Styl życia

Cymbałki dziecięce - rodzaje, nuty, melodie

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Catherine Delahaye/Getty ImagesDziecko, które gra na cymbałkach

Cymbałki dla dzieci to doskonałe połączenie świetnej zabawy i pożytecznej nauki w jednym. To bardzo ważne, by najwcześniej, jak to możliwe, zacząć oswajać dziecko z muzyką. Nie ma też weselszej domowej zabawy, niż wspólne muzykowanie. Niech wasza rodzina wspólnie wkroczy w magiczny świat muzyki.

Muzyka jest ważna dla dziecka już w okresie prenatalnym. Staraj się więc odpowiednio wybierać słuchane przez malucha melodie. To bardzo ważne doświadczenie szczególnie w początkowym stadium rozwoju. Muzyka dobrze wpływa na umysł dziecka.

Wprowadź wspólne muzykowanie do swojego domu: śpiewajcie, tańczcie, a gdy dziecko będzie już wystarczająco duże, nadejdzie pora na pierwszy instrument. Ponoć najlepiej zacząć właśnie od cymbałek. Maluch, ćwicząc grę na cymbałkach, nie tylko rozwija swoje muzyczne zdolności, ale także umiejętność koncentracji i koordynacji ruchowej.

Cymbałki dla dziecka - jakie wybrać?

Na początku należy zwrócić uwagę, by był to instrument specjalnie dostosowany do potrzeb malucha. Cymbałki dla dziecka powinny być lekkie i kolorowe - muszą przecież skupić na sobie jego uwagę. Blaszki w różnym kolorze mają też inną funkcję - ułatwiają zapamiętanie kolejnych nut. Instrument musi być także solidny, bez małych i ostrych elementów, które mogłyby wyrządzić krzywdę dziecku.

Cymbałki dla dzieci dzielimy na dwa rodzaje:

  • chromatyczne - najczęściej są one dwurzędowe (w drugim rzędzie znajdują się dźwięki obniżone lub podwyższone o pół tonu);
  • diatoniczne - jednorzędowe, bez półtonów.

Cymbałki to jedne z podstawowych instrumentów muzycznych, dlatego są idealne na początek muzycznej przygody. Dodatkowo są dość tanie. By kupić porządne cymbałki dziecięce, wystarczy około 50 zł. Ważne jednak, by był to zakup przemyślany. To także dobry prezent, najlepiej dla dzieci między drugim a trzecim rokiem życia. Pamiętaj jednak, że samo zakupienie ich w sklepie niczego dziecka nie nauczy. Żeby były w pełni wykorzystane, potrzebna jest twoja pomoc i uwaga.

Nuty na cymbałki dla dzieci

Najpierw dziecko powinno oswoić się z instrumentem i zacząć wybijać podstawowe rytmy. Gdy minie ten etap, warto zacząć uczyć go pierwszych melodii. Dzięki temu będzie ćwiczyło swój słuch oraz poczucie rytmu. Poniżej znajdziesz kilka prostych przykładów, które możesz przećwiczyć ze swoim maluchem. Wybraliśmy nuty na cymbałki dla dzieci do najpopularniejszych melodii.

Melodie na cymbałki dla dzieci

Oto utwory na cymbałki dla dzieci , które znają wszyscy dorośli. Gwarantujemy dobrą zabawę i przywołanie wspomnień z dzieciństwa.

  • "Wlazł kotek na płotek": GEEFDDCEG GEEFDDCEC;
  • "Panie Janie": CDEC CDEC EFG EFG GAGFEC GAGFEC DDC DDC;
  • "Wśród nocnej ciszy": CDHCGEEFFEx2 CECEFDHGx2 CCDDC;
  • "Pójdźmy wszyscy do stajenki": GAGAG CEC GAGAG CEC FEDDEDCCHHAHCDEE FEDDEDCCHHAHCCCC.

Muzyczne instrumenty dla dzieci

Cymbałki to tylko jeden z możliwych wyborów, jakie dają muzyczne instrumenty dla dzieci. Na rynku dostępnych jest wiele instrumentów przygotowanych z troską o najmniejszych muzykantów. Jeśli chcecie, by wasze dziecko jak najszybciej zaczęło śpiewać, dobrym pomysłem może być kupienie mu specjalnego mikrofonu. Mikrofon dla dziecka jest zawsze wykonany w jakimś przyciągającym wzrok kolorze. Są też takie, które mają wbudowany głośnik oraz posiadające funkcję nagrywania - dziecko będzie miało możliwość wsłuchania się w swój własny śpiew. Do wyboru mamy mikrofony to trzymania w rączce i na specjalnym stojaku.

Starszym dzieciom poleca się wczesną naukę muzykowania na flecie prostym. Instrument dziecięcy nie różni się niczym od modelu dla dorosłych, ale na rynku są także dostępne egzemplarze w bardziej zachęcającej dla dziecka kolorystyce.

Jeśli twojego malucha rozpiera energia i posiadasz wyrozumiałych sąsiadów, to warto zastanowić się nad kupieniem maluchowi perkusji dla dzieci. Sprzęt taki nie różni się znacząco od tego przeznaczonego dla dorosłych - stanowi raczej jego miniaturową wersję, która pozwala dosięgnąć dziecku do bębnów. Trudno o lepszą naukę poczucia rytmu niż na perkusji. Jeśli jednak taki zestaw to dla ciebie duży wydatek, albo nie masz gdzie go postawić, to na początek wystarczy też zwykły bębenek. Wybijanie prostych rytmów sprawi radość każdemu maluchowi.

Miniaturowe pianinko to chyba najpopularniejszy dziecięcy instrument. Dzieci uwielbiają wciskać klawisze, a dzięki nim uczą się także podstawowych dźwięków. W sprzedaży jest ich niemal nieskończona ilość. Możesz bez problemu wybrać ilość klawiszy, kolory i kształty, a przede wszystkim - melodie, które wygrywa.

Można również kupić dziecięce instrumenty strunowe, które oswoją malucha z instrumentem tego typu, a równocześnie pobudzą jego ciekawość. Dostępne są m.in lekkie, kolorowe, a przede wszystkim przeznaczone dla malucha skrzypce i gitary. Wszystkie dostępne na rynku muzyczne instrumenty dla dzieci gwarantują dobrą zabawę zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak zrobić proste instrumenty z dzieckiem?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/Getty Images

Pozostałe wiadomości