węgiel

  węgiel

  W dalszym ciągu jedna trzecia Polaków ogrzewa swoje domy węglem. Według danych GUS najczęściej stosowane jest ogrzewanie z sieci – korzysta z niego 40 proc. Polaków. Na drugim miejscu jest węgiel kamienny - 33 proc., a na trzecim - gaz ziemny. Jakie ogrzewanie opłaca się najbardziej?

  O pożytkach płynących z używania węgla lub jego szkodliwości dla klimatu głośno w środkach masowego przekazu. Dla części osób to pewnie jedyny z nim kontakt. A jak tłumaczyć sen, w którym pojawia się węgiel?

  Rysowanie węglem to metoda malowania, która sięga czasów poprzedzających naszą erę. Korzystali z niej wielcy malarze. Współcześnie rysowanie węglem to dla dzieci wspaniałe ćwiczenie, które rozwija wyobraźnię i umiejętności artystyczne. Tworzenie prac za pomocą węglowych akcesoriów to świetna zabawa również dla najmłodszych.

  Wyznaczono termin zamknięcia ostatniej kopalni w Polsce. Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Natomiast na ulicach miast młodzież manifestuje w sprawie klimatu.

  Nad polskimi miastami zalega smog. Dopuszczalne normy zanieczyszczenia już dawno zostały przekroczone. Co jest przyczyną smogu i w jaki sposób można go zwalczyć? Czy alternatywą dla tradycyjnego węgla opałowego może być węgiel błękitny? W jaki sposób powstaje i ile kosztuje? Zapytaliśmy o to fizyka Tomasza Rożka.

  Kasia Depa na Śląsk przyjechała na studia położnicze. Tu się zakochała i zaczęła własnoręcznie robić biżuterię. Dlaczego zamiast kamieni szlachetnych używa węgla? Ile czasu potrzeba, by z kruchego surowca powstało wytrzymałe tworzywo? Skąd jej zamiłowanie do górnictwa? I czy biżuteria cieszy się zainteresowaniem? Kasię Depę i jej narzeczonego Jacka Tomczaka gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  Roma Skuza i Bogna Polańska to panie, które wpadły na pomysł robienia biżuterii z dość nietypowego surowca. Zobaczcie co można zobić z... węgla.

  W zabytkowej kopalni węgla kamiennego w Zabrzu uruchomiono podziemną kolejkę. Teraz kopalnia stoi otworem dla każdego. Zwiedzają ją dzieci i dorośli, dowiadując się tego, co do tej pory było przed nimi głęboko skrywane.

  Tym razem Anna Machowska zatrudniła się w kopalni węgla kamiennego. Poznała tam kobiety pracujące w tym zawodzie i przekonała się na czym polega praca ich ciężka praca. Jak wygląda bielizna kobiety pracującej w kopalni? Czy reporterka Dzień Dobry TVN zeszła pod ziemię?