- Wcale nie czeka nas nagroda, a przykra niespodzianka - ostrzegają specjaliści.
Jakie dane zostały wykradzione?
Na co należy zwrócić uwagę?
Jak zakończyły się poszukiwania?
Święta to czas gorączkowych zakupów. W pośpiechu łatwo się zapomnieć i dać się oszukać. Jak chronić się przed cyberoszustami w czasie przedświątecznych sprawunków i nie tylko? O tym opowiedziała nam Magdalena Korona, inżynierka bezpieczeństwa ds. strategii i technologii antyfraudowych w mBanku.
Tylko w poprzednim roku zgłoszono 322 tys. tzw. niebezpiecznych zdarzeń, a to oznacza, że działalność cyberprzestępców rośnie, bo w porównaniu do 2021 r. zwiększyła się aż o 178 proc. Jednym z oszustw, które stosują jest tzw. przekręt na sedes. Na czym polega? Jaka jest skala zjawiska? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Natalią Szewczak i ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa, Danielem Suchockim.
Z końcem sierpnia wchodzi w życie ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Jej zadaniem jest ochrona Polaków przed oszustami. Na czym dokładnie będzie polegało nowe prawo? Jakie będą mieli obowiązki operatorzy telekomunikacyjni? Wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
Cyberprzestępcy wykorzystują e-recepty i wizerunek portalu pacjent.gov.pl, aby rozsyłać szkodliwe oprogramowanie. Co zrobić, aby nie paść ich ofiarą? NASK wyjaśnia, jak chronić swoje dane.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed nową kampanią oszustów.
Cyberataki, różnego typu próby oszustw i wyłudzeń stanowią obecnie zagrożenie dla niemal wszystkich użytkowników internetu. Każdy taki incydent warto zgłaszać. Pomocny w tym jest m.in. numer telefonu CERT Polska 799448084.
Cyberprzestępcy zastawili kolejną pułapkę na użytkowników smartfonów. Znowu podszywają się pod PGE. W wiadomości SMS informują o nieuregulowanych rachunkach i grożą odłączeniem prądu. Jak się chronić przed oszustwem na PGE?
Jak uniknąć zagrożenia?
Niestety, wiele nieuczciwych osób liczy na naszą nieznajomość zasad bezpieczeństwa w sieci.
Cyberprzestępcy podszywają się pod duże marki. Na co trzeba uważać?
Wystarczy prosty krok.
Cyberprzestępcy nie robią sobie wakacji. Tym razem próbują wyłudzić pieniądze poprzez wiadomość SMS, w której informują o możliwości pozyskania dodatkowych środków. Na czym polega nowe oszustwo?
Oszuści znów próbują wyłudzać pieniądze. Tym razem podszywają się pod Ministerstwo Finansów i rozsyłają fałszywe ankiety. Przygotowane są tak dokładnie, że bardzo łatwo się na nie nabrać. Na czym polega oszustwo? Jak nie dać się oszukać?
Regularnie publikujemy informacje o kolejnych metodach cyberprzestępców na wyłudzanie danych i pieniędzy. Coraz więcej osób pada ich ofiarami.
Aktualnie najpopularniejszą metodą oszustw jest wyłudzanie pieniędzy z bankowości elektronicznej. Oszuści robią to tak, abyśmy "okradali samych siebie", bez konieczności hakowania strony banku. Jak uchronić się przed oszustami? Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy?
Cyberprzestępcy nigdy nie śpią. Ciągle szukają sposobów, by przejąć dane lub pieniądze osób korzystających ze smartfonów i internetu. Jedną z dróg „wkradania” się są fałszywe aplikacje.
W ostatnim czasie pojawiły się kolejne doniesienia o oszustwach na BLIK. Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed wiadomościami SMS z informacją o zwrocie środków. Ich autorami mogą są oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze. Na co trzeba uważać?