- Fake news to nieprawdziwa informacja podana do publicznej wiadomości.
- Dezinformacja - wprowadzenie kogoś w błąd przez podanie mylących lub fałszywych informacji.
Co to jest fake news?
Fake news to fałszywa informacja.
- To pojęcie zmienia się z czasem ze względu na to, czy mówimy o intencjach, czy o tym, czy coś jest fałszywe. Rozróżniamy jego różne rodzaje. Powiedzmy o dezinformacji, czyli tej najbardziej szkodliwej, która jest nieprawdziwym przekazem, który jest rozsiewany z intencją zrobienia komuś krzywdy - mówił Mateusz Cholewa.
W Dzień Dobry TVN pokazaliśmy kadr ukazujący modlących się muzułmanów na "warszawskim Ursynowie". Jak rozpoznać, że jest to fake?
- Jeżeli jest się mieszkańcem Ursynowa, to na pewno można zwrócić uwagę na to, że tam takich blokowisk nie ma. Problem ma np. mieszkaniec Poznania tak jak ja, który w Warszawie bywa incydentalnie. Tu trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie to zdjęcie pojawiło się po raz pierwszy. Przeszukując internet, znajdziemy to nagranie udostępnione na jednym z innych kont na portalu X i tam okaże się, że w rzeczywistości jest to Mediolan, więc nagranie jest prawdziwe. Nikt go nie przerobił, ale ten pasek, który pojawia się na górze mówiący, że jest to Warszawa, już wprowadza nas w błąd - wyjaśnił analityk Stowarzyszenia Demagog.
Jaki cel ma rozpowszechnianie dezinformacji?
Ppłk Marcin Faliński przypomniał w naszym studiu, po co szerzy się dezinformację.
- Pierwszy cel, zwłaszcza służb rosyjskich czy współpracujących z nimi Białorusinów, ale również Chińczyków, to jest chaos. To jest skierowane do zachodniego społeczeństwa szeroko rozumianego. [...] Wywołanie zamętu, braku wiary w naukę, w jakiekolwiek argumenty racjonalne - przyznał były oficer Agencji Wywiadu.
Na pewnym etapie przestajemy rozróżniać, co jest prawdą, a co fikcją i łatwo nami manipulować.
- Jest to szczególnie istotne w tym czasie, w którym jesteśmy teraz, cztery dni przed wyborami. Bardzo wiele osób podaje różne informacje w internecie, nie wszystkie będą prawdziwe - zaznaczył Mateusz Cholewa.
Jak ustrzec się przed dezinformacją? Kto odpowiada za fake newsy? Posłuchaj całej rozmowy w wideo zamieszczonym na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Prawda pod ostrzałem. Jak rozpoznać fake newsa, clickbait, deepfake’a?
- Jak uchronić się przed dezinformacją? Ekspertka: "Musimy być cały czas czujni"
- Niebezpieczne zdjęcia wygenerowane przez AI. Dziennikarz ostrzega przed farmami lajków
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News