Mieszkańcy Goczałkowic-Zdrój żyją w ciągłym strachu i czują się bezradni. Dlaczego nie otrzymali pomocy? Reportaż programu Uwaga! TVN.
Praca w kopalni jest niebezpieczna, ale i fascynująca. Osoby, które chcą się przekonać, jak wydobywa się węgiel oraz jak wygląda górnicza codzienność, mogą odwiedzić Starą Kopalnię w Wałbrzychu.
Los żon górników potrafi być stresujący, jednak mało kto zna ich życiową perspektywę.
To będzie największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w tej części Europy.
Szafiry to przepiękne kamienie, które często trafiają do pierścionków, wisiorków, czy kolczyków. Ich wydobywaniem na Madagaskarze bardzo często zajmują się dzieci. Jak wygląda ich praca? Ile są w stanie zarobić na wydobyciu drogocennych kamieni? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marzena Figiel Strzała, podróżniczka, dziennikarka, aktorka oraz autorka cyklu "Dzieci Świata". Warto o tym przypomnieć z okazji Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci.
Elżbieta Szumska wniosła ogrom pasji w starą kopalnię w niewielkim miasteczku Złoty Stok. Niedawno zwyciężyła w prestiżowym konkursie na kultywowanie dziedzictwa narodowego.
Madagaskar to obok Indii jeden z największych producentów miki, niezwykle cennego minerału, który wykorzystywany jest przy wytwarzaniu m.in. kolorowych kosmetyków. W kolejnym odcinku cyklu "Dzieci świata" Marzena Figiel-Strzała wyruszyła na południe wyspy, żeby pokazać, jak ciężko pracują w kopalniach dzieci i jak słabo są wynagradzane, choć mika na zagranicznych rynkach warta jest krocie.
Greta Thunberg została zatrzymana przez niemiecką policję we wtorek (17 stycznia) podczas protestu przeciwko wyburzeniu wioski Luetzerath i wybudowaniu na jej miejscu kopalni węgla. Już kilka dni wcześniej w tej sprawie demonstrowały tysiące osób. W stronę policji rzucane były kamienie i błoto.
Ceny węgla rosną w zatrważającym tempie, mimo że w Polsce nie brakuje czynnych kopalni. Z czego wynikają wysokie koszty wydobycia tego surowca w naszym kraju?
W ten sposób pracuje ponad 20 tysięcy dzieci.
W drugiej połowie kwietnia br. doszło do wybuchu metanu w Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek w Pawłowicach. Górnicy, którzy odnieśli obrażenia w katastrofie, trafili do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Jak wygląda ich hospitalizacja?
Służby ratunkowe wciąż poszukują siedmiu zaginionych.
Jakie atrakcje czekają na turystów?
Kilka dni temu media obiegła szokująca informacja. W województwie małopolskim w niecałe dwie godziny powstała ogromna wyrwa w ziemi na terenie ogródków działkowych. Mieszkańcy pobliskich domów boją się teraz o swoje bezpieczeństwo.
Kobiet w kopalniach węgla kamiennego jest niewiele. Stanowią tam zaledwie 1 proc. załogi. O specyfice i trudach pracy w takich miejscach opowiadały w Dzień Dobry TVN Mariola Miodońska, specjalista ds. ochrony i obrony w KWK „Silesia” oraz Jadwiga Malcharek, mierniczy górniczy z Czechowic-Dziedzic.
Rut Rodriguez mieszka w górniczej miejscowości w Boliwii. Po śmierci męża podjęła pracę w kopalni oddalonej o kilka kilometrów od jej domu. Codziennie stawia się w określonym miejscu i wraz z 40 innymi kobietami podejmuje ryzykowne działania.
W minioną sobotę w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju doszło do bardzo silnego wstrząsu, który uwięził pod ziemią siedmiu górników. Dwaj są ranni, dwóch nie żyje. Dziś rano poinformowano, że odnaleziono dwa z trzech poszukiwanych ciał. Trwa dramatyczna walka z czasem... W akcję ratunkową jest zaangażowanych ponad 1000 osób. Mówi się, że akcja w Zofiówce jedną z najtrudniejszych. Dlaczego? Determinacja ratowników górniczych jest ogromna. Jak wygląda organizowanie takiej akcji? Czego obawiają się najbardziej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Grzegorza Pykę, emerytowanego ratownika górniczego i Pawła Wyciśloka, ratownika górniczego.
W kopalni Zofiówka Jastrzębie trwa akcja ratownicza mająca na celu wydobycie trzech górników, którzy są uwięzieni 900 metrów pod ziemią. Dwóch znalezionych wcześniej górników niestety nie żyje. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Agatę Kowalczyk, Gabrielę Hadam i Barbarę Jureczko, które kilka lat temu straciły w kopalni mężów. Jak wspominają chwile, kiedy dowiedziały się o śmierci małżonków? Czy pogodziły się już ze stratą? Czy ich dzieci też pracują w kopalni?
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach został wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co o tym zdecydowało? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan wybrał się do kopalni, aby przekonać się na własne oczy, co kryją te niezwykłe podziemia. Jaka jest ich historia? Podobno po napiciu się wody z kopalni jest się ładniejszym i mądrzejszym. Łukasz postanowił to sprawdzić. Podziałało? :)
Zabytkowa kopalnia rud srebra, cynku i ołowiu w Tarnowskich Górach na początku lipca tego roku znalazła się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co jest wyjątkowego w tym miejscu? Sprawdziła to prezenterka pogody Dorota Gardias.
Jak smakuje żurek na wodzie z ... kopalni? Postanowił to sprawdzić Bartek Jędrzejak.
Zazwyczaj jego praca wymaga od niego spoglądania w niebo. Tym razem jednak prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak postanowił sprawdzić, co się dzieje pod ziemią. Jak powiedział, na początku było dobrze, ale po kilku minutach pobytu w kopalni skończyło się "rumakowanie"i zaczęła się ciężka praca. Zobaczcie, co sztygar kazał mu wybić, a co ciągnąć.
Zima wróciła, dlatego Bartek Jędrzejak wybrał się, do Tarnowskich Gór, na spotkanie z morsami. Tym razem "wielkie morsowanie" odbyło się w dość nietypowych warunkach ... w kopalni!
Elżbieta Szumska to chyba jedyna w Polsce właścicielka kopalni złota. W studiu Dzień Dobry TVN była gościem razem z córką Małgorzatą Szumską, która w kopalni grała... gnoma. Jak zostaje się właścicielką takiej fortuny? Czy naprawdę wydobywa się tam prawdziwe złoto? Gdzie jest ta kopalnia i co przyciąga, oczywiście oprócz złota :), do niej ludzi?
Prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak, trzydzieści metrów pod ziemią, w sztolni, z lampą karbidową. Jaka panuje tam temperatura?
Na jednej z najwyższych hałd, jakie znajdują się na terenie Śląska, dwaj śmiałkowie zjeżdżają na... nartach! Jak panują nad nartami? Czy obyło się bez kontuzji?
Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak udał się do kopalni złota w miejscowości Złoty Stok. Czy kopalnia jest czynna? Ile ton złota może być jeszcze do wydobycia?
W zabytkowej kopalni węgla kamiennego w Zabrzu uruchomiono podziemną kolejkę. Teraz kopalnia stoi otworem dla każdego. Zwiedzają ją dzieci i dorośli, dowiadując się tego, co do tej pory było przed nimi głęboko skrywane.
JuraPark w Krasiejowie to największy obiekt tego typu w Europe. Powstał w niecce kopalni, gdzie znaleziono szczątki dinozaurów. To jedyne takie stanowisko paleontologiczne, gdzie zwiedzający stąpają po najprawdziwszych szczątkach płazów i gadów! A przygodę w JuraParku zaczynamy od tajmniczego tunelu, który zabiera zwiedzających w podróż w czasie.