"Sława trwa 5 minut, a lądowanie jest ciężkie". Anna Karwan szczerze o finansach w świecie artystów

Anna Karwan o finansach w świecie artystów
Anna Karwan o finansach w świecie artystów
Anna Karwan o finansach w świecie artystów
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Kiedyś zwykło się mówić, że artyści chodzą z głową w chmurach i to właśnie dlatego pomimo otrzymywania dość wysokich honorariów miewają problemy finansowe. Czy dzisiaj ta teoria znajduje potwierdzenie? Anna Karwan w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską opowiedziała o swoim pozascenicznym biznesie i negocjowaniu stawek w branży muzycznej. Czy wokalista powinien korzystać z pomocy menadżera? - Będę tutaj dosyć kontrowersyjna - wyznała gwiazda, mówiąc o początkujących adeptach sztuki.

Czy artyści powinni działać w biznesie? Anna Karwan ma jasne stanowisko

Anna Karwan była jedną z gościń tegorocznej gali Konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku. Okoliczności wydarzenia sprzyjały więc rozmowom na temat szeroko pojętych finansów. Wokalistka w wywiadzie dla dziendobry.tvn.pl wyraziła swoje zdanie na temat łączenia muzyki z innymi, nieartystycznymi obszarami biznesu. Czy to dobry pomysł?

- Kiedy ja zaczynałam śpiewać w sposób profesjonalny, co u nas w branży określa się momentem, w którym zaczęliśmy za to dostawać pieniądze, wszystko stawiało się na jedną kartę. Tworzenie dodatkowych biznesów powodowało odchylenie niejako uwagi od tego najwłaściwszego celu, a dzisiaj wydaje mi się, że robienie jednej rzeczy wręcz byłoby niemożliwe, żeby się utrzymać i niemożliwe też, by rozwijać ten swój podstawowy biznes. Ja jestem ogromną fanką tego, żeby nie żyć tymi starymi zasadami, że jeżeli śpiewamy, to tylko śpiewamy - stwierdziła gwiazda.

Anna Karwan w rozmowie z redaktorką Bereniką Olesińską podkreśliła, że "sława trwa 5 minut naprawdę, a potem to lądowanie jest bardzo ciężkie". To jeden z argumentów "za", by poszerzać zawodowe horyzonty i nie polegać wyłącznie na działalności artystycznej.

- Po drodze spełniłam swoje ogromne marzenie w postaci autorskiej biżuterii, którą trzy lata temu wypuściłam na rynek i byłam bardzo dumna, że nie wyłącznie muzyka jest moim biznesem - dodała piosenkarka.

Anna Karwan zaleca młodym artystom, by sięgali po pomoc psychologiczną

Wykonawczyni przeboju "Słucham cię w radiu co tydzień" nie jest zaskoczona tym, że przedstawiciele branży scenicznej są często postrzegani jako marzyciele, którzy mają trudności z dostosowaniem się do realiów dnia codziennego. Piosenkarka zachęca więc adeptów sztuki, by przed wkroczeniem do świata show-biznesu zadbali najpierw o swoje zdrowie psychiczne.

- Wcześniejsze lata pokazywały bardzo różne historie artystów w Polsce i na świecie. Ja jestem dzisiaj święcie przekonana o tym, że artysta, który chce występować na scenie i być znany, przede wszystkim powinien rozpocząć od rozwoju osobistego. Będę tutaj dosyć kontrowersyjna - od terapii i od spotkania z kimś, kto będzie w stanie zaopiekować się emocjonalnością takiej osoby - przestrzega w dziendobry.tvn.pl doświadczona gwiazda.

Negocjowanie stawek i współpraca z menadżerem okiem Anny Karwan

Anna Karwan bardzo wcześnie obrała swoją ścieżkę zawodową. Miała zaledwie 11 lat, gdy zaczęła śpiewać i zarabiać pierwsze pieniądze. Wokalistka zaznacza, że wsparcie agenta w trakcie prowadzenia rozmów biznesowych jest nieocenione.

- Pracuję w branży 24 lata i nadal uważam, że artysta powinien mieć koło siebie kogoś, kto będzie reprezentował go w tego typu sytuacjach, ale uważam również, że zrzucanie odpowiedzialności na menadżera nie jest ok. Należy być świadomym, znać się na tej materii, w której pracujemy. Znajomość tego nie oznacza, że trzeba za siebie w 100% w tych negocjacjach odpowiadać. Są od tego też ludzie. (...) Jeżeli miałabym sama negocjować własne stawki, byłoby mi trudno, bo jestem też w tym wszystkim osobą wrażliwą i emocjonalną, ale na tyle jestem już świadoma tego, co dzieje się w moim biznesie, że już nie pozwoliłabym sobie na przekroczenie jakichś granic - wyznała Anna Karwan w rozmowie z redaktorką Bereniką Olesińską.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Reporter: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Andras Szilagyi/MWmedia.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla