Aleksandra Ochwat - kobieta w polskim lotnictwie
Aleksandra Ochwat pracuje na dumnie brzmiącym stanowisku o nazwie LEAP HPT Sub-Section Manager GE Woman's Network Leader GE Aerospace. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że czuwa nad sprawnością silników używanych do pracy samolotów. Jej zawód wiąże się z ogromną odpowiedzialnością oraz dostępnością 24h na dobę. W rozmowie z redaktorką dziendorby.tvn.pl Darią Pacańską wyjaśniła, na czym dokładnie polegają wykonywane przez nią obowiązki.
- Wyobraź sobie sytuację, kiedy siedzisz na lotnisku, czekasz na wymarzone wakacje i mówią ci, że: "Bardzo przepraszamy, ale państwa lot jest opóźniony". Właśnie w takim momencie osoby na moim stanowisku dostają telefon. Jeśli usterka techniczna, która ma miejsce, związana jest z silnikiem lotniczym, to osoba taka jak ja dostaje telefon z zapytaniem: "Czy my możemy z tym lecieć?". Czasami mamy tylko 4 godziny na to, żeby zrobić analizę problemu i podjąć decyzję - wytłumaczyła w cyklu dziendobry.tvn.pl "Inspirujące kobiety".
Aleksandra Ochwat śniła o pracy związanej z lotnictwem już jako dziecko. To właśnie wtedy zapragnęła zostać profesjonalnym pilotem.
- Jak byłam mała, miałam dwa marzenia. Jedno dosyć powszechne, żeby zostać aktorką, drugie - chciałam być pilotem. Ale żeby mieć jakiś plan zapasowy, bo różne rzeczy mogą się zdarzyć, to stwierdziłam, że chcę pracować w lotnictwie i właśnie wtedy podjęłam decyzję, że będę aplikować na Politechnikę Warszawską. Mam licencję pilota turystycznego, więc hobbystycznie razem z rodziną czasami wybieramy się na wycieczki - zaznaczyła w wywiadzie.
Praca w lotnictwie. Jak Aleksandra Ochwat odnajduje się w męskim zawodzie?
Bohaterka cyklu "Inspirujące kobiety" podkreśla, że jej praca i kierunek studiów, który ukończyła, są w dużym stopniu zdominowane przez mężczyzn. Decyzja o podjęciu pracy w lotnictwie wiązała się więc z wieloma trudnościami. Pierwszy problem pojawił się, gdy Aleksandra Ochwat opowiedziała o swoich planach zawodowych rodzinie.
- Nie były dosyć dobrze przyjęte, ale byłam typem osoby bardzo upartej, więc stwierdziłam, że chcę to robić i nie ma innej opcji, i zrobiłam wszystko, żeby tam się dostać. Nie było łatwo, ale nie żałuję i jestem zachwycona tym, co robię - zapewniła pasjonatka mechaniki samolotowej.
Kolejne kłody pod nogi rzucono jej na studiach. - Były sytuacje, które mam nadzieję, już nie mają miejsca albo są bardzo ograniczone. Myślę, że dziewczyny mają trudniej - oceniła.
Kiedyś usłyszałam ciekawą historię od Joanny Biedermann, która jest kapitanem w LOT, która powiedziała mi, że kobieta nigdy nie może być nieprzygotowana w momencie, kiedy pracuje w środowisku z mężczyznami. I to jest prawda. Ale przez to dajemy z siebie więcej- dodała Aleksandra Ochwat.
Aleksandra Ochwat wystąpi w trakcie Perspektywy Women in Tech Summit. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie womenintechsummit.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Organizują TEDx Warsaw Women pro bono. "Wszyscy na tym korzystamy, zmieniamy świat na lepsze"
- Prowadzi kilka biznesów i jest blogerką. Tłumaczy, jak osiągnąć sukces. "Najważniejsza jest autentyczność"
- Uwielbia ekstremalną jazdę na motocyklu: Ręce mi się trzęsą i krzyczę "raz się żyje"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: dziendobry.tvn.pl