednak pospieszyć się ze składaniem wniosków o dofinansowanie. Czym jest ten dodatek, jak go uzyskać i do kiedy składać dokumenty?

  Czy zapłacimy nim za przyszłoroczne wakacje?

  Rodzinny kapitał opiekuńczy ma być wsparciem dla rodzin, które mają dwoje lub troje dzieci. Jego maksymalna wartość to 12 tysięcy złotych. Wiemy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dodatkową gotówkę.

  Zapowiedziane "Polskim ładzie" świadczenie 12 tys. zł na dziecko ma zacząć być wypłacane od 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci. Komu przysługuje ten zasiłek i co należy zrobić, aby go otrzymać?

  Chęć posiadania własnego mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem. Dlatego wielu Polaków decyduje się zaciągać w tym celu kredyty, często na kilkadziesiąt kolejnych lat. Część jednak nie może sobie pozwolić nawet na takie rozwiązanie. W sobotę, 15 maja polski rząd ogłosił społeczno-gospodarczy program Polski Ład, który dotyczy 5. obszarów, w tym mieszkaniowego. Kto i jaką pomoc będzie mógł uzyskać?

  Marcin Sawicki spotkał się z Arseniuszem Finsterem - burmistrzem Chojnic, czyli najmniejszego miasta w Polsce, które zdecydowało się na finansowanie zabiegów in vitro. Jaką cenę musi zapłacić burmistrz za tę inicjatywę? O problemach z płodnością, rządowych sposobach na jej wspieranie i zabiegach in vitro rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr. n. med. Waldemarem Kuczyńskim, przewodniczącym sekcji płodności i niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

  To już 2. edycja programu "Decydujesz, pomagamy", w którym Tesco wspiera inicjatywy obywatelskie. Celem jest wspieranie lokalnych społeczności. Głosować można do 4 kwietnia, a każdy projekt, który uzyska odpowiednią liczbę głosów otrzyma 5 tysięcy złotych na realizację swojego projektu. W konkursie biorą udział takie inicjatywy jak: budowa placów zabaw czy ogródków zielarskich dla dzieci, ale również np. radio internetowe, które potrzebuje pieniędzy na nową konsolę. Zadecyduj o tym, jak wyglądać będzie przestrzeń publiczna wokół ciebie i zagłosuj!

  Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy rodziny, których dzieci urodziły się dzięki in vitro. 30 czerwca zakończył się rządowy program refundacji tej metody. O tym, jakie koszty ponoszą osoby decydujące się na zabiegi in vitro i gdzie teraz mogą szukać pomocy rozmawialiśmy z położnikiem Grzegorzem Południewskim i Grażyną Stramską–Świerczyńską, naczelnikiem wydziału zdrowia UM Częstochowy – miasta, które jako pierwsze w Polsce zaczęło realizować samorządowy program dofinansowania in vitro.

  Wiele rodzin, aby mieć własne lokum, korzystało z programu Mieszkanie dla Młodych, który - według założeń - miał trwać do 2018 r. Chodzą jednak słuchy, że na wyczerpaniu są pieniądze z tegorocznej puli na dopłaty do kredytów w programie, a już teraz wiele banków nie chce przyjmować wniosków o tego typu dofinansowanie. O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat Katarzynę Karpę-Świderek.

  Priorytetem nowego rządu jest projekt "500 zł na dziecko". Kto będzie mógł ubiegać się o takie świadczenie? Co zrobić, by dostać dofinansowanie? Kiedy dopłata przestaje obowiązywać? Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Karpa-Świderek, dziennikarka TVN24 Biznes i Świat.