Język HTML – co to jest i do czego służy?

Dziecko
Język HTML – co to jest i do czego służy?
Źródło: SolStock/Getty Images
Format HTML (HyperText Markup Language), czyli hipertekstowy język znaczników, wykorzystuje się do tworzenia stron internetowych. Przeglądarki są w stanie odczytać składnię HTML i następnie wyświetlić ją jako stronę www.

HTML opisuje strukturę stron internetowych za pomocą znaczników. Przykładem takiego znacznika jest

oraz

oznaczający początek i koniec paragrafu w tekście. HTML pozwala na dodawanie nagłówków, hiperłączy, formularzy czy akapitów. Przeglądarki nie wyświetlają znaczników HTML, ale interpretują je i następnie używają ich do renderowania treści strony internetowej.

Internet i technologia

DD_20220228_Technologia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Krótka historia języka HTML

W 1980 roku Tim Berners-Lee, fizyk związany z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN, stworzył pierwszy hipertekstowy projekt o nazwie ENQUIRE. Nie była to jeszcze strona internetowa, ale zawierała elementy, które stosuje się w tworzeniu stron www do dziś. ENQUIRE miała umożliwiać dzielenie się naukowymi dokumentami – dzięki odnośnikom w tekście można było otworzyć te dokumenty w każdym miejscu na świecie. Tim Berners-Lee rozwijał swój projekt razem z innym naukowcem, Robertem Cailliau. W 1990 roku stworzyli oni pierwszą przeglądarkę internetową WorldWideWeb, która była oparta na hipertekstowych systemach informacyjnych. Rok później powstała pierwsza specyfikacja HTML – zawierała ona 22 znaczniki. HTML szybko stał się standardowym narzędziem wykorzystywanym do tworzenia stron internetowych przez programistów na całym świecie. Tim Berners-Lee w 1994 roku założył organizację World Wide Web Consortium (W3C), która zajęła się opracowaniem standardów HTML. Ujednolicone reguły ustanowione przez W3C pozwalają na prawidłowe odczytywanie stron internetowych tworzonych przy pomocy HTML przez wszystkie istniejące przeglądarki internetowe.

HTML – przykład składni

HTML jest oparty na znacznikach, które są następnie interpretowane przez przeglądarki internetowe. Istnieje kilka podstawowych założeń dotyczących ich zapisu:

  • znaczniki HTML najczęściej występują w parach,
  • pierwszym znacznikiem w parze zawsze jest znacznik początkowy, a drugim znacznik końcowy,
  • znacznik końcowy wygląda tak samo jak znacznik początkowy, ale dodany jest do niego ukośnik.

HTML 5 – nowy standard

Język HTML od czasów powstania bardzo ewoluował – w przeciągu lat organizacja W3C rekomendowała następne wersje HTML, w których pojawiały się nowe elementy i znaczniki. Członkowie W3C zdawali sobie sprawę, że strony internetowe w przeciągu lat się zmieniały – kiedyś były to jedynie statyczne dokumenty, w których dominował tekst. Jednak z biegiem czasu coraz więcej stron www zawierało grafiki i multimedia, do czego nie były przystosowane stare wersje HTML. Obecnie standardem rekomendowanym przez W3C jest HTML 5. Największe zmiany zaprezentowane w tym języku znaczników to:

  • nowe elementy pozwalające zwiększyć interaktywność i multimedialność stron internetowych,
  • nowe znaczniki semantyczne zwiększające dostępność stron internetowych dla wszystkich użytkowników, w tym dla osób słabowidzących lub niewidzących,
  • szczegółowe określenie sposobu obsługi błędów, tak aby dokumenty napisane przez programistów o różnym poziomie wiedzy wyświetlały się identyczne w każdej przeglądarce,
  • zachowanie kompatybilności z wcześniejszymi wersjami HTML, tak aby starsze przeglądarki internetowe prawidłowo wyświetlały strony napisane w HTML 5.
Technologia ratuje życie
Technologia, która pomaga realizować pasje i marzenia
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nauka języka HTML

Znajomość języka HTML jest podstawowym wymogiem pojawiającym się w większości ofert pracy dla programistów, zwłaszcza dla front-end web developerów. Wiele osób uczących się tworzenia stron internetowych rozpoczyna swoją naukę właśnie od poznania języka HTML. Jak nauczyć się HTML-a? Można zapisać się na kurs stacjonarny lub on-line prowadzony przez doświadczonych programistów. Innym rozwiązaniem jest samodzielna nauka z książek lub materiałów dostępnych w internecie. W sieci można znaleźć zarówno płatne, jak i darmowe kursy dla początkujących programistów. Organizacja W3C również oferuje bezpłatny, interaktywny tutorial omawiający podstawy HTML 5.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!