Tylko w poprzednim roku zgłoszono 322 tys. tzw. niebezpiecznych zdarzeń, a to oznacza, że działalność cyberprzestępców rośnie, bo w porównaniu do 2021 r. zwiększyła się aż o 178 proc. Jednym z oszustw, które stosują jest tzw. przekręt na sedes. Na czym polega? Jaka jest skala zjawiska? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Natalią Szewczak i ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa, Danielem Suchockim.
Oszustwa cyberprzestępców. Czym jest "przekręt na sedes"?
Kiedy Natalia Szewczak otrzymała smsa z wiadomością od "dziecka", że potrzebne są mu pieniądze, od razu wiedziała, że jest to oszustwo. Złodziejowi nie udało się jej nabrać, bo jej 3-letnie bliźniaki bawiły się tuż obok, a poza tym nie potrafią jeszcze pisać.
- Dostałam SMS-a o treści: "Mamo, napisz do mnie teraz". Jestem dziennikarką, więc wiedziałam, co się święci. Napisał, że telefon wpadł mu do sedesu i żebym wysłała zdjęcie mojej karty płatniczej, bo potrzebuje sporo pieniędzy - mówiła dziennikarka.
- Oszust nie spodziewał się, że moje cudowne dzieci nie potrafią jeszcze ani pisać, ani czytać. Są bardziej zainteresowane klockami niż smartfonami - dodała.
Przekręt "na sedes". Jak się bronić?
Metoda "na sedes" to kolejne oszustwo socjotechniczne, które polega na tym, że oszust dzwoni lub pisze do nas i podszywa się pod kogoś bliskiego, próbując namówić do przesłania zdjęć dokumentów, jak karta bankomatowa czy pieniędzy.
- Oszuści wysyłają setki tysięcy wiadomości. Często zaczynają "cześć mamo", a nie tato. Idą w ilość. Na tysiąc wiadomości, którąś z nich na pewno odbierze jakaś matka. Niestety jest wiele udanych takich ataków - powiedział Daniel Suchocki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
- Pamiętamy ataki na wnuczka, policjanta itd. To były duże kwoty. Rynek cyberprzestępczy zaczął reagować i teraz kradnie małe kwoty, ale w dużej skali, np. prosząc o opłacenie rachunków - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oszustwo na SMS-a do "mamy" lub "taty". Oszuści są w stanie prowadzić rozmowę w czasie rzeczywistym
- Nowa metoda oszustwa. "Żerują na dobrym sercu i strachu"
- Oszustwo na bilet - na czym polega i jak się przed nim chronić?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Ola skowron/East News