Każdy ma swoją historię, jednak jedna z nich jest niezwykle interesująca. Dlaczego?
"Pierwszy rekord ustanowiliśmy u Jurka Owsiaka".
Piotr Majerczyk wyrabia dudy podhalańskie. Instrument często określany jest jako "koza". Swoją przygodę z dudami zaczął już w dzieciństwie. W Dzień Dobry TVN opowiedział o pasji, która stała się pomysłem na życie.
Gitara elektryczna dla dzieci, ale często także dla dorosłych, to wyjątkowy instrument, przy pomocy którego można naśladować swoich muzycznych idoli. Dzięki wyborze odpowiedniego instrumentu nauka gry może być czystą przyjemnością!
Fortepian to jeden z bardziej skomplikowanych instrumentów. Jego budowa to prawdziwe dzieło sztuki. Nikt nie zna jego tajników tak dobrze jak stroiciel. Andrzej Pągowski, prowadzący cykl "Sekrety sztuki", odwiedził prawdziwego mistrza w tym fachu.
Kilka dni temu odbyła się Wielkotrąbka, czyli pierwszy w Polsce festiwal poświęcony trąbce. Głównym punktem tego wydarzenia był konkurs na najgłośniejszego trębacza. Zawody wygrał 11-letni Jonathan Ryś-Peijen. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoim osiągnięciu. Chłopcu towarzyszył kompozytor Maciej Fortuna.
Cymbałki dla dzieci to doskonałe połączenie świetnej zabawy i pożytecznej nauki w jednym. To bardzo ważne, by najwcześniej, jak to możliwe, zacząć oswajać dziecko z muzyką. Nie ma też weselszej domowej zabawy, niż wspólne muzykowanie. Niech wasza rodzina wspólnie wkroczy w magiczny świat muzyki.
Wymiana strun w gitarze klasycznej to zadanie, z którym prędzej czy później musi zmierzyć się każdy gitarzysta. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z instrumentem, możesz zlecić wymianę profesjonaliście.
Moby - jeden z najbardziej wszechstronnych i oryginalnych muzyków - po kilku lata przerwy wraca z nową płytą. Artysta postanowił odświeżyć swoje największe przeboje i nagrać je we współpracy z orkiestrą symfoniczną. Skąd taki pomysł?
Niemiecka muzyka popowa, metalowa, a nawet niektóre niemieckie piosenki dla dzieci i kolędy znane i cenione są nawet daleko poza granicami tego kraju. Chociaż niemieckie melodie, ze względu na różnice językowe, mogą być trudne dla wielu Polaków, nie sposób nie docenić historycznego i współczesnego dorobku muzyki niemieckiej.
Wszyscy z utęsknieniem czekamy na nadejście wiosny. My postanowiliśmy nieco wcześniej wprowadzić do studia cieplejszy klimat. Z pomocą naszych gości: Janusza Czarneckiego, Romana Rozenberga i Joanny Długosz na chwilę przenieśliśmy się gorącej Afryki. Muzycy dali nam lekcję gry na afrykańskich bębnach, a także zaprezentowali swoje umiejętności.
Drumla to jeden z najstarszych instrumentów na świecie, choć w Polsce został niemal całkowicie zapomniany. O jego właściwościach i zastosowaniu postanowił opowiedzieć nam Kirill Kalugin, nauczyciel i pasjonat gry na drumli.
Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grą na gitarze, zapewne marzysz o tym, by jak najszybciej osiągnąć poziom swoich idoli. Korzystanie z odpowiedniego instrumentu z pewnością sprawi, że nauka będzie szybsza i przyjemniejsza. Sprawdź, czym powinna charakteryzować się dobra gitara akustyczna lub klasyczna.
Sztuka nie jest zarezerwowana tylko dla artystów czy profesjonalnych muzyków. Anna Weber to kompozytorka, blogerka, youtuberka i przede wszystkim mama trzech chłopców, która pokazała nam, jak w domu z dziećmi zrobić najprostsze instrumenty muzyczne.
Wiesław Prządka jest jednym z najwybitniejszych polskich akordeonistów oraz jedynym Polakiem grającym na bandoneonie diatonicznym. W naszym studiu nie dość, że zagrał tango, to dodatkowo zademonstrował, jak działa ten niesamowicie trudny instrument.
Według kalendarza świąt nietypowych 28 stycznia jest Dniem Piszczałek i Fujarek. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN Tomasza Drozdka, muzyka i kolekcjonera różnych instrumentów z całego świata. Specjalnie dla naszych widzów mężczyzna zaprezentował 3-metrową góralską trombitę oraz kilkucentymetrowy flet nosowy, wywodzący się z plemienia Nambikwara, zamieszkującego lasy deszczowe Amazonii.
Nowy Rok, nowe inspiracje. Dla tych, którzy postanowili sobie, że będą mniej się stresować lub dla tych, którzy szukają dróg rozwoju duchowego, polecamy Sonorę. Jak działa ten wyjątkowy instrument do terapii dźwiękiem i jakie korzyści nam przynosi? O tym opowiedziała nam Joanna Przybyła, terapeutka holistyczna.
Anna Rapa to uzdolniona artystka ze Słupska. Jako jedna z niewielu osób na świecie potrafi grać na najtrudniejszym instrumencie muzycznym - thereminie. Jak wydobyć z niego dźwięk? Czy trzeba mieć do tego wykształcenie muzyczne? O tym wszystkim Ania opowiadała w naszym programie, a potem zaprezentowała swoje umiejętności. Jesteśmy pod wrażeniem!
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruowali robota, który gra na ukulele. UkuRobot, bo tak się nazywa, potrafi zagrać różne motywy muzyczne ze znanych filmów. Zobaczcie, co zagrał w Dzień Dobry Wakacje i poznajcie jego konstruktorów: Adriana Gołąba, Jakuba Grelę, Mateusza Guzika i Łukasza Jurczaka - studentów z AGH. Ile pracowali nad tym robotem? Dlaczego wybrali akurat ukulele? Czy planują skonstruowanie kolejnych robotów, które będą grać także na innych instrumentach?
Musicon to nietypowa maszyna do programowania, muzykowania, zabawy i eksplorowania. Jak powstał? Jak działa? Ile kosztuje? O tym w Dzień Dobry TVN pomysłodawca i twórca musiconu Kamil Laszuk, współtwórczyni Ida Laszuk oraz muzyk i kompozytor Filip Laszuk.
Pan Hubert Gwiżdż jest właścicielem wyjątkowego instrumentu - skrzypiec zrobionych z 16 tysięcy zużytych zapałek. Zostały wykonane przez jego dziadka w Paryżu, a prace trwały 8 lat. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się we Wrześni, miejscowości pana Huberta, ze Zbigniewem Wodeckim, od którego dotarła do nas wiadomość o niezwykłych skrzypcach. Właściciel utrzymuje, że jego dziadek grając na nich w paryskich kafejkach zarobił wystarczająco dużo żeby kupić prawie całą wieś. Czy dziś brzmią równie wyjątkowo?
Paweł Romańczuk jest kolekcjonerem i twórcą małych instrumentów. Ile ich posiada w swojej pracowni? Skąd pochodzą katarynki, które ma w swoim zbiorze? Który ze znanych muzyków odwiedził go w pracowni? Jak zrobić flet balonowy? Pawła Romańczuka odwiedził w pracowni dziennikarz Dzień Dobry TVN i krytyk sztuki Łukasz Radwan.