Sprawozdanie z praktyk studenckich i zawodowych – czym jest i jak je napisać?

Sprawozdanie z praktyk studenckich - jak napisać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Przygotowanie sprawozdania z praktyk jest obowiązkowe i warunkuje ich zaliczenie nie tylko na uczelni, ale również w szkole zawodowej czy technikum. Musisz je przygotować, ale nie wiesz, jak je napisać? Sprawdź, jak wygląda przykładowe sprawozdanie z praktyk.

W zależności od wymogów uczelni, sprawozdanie z praktyk może być przygotowane w formie tabeli lub napisane tekstem ciągłym. Praktyki odbywają zazwyczaj uczniowie i studenci ostatnich lat, a do ich zaliczenia potrzebny jest szereg wypełnionych oraz potwierdzonych dokumentów. Zobacz, jak wygląda przykładowe sprawozdanie z praktyk i jakie informacje musi zawierać.

Po co pisać sprawozdanie z praktyk?

Sprawozdanie z przebiegu praktyk to dokument, który pozwala na przeanalizowanie zakresu zadań i obowiązków stawianych przed uczniem lub studentem w odniesieniu do założeń kształcenia na danym profilu lub specjalności.

Student przygotowuje sprawozdanie z praktyk studenckich, z kolei uczeń technikum lub szkoły zawodowej – sprawozdanie z praktyk zawodowych. Ich celem jest potwierdzenie nabycia nowych umiejętności teoretycznych i praktycznych oraz wykorzystania zdobytej wcześniej wiedzy. Sprawdź, jak napisać sprawozdanie z praktyk studenckich i zawodowych.

Sprawozdanie z praktyk – przykłady. Jak napisać sprawozdanie z praktyk studenckich?

Większość szkół i uczelni przygotowuje wzory, według których należy napisać sprawozdania i przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, potwierdzające zdobyte kompetencje i wykonywane obowiązki. Czasem zdarza się jednak, że to uczeń lub student musi samodzielnie wybrać odpowiedni sposób potwierdzenia swoich nowych umiejętności. Jak napisać sprawozdanie z praktyk? Co należy w nim zawrzeć?

Pierwszym elementem, który musi znajdować się w sprawozdaniu z praktyki zawodowej z technikum lub studiów, jest miejsce odbycia praktyk. Należy podać pełną nazwę organizacji, w której został przeprowadzony staż dla studenta lub ucznia szkoły zawodowej.

Kolejną ważną częścią sprawozdania jest wymiar czasu pracy, czyli podsumowanie godzin, w jakich praktykant był obecny na swoim stanowisku. Placówki edukacyjne mają odgórnie ustalony minimalny czas odbywania praktyk, jednak nie ma przeciwwskazań do tego, żeby dana osoba została w firmie na dłużej niż wymaga tego regulamin.

Często zdarza się również, że samo sprawozdanie z praktyk musi być rozpisane na poszczególne dni, w których w punktach zostają wyliczone kolejne zadania praktykanta, wykonane obowiązki oraz nabyte umiejętności, tzw. przebieg praktyk.

Ważną częścią sprawozdania z przebiegu praktyki zawodowej jest również wskazanie opiekuna praktyk, który odpowiadał za wdrożenie ucznia lub studenta oraz udzielenie mu wyczerpujących informacji dotyczących jego obowiązków. To osoba odpowiedzialna za praktykanta, sprawująca nad nim kontrolę oraz opiekę na czas odbywania praktyk.

W sprawozdaniu warto zawrzeć również wnioski, które opisują przydatność zdobytej wiedzy i umiejętności praktycznych w przyszłej pracy absolwenta. W zakończeniu może znaleźć się również opinia opiekuna praktyk o danym uczniu lub studencie i jego podpis zatwierdzający zgodność sprawozdania ze stanem faktycznym.

Przykładowa struktura sprawozdania – część informacyjna i część praktyczna

Część informacyjna:

  • Nazwa i adres zakładu pracy.
  • Termin odbycia praktyki.
  • Wymiar godzinowy praktyki.
  • Informacje o uczniu lub studencie (imię i nazwisko, klasa/kierunek studiów).
  • Informacje o szkolnym lub uczelnianym opiekunie praktyk, czyli dane osoby odpowiedzialnej za organizowanie praktyk, zbieranie dokumentów oraz ostateczne zatwierdzenie ich poprawności.
  • Podpis studenta, szkolnego/uczelnianego opiekuna praktyk oraz opiekuna praktyk w zakładzie pracy.

Część praktyczna:

  • Niezbędne informacje o zakładzie pracy, w którym odbywała się praktyka, w tym rodzaj oraz zakres działalności (np. biuro rachunkowe, firma motoryzacyjna, nauczanie wczesnoszkolne, informatyka, gastronomia).
  • Przebieg praktyk (stanowisko praktykanta, nazwa działu, w którym odbywały się praktyki oraz opis wykonywanych obowiązków).
  • Krótki opis narzędzi, wykorzystywanych podczas odbywania praktyk.
  • Wnioski z odbytej praktyki, zawierające ocenę przydatności praktyk oraz spis poszczególnych umiejętności teoretycznych i praktycznych, które uzyskał uczeń lub student, a także odniesienie nowej wiedzy do tej nabytej podczas toku nauczania.
  • Załączniki (ewentualne potwierdzenie odbycia praktyk z zakładu pracy oraz opinia na temat praktykanta, jeśli jest wymagana przez daną placówkę edukacyjną).

Przykładowe frazy i wyrażenia w sprawozdaniu

Oto lista fraz i wyrażeń, które warto zawrzeć w samodzielnie sporządzanym sprawozdaniu z praktyk studenckich lub zawodowych:

  • Praktykę studencką/zawodową odbyłem(am) w…, w terminie od… do…, w wymiarze… godzin.;
  • W trakcie praktyki zdobyłem(am) umiejętności, takie jak…;
  • Do moich obowiązków, jako praktykanta, należało…;
  • Podczas praktyki moim głównym zadaniem było…;
  • W trakcie praktyk przydała mi się wiedza zdobyta na…;
  • Poszerzyłem(am) swoje umiejętności teoretyczne/praktyczne o…;
  • Zapoznałem(am) się ze specyfikacją pracy na stanowisku…;
  • Dzięki odbytej praktyce…

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!