Rzuć wszystko i wyjedź na wieś
Każda osoba mieszkająca w dużym mieście z pewnością choć raz zastanawiała się nad osiedleniem się w bardziej spokojnej miejscowości. Rzeczywiście myśl o uwolnieniu się od nieustającego szumu, smogu czy zapachu spalin na rzecz sielankowych widoków i czystego powietrza jest bardzo kusząca.
Wśród osób, które postanowiły przekuć to marzenie w czyn jest reportażysta, autor książki "Gęsiego, Z miasta na wieś", Marcin Wójcik. W studiu Dzień Dobry TVN nasz gość opowiedział widzom o procesie przeprowadzki na wieś. Okazuje się, że aby kupić wybraną przez siebie ziemię rolną, Marcin musiał iść na studia podyplomowe rolnicze.
- Byłem zdecydowany, znalazłem to miejsce, szukałem go dobre 3 lata. To nie jest tak łatwo znaleźć wokół Warszawy kawał ziemi, gospodarstwo, no zajęło mi to trochę - zaznaczył.
Jak ułożył sobie życie na wsi? - Jeśli wieś mnie zaskoczyła to tylko pozytywnie np. akceptacją sąsiedzką. Wiedzę zbierałem też od ludzi, o których piszę w książce "Gęsiego". Jeździłem po Polsce i poznawałem ich doświadczenia, oni wiele lat wcześniej wyprowadzili się z miasta - tłumaczył.
- Pochodzę z rodziny rolniczej więc jako dziecko uczestniczyłem w zajęciach przy gospodarstwie, szkoła też mi w tym jakoś pomogła - podsumował.
Wracają ze wsi do miast
Nie każda przeprowadzka kończy się jednak sukcesem. Mówimy wówczas o tzw. powrotnikach - ludziach powracających ze wsi do miast, którzy nie odnaleźli szczęścia w wiejskiej sielance.
Jak tłumaczyła w Dzień Dobry TVN socjolożka miasta Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Katarzyna Kajdanek, "powrotnicy" przeprowadzają się głównie do skupisk domów dość blisko miasta. Nie decydują się na uprawę roli czy hodowlę zwierząt. Administracyjnie jest to wieś, jednak pełni funkcję tzw. miejskiej sypialni.
- Przenoszą tylko swoje miejsce zamieszkania, dom, w którym jak się okazuje, na koniec dnia głównie śpią, [...] zasadniczo tym, co ich męczy i utrudnia cieszenie się z życia, to są dojazdy. Jeśli wykonuje się je od czasu do czasu np. 2 razy w tygodniu to jeszcze są do zniesienia. Jeżeli trzeba podróżować do miasta codziennie, to zaczyna bardzo męczyć - podkreśliła prof. Katarzyna Kajdanek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Współczesne czarownice i ich wyjątkowa inicjatywa. "Postanowiłyśmy, że będziemy przełamywać stereotypy"
- "Istnieją stereotypy: gary, obora i na tym kończy się świat". Zbuntowane rolniczki zmieniają wizerunek wsi
- Dorota Warakomska pokochała życie na wsi. "Byłam taką lokalną atrakcją, ale teraz jestem swoja"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News