Dlaczego w Polsce brakuje węgla? "Kopalnie musiałyby głęboko sięgać, a to kosztuje"

Dlaczego w Polsce brakuje węgla?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Skąd wziął się węgiel?
Skąd wziął się węgiel?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Ceny węgla rosną w zatrważającym tempie, mimo że w Polsce nie brakuje czynnych kopalni. Z czego wynikają wysokie koszty wydobycia tego surowca w naszym kraju? Jak powstają cenne złoża, mające szerokie zastosowanie w energetyce i przemyśle? W Dzień Dobry TVN na te pytania odpowiedział dziennikarz Marcin Sawicki.

Jak powstaje węgiel?

Ludzkość wykorzystuje potencjał węgla od tysięcy lat. Trudno wyobrazić sobie utratę tego cennego surowca energetycznego. Niestety za sprawą intensywnej ingerencji w środowisko, jego naturalne zasoby nie mogą być odtwarzane.

- Żeby powstał węgiel potrzebne są miliony lat, potrzebne jest ciśnienie, potrzebna jest temperatura. Najpierw powstaje torf, potem węgiel brunatny, a potem węgiel kamienny - wyjaśnił Marcin Sawicki, jednocześnie pochylając się nad tematem dostępności surowca w naszym kraju.

- Tego węgla w Polsce jest dosyć dużo (...). W tych kopalniach na Śląsku, gdzie jest wydobycie prowadzone od ponad 100 lat, tam rzeczywiście węgiel się kończy. W tym sensie, że trzeba schodzić głębiej. Im głębiej, tym drożej, tym bardziej niebezpiecznie dla ludzi - stwierdził dziennikarz, posiłkując się wiedzą zdobytą podczas rozmowy z prof. Pawłem Bogaczem z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Z czego wynikają wysokie koszty wydobycia węgla w Polsce?

W Polsce nie brakuje obszarów węglonośnych. Niestety poszerzanie i pogłębianie czynnych kopalni czy tworzenie nowych projektów górniczych to działania wymagające wielkich nakładów inwestycyjnych. Właśnie dlatego import surowca jest o wiele bardziej opłacalny.

- Te działające kopalnie, które mamy, to są kopalnie, które już głęboko musiałyby sięgać, a to kosztuje - podsumował Marcin Sawicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!