piosenki

  piosenki

  Każdy z nas zna utwór którego tekstu nie rozumiemy, ale lubimy śpiewać. W ostatnim czasie głośno było o piosence "Czułe H2O", która powstała z okazji 120-lecia krakowskich wodociągów. Hymn wodociągów został udostępniony w sieci i krótkim czasie zyskał nie tylko popularność, ale także stał się tematem żartów. O piosenkach, których tekst wywołuje rozbawienie opowiedzieli w studio Dzień Dobry TVN: Katarzyna Pakosińska i Artur Andrus.

  Słowa jego piosenek budowały kariery zespołów, które wszyscy dobrze znamy. Spod jego pióra wyszły takie hity jak "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Fabryka małp", "Tańcz głupia tańcz" i wiele innych. Od ponad dekady Andrzej Mogielnicki wraz z żoną Urszulą mieszkają na Dominikanie. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli, jak dzisiaj wygląda ich życie. Czy jest coś, za czym tęsknią?

  Wiele osób wraca wspomnieniami do dawnych lat, które znacznie różniły się stylistyką od czasów współczesnych. Starsi ludzie z nostalgią wspominają dawną modę, przyzwyczajenia, a także królującą wtedy muzykę. Piosenki, które powstawały w latach 70., wciąż rozbrzmiewają w radiu, wzbudzając emocje również u młodszych słuchaczy. Co odkryli wtedy muzycy z różnych stron świata?

  Pamiętacie kultowy program "X Factor"? To właśnie dzięki tej produkcji wiele utalentowanych wokalistów zaczęło wspinać się po szczeblach kariery muzycznej. Obecnie na swoim koncie mają solowe albumy, wyprzedane trasy koncertowe, a także rzeszę wiernych fanów. My postanowiliśmy sprawdzić, jak radzą sobie nie tylko zwycięzcy, ale także uczestnicy, którzy podczas czterech sezonów dotarli do ścisłego finału.

  Słuchając polskich piosenek chyba każdy z nas niejednokrotnie zadawał sobie pytanie, co dany artysta miał na myśli. Niektóre teksty sprawiają wrażenie napisanych naprędce, a poszczególne słowa zdają się być powrzucane jedynie dla rymu czy zapełnienia miejsca. Językoznawca Michał Rusinek postanowił przyjrzeć się temu bliżej i w książce "Zero zahamowań" rozprawił się z najpopularniejszymi utworami.

  Za chwilę wkraczamy w 2021 rok, a wraz z nim w postanowienia noworoczne. Wiele osób postawi na naukę angielskiego. Niektórzy zaczną od podstaw, ale niektórzy znają już trochę ten język, tylko muszą go odkurzyć. Jak to zrobić? Z pomocą i fantastycznym pomysłem przyszła do nas Kalina, śpiewająca lektorka języka angielskiego, która przygotowała dla widzów Dzień Dobry TVN 365 znanych piosenek na każdy dzień.

  Poznali się na studiach. Kiedyś grywali w akademiku, a teraz grają na największych światowych scenach. Zespół Alt-J właśnie wydał swój trzeci album. Z muzykami z Alt-J spotkała się dziennikarka Gabi Drzewicka. Czy to ich pierwsza wizyta w Polsce? Dlaczego nie występują w swoich teledyskach? I jaki mają kontakt ze swoimi fanami?

  Była piosenkarką bluesową, która z powodzeniem występowała na polskiej scenie muzycznej przez kilka lat. Jej największym przebojem jest piosenka "Poczekalnia PKP". Nagle, pod koniec lat osiemdziesiątych przestała śpiewać, wyjechała z Polski do Niemiec i zajęła się akupunkturą japońską. Oto historia Elżbiety Mielczarek.

  Jan Młynarski i Marcin Masecki postanowili "odkurzyć" muzyczne hity międzywojnia. Jak wpadli na pomysł nagrania płyty "Noc w wielkim mieście" i jak słuchacze odbierają międzywojenny polski jazz w ich aranżacjach?

  "Mam nadzieję, że ta płyta połączy pokolenia" - powiedziała w Dzień Dobry TVN o swoim najnowszym albumie "Krajewski na dziś" Joanna Dark. Piosenkarka debiutowała na początku lat 90., kiedy dołączyła do obsady musicalu "Metro". W 1995 roku wydała swoją pierwszą płytę "Nie bój się latania". "Zawsze miała wszystko to, co jest potrzebne, żeby zrobić karierę" - powiedział o Joannie Roman Rogowiecki. Dlaczego jej muzyka nigdy nie przeszła do mainstreamu?

  Koncert finałowy 53. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie został dedykowany Wojciechowi Młynarskiemu. - Jestem szczęśliwa, wzruszona i przejęta, dlatego, że tata kochał Kraków i kochał Festiwal Piosenki Studenckiej. Wielokrotnie bywał tutaj jurorem i wielokrotnie nagradzał młodych ludzi - mówi Agata Młynarska.

  Lama jaka jest każdy widzi. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak postanowił jednak przyjrzeć się bliżej tym zwierzętom i... zjeść z nimi śniadanie. Chciał również dowiedzieć się, jakie piosenki z udziałem zwierząt znacie. Zobaczcie, jakie dostał odpowiedzi w naszej aplikacji!

  Napisał ponad 2 tysiące tekstów piosenek, które weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Nie potrafił pisać do końca pesymistycznie. Wiedział za to jak w niezwykły sposób przedstawić szarą polską rzeczywistość. Wczoraj, po długiej chorobie, zmarł Wojciech Młynarski.

  Kto nie zna takich przebojów świątecznych, jak Last Christmas zespołu Wham!, czy All I Want For Christmas Is You w wykonaniu Mariah Carey? Czy te dwie piosenki znalazły się w najlepszej trójce hitów bożonarodzeniowych wybranych przez słuchaczy radia RMF Classic. O tym gość Dzień Dobry TVN: Magda Miśka-Jackowska z RMF Classic. Obok niej usiadł wokalista Rafał Brzozowski. Która świąteczna piosenka jest jego ulubioną?