Jak powstaje węgiel?
Ludzkość wykorzystuje potencjał węgla od tysięcy lat. Trudno wyobrazić sobie utratę tego cennego surowca energetycznego. Niestety za sprawą intensywnej ingerencji w środowisko, jego naturalne zasoby nie mogą być odtwarzane.
- Żeby powstał węgiel potrzebne są miliony lat, potrzebne jest ciśnienie, potrzebna jest temperatura. Najpierw powstaje torf, potem węgiel brunatny, a potem węgiel kamienny - wyjaśnił Marcin Sawicki, jednocześnie pochylając się nad tematem dostępności surowca w naszym kraju.
- Tego węgla w Polsce jest dosyć dużo (...). W tych kopalniach na Śląsku, gdzie jest wydobycie prowadzone od ponad 100 lat, tam rzeczywiście węgiel się kończy. W tym sensie, że trzeba schodzić głębiej. Im głębiej, tym drożej, tym bardziej niebezpiecznie dla ludzi - stwierdził dziennikarz, posiłkując się wiedzą zdobytą podczas rozmowy z prof. Pawłem Bogaczem z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Z czego wynikają wysokie koszty wydobycia węgla w Polsce?
W Polsce nie brakuje obszarów węglonośnych. Niestety poszerzanie i pogłębianie czynnych kopalni czy tworzenie nowych projektów górniczych to działania wymagające wielkich nakładów inwestycyjnych. Właśnie dlatego import surowca jest o wiele bardziej opłacalny.
- Te działające kopalnie, które mamy, to są kopalnie, które już głęboko musiałyby sięgać, a to kosztuje - podsumował Marcin Sawicki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Z powodu inflacji zamykają rodzinny biznes i emigrują. "Te podwyżki to rzeź"
- Oszczędzanie i zero waste w jednym. Zadbaj o swój portfel i planetę
- Dlaczego warto uczyć młodzież ekonomii? "Potem okienko się zamyka"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News