Jakie są zagrożenia w Internecie i jak się przed nimi chronić?

Kobieta trzyma w ręku kartę kredytową i korzysta z laptopa
Jakie są najczęstsze zagrożenia w Internecie?
Źródło: d3sign/Getty Images
Korzystanie z Internetu jest dzisiaj powszechne. Niestety, wiele nieuczciwych osób to wykorzystuje, licząc na naszą nieznajomość zasad bezpieczeństwa w sieci. Jakie są najczęstsze zagrożenia w Internecie i jak się przed nimi chronić?

Korzystanie z sieci ma bez wątpienia wiele korzyści, ale istnieją też zagrożenia z tym związane. Jeśli chcemy być bezpieczni w sieci, powinniśmy poznać podstawowe niebezpieczeństwa i sposoby, jak im przeciwdziałać. W przeciwnym wypadku możemy być narażeni na bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Na zagrożenia płynące z sieci najbardziej narażone są dzieci, dlatego rodzice powinni szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo w Internecie.

Zagrożenia w Internecie - wirusy

Jednym z największych zagrożeń czyhających w sieci są wirusy komputerowe. Określenie to jest bardzo pojemne i odnosi się do "tradycyjnych" wirusów, trojanów, robaków itp. Wirusy mogą wyrządzić szereg poważnych szkód w naszym komputerze - wykasować dane, zainfekować programy, z których korzystamy, a nawet wykraść loginy i hasła do kont mailowych lub bankowych, co może skutkować utratą dużej sumy pieniędzy.

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce

Wirusy mogą znajdować się na nośnikach USB, ale też na niezabezpieczonych, podejrzanych stronach albo w załącznikach mailowych. Żeby chronić się przed wirusami, powinniśmy przede wszystkim zainstalować dobry program antywirusowy, który ma regularne aktualizacje. Nie powinniśmy też odwiedzać podejrzanych stron. Zwracajmy szczególną uwagę na strony, na których musimy wprowadzić nasze dane, loginy i hasła. Fałszywa strona banku może być łudząco podobna do oryginalnej witryny. Nie powinniśmy też otwierać załączników wysłanych w mailach od nieznajomych osób. Coraz częściej maile, tak jak strony internetowe, przypominają wiadomości wysyłane przez nasz bank lub inną znaną nam instytucję. W żadnym wypadku nie powinniśmy podawać naszych haseł i loginów.

Inne podstawowe zagrożenia w Internecie

Każdy z nas musi zapamiętywać coraz więcej haseł i loginów, dlatego też pozwalamy przeglądarkom internetowym na ich zapamiętywanie. Może to być bardzo niebezpieczne, gdy nasz smartfon lub komputer dostanie się w niepowołane ręce. Powinniśmy pamiętać, by nie używać tych samych haseł na wielu serwisach oraz żeby były one wystarczająco skomplikowane i trudne do odgadnięcia.

Kolejnym zagrożeniem jest wykorzystywanie naszych danych, zdjęć i innych materiałów przez niepowołane osoby. Dlatego też przed wrzuceniem do sieci zdjęcia zastanówmy się, czy nie będzie ono wykorzystane w zły sposób. Nie publikujmy zdjęć naszych aut, domów itp., bo przez to udostępniamy wiele informacji złodziejom.

Kolejnym zagrożeniem jest akceptowanie wszystkich regulaminów, które wyskakują na odwiedzanej przez nas stronie. Zawsze powinniśmy czytać, co akceptujemy, ponieważ może okazać się, że zobowiązaliśmy się do niekorzystnej umowy.

Zagrożenia w Internecie dla dzieci i młodzieży

Rodzice zdają sobie sprawę, że zagrożenia w Internecie dla dzieci naprawdę istnieją, jednak często jest im ciężko je rozpoznać i chronić przed nimi swoje pociechy. Rodzice nierzadko są po prostu zagubieni z powodu natłoku informacji i sprzecznych komunikatów dotyczących zagrożeń w sieci, dlatego ostatecznie nie podejmują żadnych działań, by ich dzieci były bezpieczne podczas korzystania z Internetu.

Niestety dzieci, mimo że Internet jest dla nich naturalnym środowiskiem, nie zawsze są w stanie rozpoznać zagrożenia i czasem nie wiedzą, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji. Dlatego tak ważne jest, by rodzice poznali podstawowe reguły dotyczące bezpieczeństwa w sieci i zastosowali je w praktyce.

Zagrożenia w sieci dla dzieci i młodzieży można podzielić na trzy podstawowe kategorie. Pierwszą z nich są szkodliwe lub nieodpowiednie treści. Niebezpieczne treści dla dzieci to pornografia, przemoc, pokazywanie szkodliwych i niebezpiecznych zachowań, takich jak picie alkoholu czy branie narkotyków, rasizm itp. Żeby zapobiec narażeniu naszych dzieci na tego typu przekazy, powinniśmy zainstalować na urządzeniach specjalną aplikację, która blokuje strony z konkretnymi treściami.

Drugim zagrożeniem są nieznajome, niebezpieczne osoby, chcące nawiązać kontakt w różnych celach. W dobie komunikatorów, czatów i forów internetowych jest to bardzo łatwe. Dzieci mogą np. nawiązać kontakt z osobą, która podaje się za ich rówieśnika, a w rzeczywistości za ekranem siedzi dorosły człowiek o złych intencjach. Dzisiejsze internetowe znajomości często kończą się spotkaniem na żywo, dlatego też trzeba uczulić nasze dzieci, by nie nawiązywały kontaktów z nieznajomymi przez Internet i zawsze nas informowały o takich próbach.

Trzecią kategorią zagrożeń w Internecie dla dzieci jest ich własna aktywność w sieci, która może być dla nich niebezpieczna i szkodliwa. Materiały umieszczane w sieci mogą być wykorzystane przez innych w złych celach - ofiarami cyberprzemocy staje się coraz więcej dzieci i nastolatków. Również często zdarza się, że dzieci wrzucą coś do Internetu, ale potem tego żałują. Należy je uświadomić i przypominać, że to, co raz pojawi się w Internecie, nigdy z niego nie zniknie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana