Niemiecka muzyka kojarzy się często z ludową muzyką akordeonową albo z muzyką klasyczną, poważną. Trudno się temu dziwić – muzykę w Niemczech tworzyli wszak wielcy kompozytorzy jak Mozart, Bach czy Beethoven. Rozwój muzyki niemieckiej obejmuje jednak de facto wszystkie gatunki muzyczne. Jednym z najbardziej znanych jest heavy metal niemiecki i słynna grupa Rammstein.
Muzyka niemiecka jako jeden z kluczowych produktów eksportowych Niemiec
Muzyka w Niemczech od zawsze odgrywała istotną rolę. Klasyczna muzyka niemiecka na przestrzeni wieków wielokrotnie była muzyką prekursorską, wywierającą wpływ na kształtowanie się muzyki w pozostałych częściach Europy i świata, a także na rozwój muzykologii i teorii muzyki. To właśnie Niemcy są ojczyzną jednych z najbardziej znanych kompozytorów i śpiewaków, których słucha się do dziś.
Współcześnie Niemcy są największym rynkiem muzycznym w Europie i trzecim co do wielkości na świecie. Do kompozytorów i muzyków niemieckich, którzy wywarli największy wpływ na kształtowanie się muzyki na przestrzeni dziejów, można zaliczyć między innymi Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Georga Friedricha Händla, Feliksa Mendelssohna, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Wolfganga Amadeusza Mozarta (mylnie uznawanego za Austriaka), Richarda Wagnera czy też współczesnego kompozytora, znanego z produkcji muzyki filmowej, Hansa Zimmera.
Współczesna muzyka niemiecka – gatunki i zespoły, które warto poznać
Muzyka niemiecka to nie tylko muzyka poważna, chociaż ta miała zdecydowany wpływ na rozwój muzyki w ogóle. Rozwój muzyki niemieckiej widoczny jest w każdym gatunku muzycznym, a współczesne niemieckie melodie – muzyka metalowa, akordeonowa czy też delikatna muzyka niemiecka dla dzieci – słuchane są na całym świecie.
W Polsce muzyka po niemiecku może nie znajdować tak wielu entuzjastów, jak w państwach zachodnich, czego przyczyna tkwić może w trudnościach i barierach językowych. Melodie niemieckie dla Polaków i Słowian w ogóle mogą być trudne do naśladowania ze względu duże różnice między tymi językami. Niemniej jednak obecna muzyka niemiecka bezsprzecznie znajduje aprobatę na całym świecie.
Do najpopularniejszych niemieckich zespołów wykonujących współczesną muzykę disco zaliczyć można między innymi Boney M . , Modern Talking, Milli Vanilli czy Bad Boys Blue. Na przestrzeni lat rozwija się także scena muzyki punkowej, o czym świadczą międzynarodowe sukcesy takich grup, jak Die Ęrzte, Böhse Onkelz czy też Die Toten Hosen. Wieloletnią niemiecką gwiazdą muzyki pop-rock jest Herbert Grönemeyer, a w zakresie muzyki pop dużą popularnością cieszy się piosenkarka niemiecko-rosyjskiego pochodzenia, Helene Fisher, która kontynuowała karierę między innymi jako gwiazda telewizji rozrywkowej. Do najsłynniejszych niemieckich piosenkarek należą Hildegarda Knefa i nieśmiertelna Marlena Dietrich, także aktorka, znana z kuszących ról w filmach hollywoodzkich.
Nie można również zapomnieć o dorobku i rozwoju niemieckiej sceny muzyki heavymetalowej. Zespoły takie jak Black Guardian, Helloween czy Kreator wywarły i wywierają znaczny wpływ na rozwój metalu i różnych jego podgatunków na całym świecie. Zdecydowanie najsłynniejszym heavymetalowym zespołem niemieckim i de facto jednym z najpopularniejszych zespołów niemieckich w ogóle jest grupa Rammstein . Charakterystyczny, chropowaty, basowy wokal lidera zespołu, Tilla Lindemanna, kojarzyć się może z tak znanymi utworami, jak np. "Mutter", "Du Hast", "Reise, Reise" czy "Engel". Koncerty Rammsteina kojarzą się także z bogatą otoczką pirotechniczną, a teledyski zespołu niekiedy z wysublimowaną brutalnością.
Piosenki biesiadne i ludowa muzyka niemiecka
Geneza niemieckiej muzyki ludowej i biesiadnej sięga wczesnego średniowiecza. Istotny wpływ na muzykę tego rodzaju miał Kościół, a następnie także ruchy protestanckie. Niemieckie piosenki biesiadne są bardzo zróżnicowane, czego przyczyny można szukać w zróżnicowaniu kulturowym Niemiec, które nawet obecnie nie są państwem unitarnym, a federacyjnym, składającym się z odrębnych landów. Doskonałym tego potwierdzeniem jest fakt, że zupełnie inaczej „wygląda” południowa niemiecka muzyka bawarska, a inaczej np. północna, meklemburska. Do instrumentarium ludowej muzyki niemieckiej należy m.in. akordeon. W piosenkach tematycznie związanych z wiejską sielanką, rybołówstwem lub górami spotyka się grzechotki, terkotki, tzw. burczybasy. Ciekawostką jest fakt, że historycznie wykorzystywano także dudy, które obecnie kojarzone są głównie ze Szkocją.
Józefina wraca z nową piosenką. "Czuję się jak debiutantka"
Zobacz także:
Od modela po muzyka. Czym tym razem zaskoczył nas Mikolas Josef, czeski reprezentant Eurowizji 2018?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Hero Images