wybuch

  wybuch

  Do silnej eksplozji i pożaru w parku przemysłowym, na terenie którego mieszczą się zakłady chemiczne, doszło we wtorek 27 lipca w niemieckim Leverkusen. Istnieje zagrożenie, że w czasie pożaru rozprzestrzeniły się szkodliwe węglowodory. Toksyczna chmura z Niemiec kieruje się w stronę Polski. Komunikat w tej sprawie wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Pod koniec czerwca pani Elżbieta i pan Adam wzięli ślub i bawili się na weselu. Niespodziewanie, zabawę przerwała wiadomość o wybuchu i pożarze w ich domu. Kto i dlaczego zrujnował życie rodzinie z dwójką dzieci? Sprawę przedstawili reporterzy "Uwagi! TVN".

  Powerbank to urządzenie, które znajduje się prawie w każdym domu. Przenośny akumulator jest niezwykle pożyteczny zwłaszcza, że mamy coraz więcej sprzętu wymagającego ładowania baterii. Okazuje się jednak, że powerbank może być także bardzo groźny. Po tym, jak wybuchł w ręku nastolatka, chłopcu amputowano dwa palce.

  Dokładnie 35 lat temu w nocy z 25 na 26 kwietnia doszło do najpoważniejszej w dziejach ludzkości awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W wyniku przegrzania się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru i rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. 30 osób zmarło w wyniku napromieniowania, a ponad 130 zachorowało na chorobę popromienną. Ponad 350 tys. osób zostało ewakuowanych. Jednak skutki katastrofy wciąż są różnie oceniane i do dziś budzą emocje.

  Etna na Sycylii przypomniała o swoim istnieniu. Wulkan wyrzucał lawę na wysokość około stu metrów. Kłęby dymu były widoczne z kilkudziesięciu kilometrów. Gruba warstwa pyłu pokryła samochody, balkony i ulice Katanii. Spektakularny wybuch wulkanu uwieczniły kamery monitoringu.

  Do eksplozji w polskim sklepie w Beverwijk pod Amsterdamem doszło w środę rano. W wybuchu nikt nie ucierpiał. Jest to już trzeci polski sklep w Holandii, w którym doszło do podobnego zdarzenia w ciągu ostatnich dwóch dni. Tematem zajęło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  26 czerwca 1971 r. nad Czechowicami przeszła silna burza. To wtedy piorun uderzył w zbiornik ropy naftowej okolicznej rafinerii, wskutek czego kilka tysięcy ton czarnego złota wybuchło. Nafta zapalała ludzi i samochody oraz zalewała wszystko, co było w jej zasięgu. Ostatni żyjący świadkowie tych wydarzeń opowiedzieli w programie "Największe polskie katastrofy", co pamiętają z tego makabrycznego dnia.

  Ratownicy odnaleźli ciała 47-letniej kobiety i 87-letniego mężczyzny, którzy byli poszukiwani po wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w Chodlu na Lubelszczyźnie. W akcji poszukiwawczej uczestniczyło około stu strażaków, którzy ręcznie usuwali gruz i rozcinali elementy konstrukcji budynku. Wojewoda lubelski zapowiada pomoc dla poszkodowanej rodziny.

  O szczegółach sprawy, którą żyje cała Polska opowiedział nam Norbert Kowalski, dziennikarz Głosu Wielkopolskiego. Jakie były przyczyny morderstwa, do którego doszło w poznańskiej kamienicy? Czy eksplozję spowodował gaz, czy może materiały wybuchowe? Co wiemy o przyczynach tragedii? Zobaczcie!