Badania pokazują, że od 2030 roku wszyscy będziemy przekwalifikowywać się co pięć lat. Rynek pracy jest odpowiedzią na zmieniający się świat, który pokazuje, że wiedzę przejmuje technologia. Człowiek ma być tą osobą, która ma umiejętności. Jak po maturze wybrać odpowiednią uczelnię? Na co postawić? W Dzień Dobry TVN piosenkarka Bovska, aktorka Ada Fijał przedstawiły ścieżkę, która doprowadziła je do sukcesu. Z kolei specjalistka do spraw HR Olga Legosz opowiedziała o kompetencjach przyszłości.
Ada Fijał i Bovska - droga do kariery
Ada Fijał z wykształcenia jest magistrem sztuki i lekarzem stomatologiem. Jak do tego doszło, że jej kariera rozwinęła się nie w gabinecie, a na scenie?
- To było tak, że moi rodzice bardzo chcieli dla mnie dobrze. Zauważyli u mnie jakiś naukowy potencjał. Wygrałam biologiczną olimpiadę w podstawówce. Poszła do biol-chemu, wszyscy szli na medycynę, moja mama jest lekarzem stomatologiem. No i tak trochę posłuchałam ich rad, mimo to, że miałam gdzieś z tyłu głowy, że bym chciała być artystką. Scena mnie ciągnie od dziecka, tańczyłam przez 12 lat w zespole folklorystycznym i grałam na fortepianie. Moi rodzice czuli, że to jest fajne, jeśli to jest pasja, a zawód należy mieć porządny - powiedziała aktorka. Jak sama przyznała, w połowie studiów medycznych zorientowała się, że nie będzie szczęśliwa z daleka od sceny. - Po trzecim roku postanowiłam zdawać do szkoły teatralnej. Ku zaskoczeniu rodziców, dostałam się - dodała Ada Fijał.
Bovska to magister sztuki po ASP i Akademii Muzycznej. Obie te uczelnie w doskonały sposób się uzupełniały i pozytywnie wpłynęły na jej rozwój. - Dało mi to odwagę, żeby potem robić swoje rzeczy. Było mi to potrzebne, więc z jednej strony uważam, że studia nie są nikomu potrzebne, jak np. Van Gogh. Nie trzeba studiować, żeby to robić, ale z drugiej strony dają taką dobrą podstawę do tego, aby czuć się pewnie - powiedziała piosenkarka.
Wyższe wykształcenie wciąż potrzebne?
Olga Legosz podpowiedziała, że młodzież powinna szukać studiów, które dadzą im konkretne umiejętności i kompetencje. - Jeśli wybierzesz takie, gdzie zdobędziesz tylko wiedzę, to z dużym prawdopodobieństwem są ci do niczego potrzebne. Gdy zdobędziesz umiejętności, chociażby ze szkoły aktorskiej, to one dalej będą potrzebne. Niemniej rynek pracy nie wymaga już w wielu przypadkach wykształcenia wyższego i jest on wręcz wykreślany - powiedziała.
Ekspertka przekazała, że kompetencją przyszłości jest zapominanie, ponieważ wchodzimy tak bardzo w nawyki i powtarzamy swoje umiejętności w pracy w ten sam sposób, a dzisiaj są od nas wymagane inne umiejętności, to trzeba szybko zapomnieć to, czego się nauczyliśmy - mówiła Olga Legosz. - Powtarzamy ten schemat, który przyjęliśmy od swoich rodziców, że wybieramy zawód na życie. Wybieramy zawód na pięć lat. Za pięć lat każdy z nas będzie robił coś innego - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Międzynarodowy sukces polskiej projektantki. Jej kreacje pokochały m.in. Jennifer Lopez, Lady Gaga i Rihanna
- Jak poradzić sobie z porażką? "Na pewno ją poniesiesz, to jest nieuniknione"
- Jowita Budnik szczerze o karierze aktorskiej. "To nigdy nie było tak, że o tym marzyłam"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron / East News