Co to jest hosting i jak wybrać najlepszy? Ceny usług hostingowych

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy nasz mózg działa jak komputer?
Czy nasz mózg działa jak komputer?
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Co to jest hosting? To udostępnianie miejsca na komputerze, który pracuje bez przerwy, jest podłączony do Internetu i pełni funkcję serwera. Wybór odpowiedniego serwera do obsługi strony internetowej jest bardzo ważny. Jeżeli nie działa on poprawnie lub często się zawiesza, dostęp do strony będzie ograniczony albo wręcz niemożliwy.

Wybór najlepszego hostingu zależy od skomplikowania strony internetowej, którą zamierza się na nim umieścić. Jeżeli strona nie jest mocno rozbudowana, hosting nie musi mieć zbyt wysokich parametrów. Natomiast jeśli związana jest ze skomplikowanymi technologiami, trzeba wybrać hosting bardziej wydajny, o odpowiednio wysokich parametrach.

Jak wybrać najlepszy hosting?

Najlepszy hosting powinien w najwyższym stopniu spełniać wszystkie poniższe kryteria.

  • Pierwszym z obszarów jest uptime, czyli czas, w jakim serwer działa bezawaryjnie. Jest to inaczej stabilność serwera. Cechę tę określa się w procentach. Jeżeli uptime ma poziom 90%, oznacza to, że w trakcie co najmniej 9 na 10 wejść na stronę zadziała ona bezbłędnie. Kolejną cechą dobrego hostingu jest transfer. Oznacza on ilość danych, która może zostać przesłana ze strony internetowej do jej użytkowników. Oblicza się to poprzez przemnożenie wielkości przesyłanych danych i liczby odbiorców. Jeżeli dane informacje zajmujące 10 MB pobiera 10 osób, to transfer ten wynosi 100 MB. Standardowa strona internetowa powinna mieć transfer na poziomie około 40 GB miesięcznie, choć obecnie najlepiej korzystać z hostingów oferujących transfer na poziomie 80 GB. Inny parametr określający dobry hosting to ilość miejsca udostępnionego do przechowywania danych. Jeżeli strona nie wymaga umieszczania dużej liczby zdjęć i grafiki, to wystarczy standardowo 1 GB pojemności. Natomiast jeżeli na stronie będzie zamieszczana duża liczba zdjęć i filmów, to niezbędny jest hosting o pojemności kilkuset GB. Bardzo ważnym parametrem jest też szybkość dysku. Pierwotnie stosowane były dyski HDD (hard disk drive). Obecnie powszechnie używa się dysków SSD (solid-state drive), które są wielokrotnie szybsze od tradycyjnych dysków HDD i mają pozytywny wpływ na jakość oferowanego hostingu.

    Podstawowa oferta hostingowa musi zapewniać 100% uptime, nielimitowaną ilość miejsca na dysku, transfer oraz korzystać z technologii SSD. Co więc decyduje o tym, że dany hosting jest najlepszy?

    Pamięć RAM jako podstawowe kryterium najlepszego hostingu

    Elementem decydującym o najlepszym hostingu jest pamięć operacyjna RAM (random access memory). Nawet przy korzystaniu z bardzo mało skomplikowanej strony serwer hostingu musi błyskawicznie podjąć tysiące decyzji dotyczących tego, jakie dane pokazać, jakie informacje ukryć, jakie zabezpieczenia uruchomić i w jaki sposób przefiltrować dane. Element odpowiedzialny za podejmowanie tej niezliczonej liczby decyzji i działań nosi nazwę pamięci RAM. Wszystkie osoby wchodzące na stronę uruchamiają działania, które zajmują część pamięci RAM.

    Każdy proces musi mieć dostęp w pamięci RAM do wszystkich niezbędnych danych. Jeżeli tak się nie stanie, to na stronie internetowej wyświetlony zostanie błąd. Podstawowa oferta dobrego hostingu dla jednego procesu, wystarczająca dla większości stron, wynosi 128 MB. Jeżeli oferowana jest pamięć RAM obejmująca 256 MB, to taki hosting z całą pewnością wart jest skorzystania. Drugim ważnym parametrem związanym z pamięcią RAM jest jej całkowita dostępność. Jeżeli w danym momencie ze strony korzysta tak duża liczba użytkowników, że przekracza to całkowitą dostępność RAM, na stronie wyświetli się błąd. Standardowa oferta hostingu obejmuje 192 MB, natomiast dostępność na poziomie 512 MB oznacza już bardzo dobry hosting.

    Hosting stron – ceny

    Ogólnie rzecz biorąc, ceny hostingu wahają się od kilkudziesięciu złotych do ponad 2000. Opłata obejmuje abonament roczny. Oczywiście im droższy hosting, tym jego parametry są lepsze. Przedział cen od 100 do 500 złotych jest odpowiedni dla większości stron internetowych. Najdroższe oferty przeznaczone są dla stron bardzo rozbudowanych, takich jak różne serwisy ogłoszeniowe, lub dla bardzo popularnych – o dziesiątkach tysięcy wyświetleń miesięcznie. Można skorzystać z darmowego hostingu www. Wtedy trzeba jednak liczyć się z dużą liczbą reklam, które pojawiają się przy korzystaniu z takiego rodzaju hostingu. Poza tym jest on bardzo powolny i ma duże ograniczenia w przesyle ilości danych. Warto więc wydać około 100 złotych rocznie i cieszyć się z dobrego hostingu, ponieważ nawet najlepsza strona internetowa, jeżeli nie będzie sprawnie działać, szybko zniechęci potencjalnych użytkowników.

    Zobacz także:

    Autor: Adrian Adamczyk

    Źródło zdjęcia głównego: 1001Love/Getty Images

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
    Materiał promocyjny

    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana