Ból po utracie pracy
Jedną z osób, które utraciły zatrudnienie, jest Edyta Woźniak. Kobietę zwolniono po 11 latach pracy w banku. - Wróciłam po urlopie macierzyńskim. Okazało się, że przełożeni najchętniej chcieliby się mnie pozbyć, ale prawo nie pozwalało na to, żeby mnie zwolnić, więc był to okres takiej mojej walki - wspomina.
Tuż przed świętami szef Edyty wręczył jej wypowiedzenie, tłumacząc, że nie spełnia ona należycie swoich codziennych obowiązków. - Nie dość, że cię wyrzucamy, to jeszcze cię zmiażdżmy psychicznie - komentuje była pracownica banku. Zgłosiła tę sprawę do sądu, a firma wypłaciła jej pełne odszkodowanie, jednak mimo to kobieta dalej ma żal do byłego pracodawcy.
Nagła utrata pracy
Krzysztof Sadecki zatrudnił się w restauracji, w której z prywatnego telefonu można było korzystać tylko wtedy, gdy wszyscy klienci zostali już obsłużeni. Po miesiącu pracy mężczyzna musiał odpisać na SMS-a, co spotkało się z niezadowoleniem jego szefowej. Po tygodniu kobieta zrezygnowała ze współpracy. Krzysztof postanowił być niezależny i założył własną firmę dj-ską.
O tym, jak łatwo stracić pracę, wie również frontman zespołu "Jin Hats & Primetime". Damian Tomaszewski jest muzykiem, jednak podczas pandemii zdecydował się na dodatkowy dorobek. W call center pracował tylko miesiąc, ponieważ nie wyrabiał założonej normy. - Musiałem poradzić sobie ze swoim ego - tłumaczy. Damian poszedł do terapeuty, który pomógł mu odnaleźć swoje mocne strony.
Zwolnienie z pracy - jak sobie radzić?
Utrata pracy drastycznie zmienia naszą codzienność. Często towarzyszy temu ból, panika, strach czy gniew. Czy to normalne, że człowiek reaguje właśnie w ten sposób? Jak tłumaczy terapeutka i trenerka motywacyjna Alina Adamowicz, utratę pracy możemy porównać nawet do żałoby.
- Gniew, strach, panika, często ogromny smutek i złość, (...) to jest naturalne. Praca daje nam przychody finansowe, cel, motywacje do tego, żeby rano wstać z łóżka. Czujemy się ważni i przydatni, a jak to zostanie nam zabrane, to czujemy się odrzuceni - tłumaczy specjalistka. Według niej odrzucenie jest stanem destrukcyjnym i może prowadzić nawet do depresji.
Jak sobie poradzić z tymi emocjami? - Trzeba podnieść się z tego stanu, ale trzeba również sobie dać czas, (...) jak będziemy trzymać te emocje negatywne w sobie, to jest taka implozja do środka organizmu, co jest bardzo złe dla naszego zdrowia - wyjaśnia ekspertka.
Alina Adamowicz podkreśla, że w tym czasie należy pogłębiać swoją samoświadomość i unikać pesymistycznych myśli. Warto też rozmawiać o emocjach z innymi. - Nie warto zostawiać tego problemu w sobie, trzeba z kimś porozmawiać, mieć swoją grupę wsparcia - podsumowuje terapeutka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Koniec z bezpłatnym testowaniem pacjentów onkologicznych. "Nie jest to najszczęśliwsza decyzja"
- Marzysz o szczęśliwym i udanym związku? Wypróbuj zasadę "5C"
- Oszuści czyszczą z pieniędzy konta ofiar i pozostają bezkarni. "Jest to ogromna skala"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: A. Reczek-Bogacka/B. Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News