Ada Fijał i Bovska - droga do kariery
Ada Fijał z wykształcenia jest magistrem sztuki i lekarzem stomatologiem. Jak do tego doszło, że jej kariera rozwinęła się nie w gabinecie, a na scenie?
- To było tak, że moi rodzice bardzo chcieli dla mnie dobrze. Zauważyli u mnie jakiś naukowy potencjał. Wygrałam biologiczną olimpiadę w podstawówce. Poszła do biol-chemu, wszyscy szli na medycynę, moja mama jest lekarzem stomatologiem. No i tak trochę posłuchałam ich rad, mimo to, że miałam gdzieś z tyłu głowy, że bym chciała być artystką. Scena mnie ciągnie od dziecka, tańczyłam przez 12 lat w zespole folklorystycznym i grałam na fortepianie. Moi rodzice czuli, że to jest fajne, jeśli to jest pasja, a zawód należy mieć porządny - powiedziała aktorka. Jak sama przyznała, w połowie studiów medycznych zorientowała się, że nie będzie szczęśliwa z daleka od sceny. - Po trzecim roku postanowiłam zdawać do szkoły teatralnej. Ku zaskoczeniu rodziców, dostałam się - dodała Ada Fijał.
Bovska to magister sztuki po ASP i Akademii Muzycznej. Obie te uczelnie w doskonały sposób się uzupełniały i pozytywnie wpłynęły na jej rozwój. - Dało mi to odwagę, żeby potem robić swoje rzeczy. Było mi to potrzebne, więc z jednej strony uważam, że studia nie są nikomu potrzebne, jak np. Van Gogh. Nie trzeba studiować, żeby to robić, ale z drugiej strony dają taką dobrą podstawę do tego, aby czuć się pewnie - powiedziała piosenkarka.
Wyższe wykształcenie wciąż potrzebne?
Olga Legosz podpowiedziała, że młodzież powinna szukać studiów, które dadzą im konkretne umiejętności i kompetencje. - Jeśli wybierzesz takie, gdzie zdobędziesz tylko wiedzę, to z dużym prawdopodobieństwem są ci do niczego potrzebne. Gdy zdobędziesz umiejętności, chociażby ze szkoły aktorskiej, to one dalej będą potrzebne. Niemniej rynek pracy nie wymaga już w wielu przypadkach wykształcenia wyższego i jest on wręcz wykreślany - powiedziała.
Ekspertka przekazała, że kompetencją przyszłości jest zapominanie, ponieważ wchodzimy tak bardzo w nawyki i powtarzamy swoje umiejętności w pracy w ten sam sposób, a dzisiaj są od nas wymagane inne umiejętności, to trzeba szybko zapomnieć to, czego się nauczyliśmy - mówiła Olga Legosz. - Powtarzamy ten schemat, który przyjęliśmy od swoich rodziców, że wybieramy zawód na życie. Wybieramy zawód na pięć lat. Za pięć lat każdy z nas będzie robił coś innego - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Międzynarodowy sukces polskiej projektantki. Jej kreacje pokochały m.in. Jennifer Lopez, Lady Gaga i Rihanna
- Jak poradzić sobie z porażką? "Na pewno ją poniesiesz, to jest nieuniknione"
- Jowita Budnik szczerze o karierze aktorskiej. "To nigdy nie było tak, że o tym marzyłam"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron / East News