Studia MBA są bardzo praktyczne i zdaniem pracodawców to jest ich największą zaletą. Te stosunkowo interdyscyplinarne studia biznesowe składają się z różnych dziedzin, m.in. prawa, ekonomii, finansów i księgowości. Choć najbardziej prestiżowe są ośrodki zagraniczne, od lat możemy się podjąć także studiów MBA w Polsce. Absolwenci studiów biznesowych łatwo znajdują dobrą pracę, choć oczywiście powinni mieć też dodatkowe kwalifikacje.
Co to są studia MBA, czyli studia biznesowe?
Studia MBA powszechnie uznawane są za jedne z trudniejszych, a co za tym idzie – bardziej prestiżowych kierunków studiów. Skierowane są one do obecnej lub przyszłej kadry kierowniczej oraz menedżerskiej wyższego szczebla. Studia biznesowe przydadzą się każdemu, kto marzy o karierze w biznesie, założeniu własnej działalności gospodarczej, albo rozpoczęciu kariery w zarządzaniu. Znamienne jest, że wielu prezesów i członków zarządów największych spółek posiada m.in. wykształcenie biznesowe. Bez względu na to, w którym konkretnym kierunku planujemy nasz dalszy rozwój zawodowy, studia MBA z pewnością nam przy tym pomogą, skutecznie zwiększając naszą atrakcyjność na rynku pracy – zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Co obejmują i co dają studia MBA?
Studia biznesowe są stosunkowo interdyscyplinarnym kierunkiem. Mają wiele wspólnego z ekonomią i nauką o zarządzaniu. Choć poszczególne oferty szkół wyższych różnią się od siebie, możemy wskazać na kilka stałych przedmiotów i wymagań stawianych studentom, które charakteryzują studia MBA. Na studiach tych uczymy się m.in.:
- księgowości,
- finansów i rachunkowości,
- ekonomii,
- prawa,
- zarządzania zasobami ludzkimi,
- marketingu.
W niektórych programach studiów znajdziemy przedmioty takie, jak podstawy socjologii, psychologii, filozofię, statystykę lub podstawy informatyki. Oprócz studiów policealnych lub magisterskich wyróżniamy także kursy MBA, które dzielimy na:
- podstawowe – obejmują podobny zakres tematyczny względem studiów MBA;
- wykonawcze (ang. Executive MBA) – przeznaczone dla kierowników lub menedżerów z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym; global executive (GEMBA) – dla doświadczonych menedżerów i kierowników, którzy pełnią funkcje w organizacjach międzynarodowych.
Studia MBA dają szerokie wykształcenie humanistyczno-ekonomiczne i potrzebną wiedzę do zarządzania zespołem, projektem, a także do prowadzenia własnego biznesu. Co więcej, absolwenci studiów MBA gotowi są do przeprowadzania własnych raportów statystycznych i analiz strategicznych, znają podstawy i zasady negocjacji biznesowych, mają dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne. Absolwenci potrafią też posługiwać się narzędziami matematycznymi i wskaźnikami ekonomicznymi (np. giełdowymi). Co ważne, nawet krajowe, prowadzone po polsku studia MBA, posiadają intensywne lekcje angielskiego, w trakcie których studenci zapoznają się nie tylko z zasadami języka, ale ze specyficznym, branżowym słownictwem.
Czy warto podjąć studia MBA?
Zdaniem polskich pracodawców największą zaletą studiów biznesowych jest ich praktyczność – absolwenci są wykształceni w wielu kierunkach, dzięki czemu mogą podjąć się pracy zarówno na stanowisku menadżera, menadżera projektowego, jak i starszego asystenta. Drugą istotną zaletą studiów jest ich przyszłościowy charakter. Biorąc pod uwagę dalszy rozwój gospodarczy i ewolucję firm, specjaliści od zarówno zarządzania, wdrażania projektów, egzekwowania ich, jak i opracowywania od podstaw zawsze znajdą pracę na rynku.
Z drugiej jednak strony przyszły absolwent studiów MBA powinien również postarać się o doświadczenie zawodowe i ukończenie innych studiów, np. prawa, ekonomii lub zarządzania. Jak podkreślają pracodawcy, znacząco zwiększa to szanse kandydata na otrzymanie stanowiska z wyższym wynagrodzeniem.
Zobacz także:
- Coraz więcej dzieci uzależnionych od uczenia się. "Problem tkwi głównie w systemie edukacji i podejściu rodziców"
- Edukacja w Finlandii przykładem nowoczesnej szkoły. Czy w Polsce może być podobnie?
- Nauka opłaca się coraz mniej. Na jakie wynagrodzenie można liczyć po studiach?
Autor: Aby wyjaśnić, co to są studia MBA, warto najpierw przetłumaczyć występujący w tym miejscu akronim. MBA (lub M.B.A.) to skrót od angielskich słów Master of Business Administration, oznaczających stopień naukowy z zarządzania biznesem (lub po prostu: biznesu), porównywalny do polskiego magistra. Studia MBA w Polsce często tłumaczone są jako studia biznesowe. Najczęściej realizowane są w formie studiów podyplomowych, zwykle wieczorowych lub zaocznych. Istnieją jednak kierunki dzienne, magisterskie. , O ile w państwach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych studia na tym kierunku zajmują zwykle od dwóch do sześciu semestrów (1–3 lata akademickie), o tyle w Polskich realiach oferowane są raczej jako studia dwuletnie. Najlepsze studia MBA, pod względem jakości nauczania, proponowane są przez prestiżową szkołę brytyjską – London School of Economics, która od lat zajmuje pierwsze miejsca na świecie w listach rankingowych tego kierunku. Nie brakuje jednak także w naszym kraju uniwersytetów i szkół wyższych lub policealnych, gwarantujących bardzo wysoki poziom nauczania na tym kierunku., Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF