Miniony tydzień, od 15 do 21 lipca, obfitował w wiele ważnych informacji.
Chaos na lotniskach, w bankach i mediach.
Już we wrześniu w wybranych szkołach, rozpocznie się pilotaż projektu "Programowanie = Nasz drugi język". Pomysłodawcą programu jest Miron Mironiuk, założyciel firmy technologicznej, która korzystając ze sztucznej inteligencji podbija światowe rynki. - Programowanie to wielka szansa - powiedział podczas rozmowy w studiu Dzień Dobry TVN.
Co to jest hosting? To udostępnianie miejsca na komputerze, który pracuje bez przerwy, jest podłączony do Internetu i pełni funkcję serwera. Wybór odpowiedniego serwera do obsługi strony internetowej jest bardzo ważny. Jeżeli nie działa on poprawnie lub często się zawiesza, dostęp do strony będzie ograniczony albo wręcz niemożliwy.
IP, czyli protokół internetowy (ang. Internet Protocol) jest jednym z podstawowych protokołów komunikacyjnych stosowanych w Internecie. Użytkownicy urządzeń elektronicznych często sprawdzają IP komputera, drukarki bądź routera. Równie często pojawia się pytanie o to, jak sprawdzić IP danego urządzenia i gdzie tych informacji szukać? Wbrew pozorom nie jest to zadanie skomplikowane i poradzi sobie z nim każdy.
Chat-bot jest w stanie rozwiązywać m.in. zadania egzaminacyjne.
Format HTML (HyperText Markup Language), czyli hipertekstowy język znaczników, wykorzystuje się do tworzenia stron internetowych. Przeglądarki są w stanie odczytać składnię HTML i następnie wyświetlić ją jako stronę www.
W sieci nietrudno znaleźć ogłoszenia firm, które poszukują specjalistów właśnie z tej dziedziny.
Ta gałąź gospodarki nie tylko gwarantuje niezłe zarobki, ale też stabilność zatrudnienia oraz elastyczne warunki.
Tomasz Czajka to światowej sławy ekspert w dziedzinie programowania. Wybitnie uzdolniony informatyk może poszczycić się wieloma sukcesami, w tym także pracą w amerykańskim przedsiębiorstwie założonym przez Elona Muska. Jak udało mu się to osiągnąć?
Jarosław Makarewicz jest nauczycielem matematyki i informatyki, który stworzył robota Franka o cechach zbliżonych do człowieka. Do projektu zaprosił swoich uczniów. Jak wyglądała ta współpraca? Co potrafi maszyna?
Zmniejszanie zdjęć i obrazów przydaje nam się w wielu sytuacjach. Jeśli chcemy umieścić dany obraz na portalu społecznościowym albo zamieścić zdjęcie w internetowym kreatorze CV, często musimy je wcześniej zmniejszyć. Na szczęście proces zmniejszania zdjęć jest niezwykle prosty i szybki. Przedstawiamy sposoby, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia.
Egzamin E.12 to pierwszy z trzech kroków do uzyskania tytułu technika informatyka. Dotyczy on wiedzy z zakresu montażu i eksploatacji komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych. Do uzyskania certyfikatu E.12 prowadzi kilka różnych dróg.
Git to jeden z dostępnych systemów kontroli wersji. Na początek warto wiedzieć, że wyróżnia się trzy rodzaje powyższych systemów – lokalne, scentralizowane i rozproszone. Git zaliczamy do trzeciej grupy. Jest on oparty na architekturze P2P. Takie rozwiązanie umożliwia jednoczesną współpracę z grupami ludzi nad tym samym zadaniem. Zmiany w projekcie są szybko synchronizowane. Dowiedz się więcej o tym systemie z okazji Dnia Wolnego Oprogramowania.
System operacyjny zarządza urządzeniem i jego oprogramowaniem. Jego zadaniem jest uruchamianie programów, komunikacja między użytkownikiem a elementami komputera i ochrona danych. Jakie mamy systemy operacyjne?
To mąż namówił ją do udziału w wyborach. Klaudia Matlak-Dudek, inżynier informatyk i absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego, zdobyła tytuł drugiej najpiękniejszej mężatki na świecie. Zaszczytny tytuł Mrs World powędrował do reprezentantki Republiki Południowej Afryki. Pani Klaudia opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN o kulisach tego konkursu.
Jak to możliwe? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer spotkał się w Sopocie z ludźmi, którzy zarabiają na tym, że do pracy jadą rowerem. Ile pracodawcy płacą swoim pracownikom za kilometr? Jeden z nich zarobił, aż 23 tysiące złotych jeżdżąc rowerem do pracy.
Przedstawiamy Wam przyszłe mistrzynie w kodowaniu. Oto one: Kasia, Natalia i Basia - dziewczynki, które z chęcią uczęszczają na warsztaty... z programowania. Być może będą one następczyniami Carol Shaw. Zobaczcie, dlaczego lubią warsztaty i jakie mają plany na przyszłość. Trzymamy za nie kciuki!
Motywują do nauki i wzmacniają szybkość reakcji - gry komputerowe dla niepełnosprawnych. Pomogą w rehabilitacji dzieci i dorosłych.