Zachwyciła ją tajemnica kopalni
Elżbieta Szumska przyznała, że kopalnia zachwyciła ją pięknem i tajemnicą. Niezwykłe jest również to, że korytarze były drążone przez ludzi, zaledwie 4 centymetry na dzień. Jak wspomina, od dziecka dobrze czuła się w podziemiach. Teraz jej ogromną pasją jest miejsce, które tworzy w miasteczku Złoty Stok.
- To była dziura w ziemi, czarna, pusta, było kilka starych map i jeden piec, taki laboratoryjny - wspominała Marta Adamiak, córka Elżbiety.
Przez ponad 20 lat pasjonatka zbierała historyczne przedmioty: pocztówki, monety, kawałki guzików górniczych. Jej przygoda z kopalnią zaczęła się już w latach 80., kiedy popołudniami oprowadzała ludzi po sztolni. - Byłam przewodnikiem, całe serce wkładałam w tę kopalnie. Nadarzyła się okazja, kiedy właściciele nie wierzyli w sukces tego miejsca i postanowiłam kupić tę kopalnię - wspomina Elżbieta Szumska.
Kopalnia pełna pamiątek
Na zakup kopalni kobieta wzięła kredyt, zastawiając swój majątek. Na jej uświetnienie poświęcała cały wolny czas. - To zawsze był ten wybór, czy spędzić czas z rodziną, czy poświęcać go kopalni. Wybierałam kopalnie - wspominała Szumska.
Do lat 60. ubiegłego wieku w kopalni wydobyto 16 ton złota. W skałkach nadal znajduje się 30 ton kruszywa, jednak jego wydobycie uznano za nieopłacalne. Elżbieta cały czas odkrywa zakamarki tego miejsca. To żmudny i długotrwały proces.
- Mimo, że mam kopalnię złota, nie mam pałaców, nie mam złotych klamek, ale mam dużo pięknych pamiątek - tłumaczyła kobieta. - Cały ten błysk czy coś jest za zakrętem, czy coś się odnajdzie, błądzenie, trafianie na stare chodniki - to wszystko rajcuje - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego w Polsce brakuje węgla? "Kopalnie musiałyby głęboko sięgać, a to kosztuje"
- Stan górników, którzy przeżyli wybuch w kopalni Pniówek. "Mieli cechy oparzenia dróg oddechowych"
- Zabytkowa kopalnia Ignacy zaprasza turystów. Co możemy zobaczyć na miejscu?
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Sylwia Repeła
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN