biznes

  biznes

  Rozwój przedsiębiorstwa zależy nie tylko od finansów, liczby klientów oraz szeroko pojętej sytuacji ekonomicznej. Spore znaczenie ma także analiza wszystkich procesów logistycznych. Metoda ABC oraz XYZ wykorzystywana jest głównie w gospodarce magazynowej i zarządzaniu zapasami.

  Prężnie rozwijające się systemy informatyczne gromadzą ogromne ilości nowych danych, które należy opracować. Analiza danych pozwala zebrać je wszystkie w całość, uporządkować i poprawnie zinterpretować finalne zestawienie. Dzięki niej następuje klaryfikacja informacji oraz powstaje jasny obraz, na podstawie którego można podejmować kolejne decyzje. Czym dokładnie jest analiza danych i jakie są jej rodzaje?

  Anna Lewandowska to jedna z najbardziej znanych polskich trenerek. Autorka wielu książek i propagatorka zdrowego trybu życia w tym roku wygłosiła swoje przemówienie podczas wiosennej edycji Impact’21, czyli biznesowej konferencji skupiającej polskich i zagranicznych przedsiębiorców, polityków i ekspertów z różnych dziedzin życia gospodarczego i społecznego. Nam opowiedziała nieco więcej o biznesie w branży sportowej.

  W dniach 12-13 maja w Hotelu Crown Plaza - The HUB w Warszawie odbywa się konferencja IMPACT'21. Wśród prelegentów, którzy dyskutują o tym, jak stawiać czoła wyzwaniom rzeczywistości, wypracować nowe rozwiązania oraz redefiniować stare pojęcia są m.in. Kasia Kieli - prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA oraz Anna Lewandowska - sportsmanka, trenerka, autorka książek i propagatorka zdrowego trybu życia.

  Etyka biznesu jest zbiorem norm moralnego i etycznego postępowania, które mają zastosowanie do działalności gospodarczej. Normy etyki biznesu mają za zadanie przeciwdziałać m.in. spekulacji i chciwości w życiu gospodarczym.

  O tym, dlaczego warto założyć własny biznes w Krakowie rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z bizneswomen Justyną Janicką i Julienem Hallier, przedsiębiorcą z Polsko-Francuskiej Izby Gospodarczej, który od 15 lat mieszka w Krakowie. - My, obcokrajowcy widzimy w Krakowie potencjał na własny rozwój, bardzo atrakcyjny rynek pracy i bardzo przyjazne miejsce do życia - mówi Julien Hallier. Czy Kraków może być polską Doliną Krzemową?

  Pod koniec kwietnia wejdzie w życie tzw. konstytucja biznesu, czyli pakiet ustaw, których celem jest m.in. uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie zmiany czekają małych przedsiębiorców w zakresie składek ZUS? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka ekonomiczna Katarzyna Iwanoska.

  Czym różni się styl prowadzenia biznesu przez kobiety i mężczyzn? Jakie błędy najczęściej popełniają kobiety prowadząc własną firmę? O specyfice kobiecego biznesu opowiedziała w Dzień Dobry TVN Iwona Golonko - konsultant i psycholog biznesu: "Jesteśmy mniej skłonne do ryzyka, bardziej badamy różne opcje, przez co tych kobiecych biznesów jest mniej".

  Czy budowanie relacji z innymi jest podstawą sukcesu w biznesie? Jak budować relacje w zespole? - Jeżeli chcemy cokolwiek zrobić w biznesie, dostać premię, przepchnąć swój pomysł, to ktoś nam musi w tym pomóc. Sami tego nie zrobimy - mówił w Dzień Dobry TVN Miłosz Brzeziński, coach biznesu i autor książki "Sztuka budowania relacji". Jak to zrobić, by nie być ofiarą w grupie? Jakimi cechami powinien się wykazywać mężczyzna w zespole, a jakimi kobieta? Kto nigdy nie nauczy się pracy w zespole?

  W Szwecji składuje się tylko 3 proc. odpadów, a resztę śmieci się przetwarza. Z odzyskanego szkła mogą powstawać na przykład kafelki, z plastiku - kurtki polarowe, a z papieru - klosze i doniczki. Biznes przetwarzania śmieci przynosi niezłe zyski. Czy w Polsce ma szansę się rozwinąć? Jak ze śmieci robi się paliwo? Rozmawialiśmy o tym z dziennikarzem TVN24 BIS Łukaszem Kijkiem.

  To był ważny rok dla Anny i Roberta Lewandowskich. To właśnie w tym roku urodziła się ich córeczka Klara. Pomono natłoku nowych obowiązków związanych z rodzicielstwem Anna nie zwalnia tempa. W księgarniach pokazała się jej najnowsza publikacja "Healthy Year by Ann: Kalendarz motywacyjny 2018". Za chwilę planuje również wystartować z własną aplikacją. Skąd czerpie energię i kto jest dla niej największym motywatorem? Jaki jest jej sposób na nieporzucenie postanowień noworocznych w pierwszym tygodniu roku? Czy na liście jej celów znalazło się miejsce na nowe dziecko? I jak z Robertem wyobrażają sobie przyszłość małej Klary?

  Na naszych kanapach gościliśmy Dominika Ostrowskiego i Małgorzatę Ostrowską. Czy mama wyobrażała sobie, że "...malutki Dominiczek będzie kiedyś na gitarze szalał"? Opowiedzieli nam o rock'n'rollowym życiu i rodzinnym biznesie. Jak dogadują się w domu, a jak we wspólnej pracy?

  Jak co roku, Polska Rada Biznesu rozdała nagrody im. Jana Wejcherta. W tej edycji Rada otrzymała niemal 300 nominacji, które musiały zostać odpowiednio przeanalizowane. Nagrody rozdawane są w trzech kategoriach. Dodatkowo istnieje nagroda specjalna. Kto otrzymał statuetki? Jakie osobistości się na niej pojawiły? Na gali wręczenia był dziennikarz Dzień Dobry TVN.

  Susan Wojcicki została uznana przez magazyn Time najbardziej wpływową kobietą w biznesie internetowym. Była wiceprezesem firmy Google, a obecnie zarządza Youtubem. Jest mamą piątki dzieci. Z Susan spotkała się prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Dlaczego Amerykance zależy na polskim paszporcie? Jakich argumentów użyła, aby przekonać właścicieli Google'a do zakupu Youtube'a? Jak udaje jej się łączyć pracę zawodową z życiem prywatnym? Dowiedzieliśmy się również, czym zajmują się siostry Susan i jak wyglądało jej dzieciństwo.

  W latach 90. prawdziwego biznesmena można było poznać po telefonie typu "cegła" i samochodzie rodem z "Dynastii". A jak to wygląda dziś? "Podjeżdżasz pod dowolną dyskotekę, gdzie studentki przychodzą się zabawić w piątek i wychodzisz zarobiony na całą noc, że tak się wyrażę" - nieskromnie pochwalił się Filipowi Chajzerowi jeden z warszawskich biznesmenów. Co poza bajecznym samochodem powinien mieć prawdziwy człowiek sukcesu?

  Piątek trzynastego jest uznawany przez wielu ludzi za dzień pechowy. Skąd wziął się ten przesąd? Dlaczego się go boimy? Kiedy obawy przed pechem stają się chorobą? Jak przesądy wpływają na biznes? O tym w Dzień Dobry TVN psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc i dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.

  Plany Michała Piróga na ten rok nie są związane z show-biznesem. Co zatem zamierza robić? Zapytała go o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Kinga Rusin wybrała się do Nowego Jorku na spotkanie z Michałem Borkowskim, Markiem Bańczykiem i Markiem Kołtunem, czyli Polakami, którzy odnoszą tam ogromne sukcesy na rynku start-upów. W studiu Dzień Dobry TVN naszymi gośćmi byli: Stefan Batory, Michał Sadowski i Marcin Beme, którzy zdecydowali się działać w Polsce, a wartości stworzonych przez nich firm sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Czym różni się prowadzenie biznesu w Polsce i USA i dlaczego nasi goście zdecydowali się zostać w kraju?

  Kolejną bohaterką cyklu Supermama jest Paulina Błaszkiewicz - mama, która z powodzeniem prowadzi własną działalność. W 2014 roku jej firma otrzymała tytuł Skrzydła Biznesu. Nie skupia się jednak tylko na robieniu kariery. Umiejętnie łączy życie zawodowe z prywatnym. Zobaczcie, czym Paulina się zajmuje i jak spędza wolny czas.

  Z wykształcenia jest rolnikiem, ale jej prawdziwą pasją jest krawiectwo. Poznajcie Dorotę Drzewiecką, która tworzy motyle skrzydła! Jak wpadła na ten pomysł i kto kupuje jej dzieła? Zobaczcie.

  Coraz większą popularnością na portalach społecznościowych, cieszą się te profile, które pokazują modnie ubrane małe dzieci. Mamy, które tworzą tego typu profile tłumaczą, że to dla dziecka zabawa. Jednocześnie otwarcie przyznają się do czerpania korzyści finansowych z prowadzenia profilu. Czy wykorzystywanie dziecka na potrzeby biznesu jest dobre? I jak to wpływa na rozwój dziecka? Gościem Dzień Dobry TVN była Magdalena Chorzewska, psycholog dziecięcy.