Zdrowie

Stan górników, którzy przeżyli wybuch w kopalni Pniówek. "Mieli cechy oparzenia dróg oddechowych"

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Tomasz Brzoza
Jak się leczy poparzenia po wybuchu metanu?
Jak się leczy poparzenia po wybuchu metanu?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

W drugiej połowie kwietnia br. doszło do wybuchu metanu w Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek w Pawłowicach. Górnicy, którzy odnieśli obrażenia w katastrofie, trafili do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Jak wygląda ich hospitalizacja? O tym w Dzień Dobry TVN mówili dr n. med. Agnieszka Klama-Baryła i lek. Piotr Wróblewski.

Stan zdrowia górników po wybuchu metanu w kopalni Pniówek

Kilkunastu górników poszkodowanych w wybuchu metanu w kopalni Pniówek wciąż pozostaje pod opieką specjalistów z siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń. Stwierdzono u nich szereg poważnych obrażeń, wymagających pilnej interwencji lekarzy.

- W przypadkach oparzeń w katastrofach górniczych mówimy o efekcie działania fali gorącego powietrza, fali uderzeniowej, więc to są urazy mieszane - oparzenia i współistniejące urazy mechaniczne - wyjaśnił lek. Piotr Wróblewski, jednocześnie podkreślając, że leczenie pacjentów trafiających na szpitalne oddziały w wyniku poparzenia metanem niesie za sobą konieczność przeprowadzenia szeregu istotnych badań. - Należy jak najszybciej wykonać diagnostykę dróg oddechowych w kierunku oparzenia. W tej chwili podstawową metodą jest bronchofiberoskopia - zauważył wieloletni ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Urazy pacjentów poszkodowanych w katastrofach górniczych nierzadko wymagają też wdrożenia procedury przeszczepu skóry, a co za tym idzie także hodowli komórek naskórka i skóry właściwej. Dr n. med. Agnieszka Klama-Baryła nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie stanowi ważny element leczenia poparzonych górników.

Jak wygląda leczenie poparzonych górników?

Lekarze z siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń na bieżąco monitorują stan zdrowia górników, którzy odnieśli obrażenia po wybuchu metanu w Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek w Pawłowicach. Personel placówki dokłada wszelkich starań, by pomóc poszkodowanym w katastrofie osobom. Doświadczenie zespołu medyków odgrywa w tym wypadku niebagatelną rolę.

- W oparzeniach często działamy wieloetapowo. W czasie przyjęcia bezpośrednio po oparzeniu tak naprawdę do końca nie wiemy, jak rozległe i głębokie jest to oparzenie. Taką wiedzę nabywamy dopiero w trzeciej, czwartej dobie po urazie, ale w międzyczasie oczywiście działamy, również chirurgicznie. Zakładamy hodowle tkankowe, jak są duże powierzchnie - wyjaśnił lek. Mariusz Maj, jednocześnie zwracając uwagę na inny, równie istotny aspekt leczenia. - Praktycznie od pierwszego dnia, niezależnie od tego czy pacjent jest przytomny czy nie, wdrażamy rehabilitacje ruchową - stwierdził ekspert.

Tragedia, która miała miejsce 20 kwietnia br. w kopalni Pniówek na długo pozostanie w pamięci lekarzy i pielęgniarek z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Wszystko wskazuje na to, że pacjentów czeka długotrwały i trudny proces leczenia.

- Byli w stanie bardzo ciężkim, były to bardzo rozległe oparzenia (...). Niestety wszyscy mieli cechy oparzenia dróg oddechowych (...). Cały personel przeżywa ten dramat, który się rozgrywa - podsumował lek. Piotr Wróblewski z oddziału intensywnej terapii w Centrum Leczenia Oparzeń.

Walka o życie poparzonych górników. Zobacz wideo:

Walka o życie poparzonych górników
Walka o życie poparzonych górników Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Tomasz Brzoza

Źródło zdjęcia głównego: SIYAMA9/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości