Technika rysowania węglem krok po kroku jest bardzo podobna do metody ołówkowej. Różnią się one jedynie kwestią cieniowania (niezalecane przy ołówku) czy barwą. Rysowanie węglem drzewnym daje świetne efekty szczególnie w przypadku szkiców i prac o dużym formacie, które wymagają szybkiego wykończenia.
Historia rysowania węglem
Rysowanie węglem było jedną z pierwszych technik tworzenia rysunków. Ten naturalny materiał był łatwy do pozyskania, więc korzystały z niego osoby, które miały zmysł artystyczny. Pierwsze szkice i obrazy były bardzo proste. Przedstawiały zwykle sylwetki ludzi oraz zwierząt. Węgiel stosowano w różnych epokach. Korzystało z niego wielu sławnych malarzy, takich jak Leonardo Da Vinci, Vincent Van Gogh czy Pablo Picasso. Dawniej popularne było rysowanie węglem drzewnym. Dzisiaj do dyspozycji artystów jest pełna gama różnorodnych akcesoriów na bazie węgla, w tym również wersje barwione. Dlaczego ta technika stosowana jest do dziś? Wynika to z jej licznych zalet. Rysowanie węglem jest dość proste, ponadto tworzy ciekawy efekt wizualny w przypadku szkiców i portretów. Metoda ta idealnie nadaje się do tworzenia większych formatów, ponieważ zarówno malowanie, jak i cieniowanie jest bardzo szybkie.
Rysowanie węglem dla dzieci
Wydaje się, że rysowanie węglem jest wyłącznie domeną dorosłych artystów. W rzeczywistości może to być świetny pomysł na kreatywną zabawę dla najmłodszych. Rysowanie węglem jest dla dzieci sposobem na wyrażenie emocji, pobudzenie wyobraźni i rozwój zdolności manualnych. Używanie naturalnego węgla, co wiąże się z zabrudzeniem rąk, a nierzadko również ubrania, daje maluchom ogromną frajdę. Warto użyć w takiej zabawie wielkoformatowego papieru, przy którego malowaniu maluchy lub starsze kilkulatki mogą spędzić więcej czasu.
Akcesoria do rysunków z węglem
- Nauka rysowania węglem powinna rozpocząć się od przygotowania odpowiednich przyborów. Efekt pracy zależy bowiem nie tylko od talentu, ale i akcesoriów, jakich użyjemy. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów węgla. Jego podstawowy podział obejmuje wersję twardą i miękką. Pierwszy z nich jest wykonany z wiórów drzewnych, drugi powstaje ze spalania cienkich gałązek różnych gatunków roślin, takich jak wierzba i lipa. Wśród przyborów do rysowania węglem można wyróżnić:
- Naturalny węgiel w sztyfcie – jest miękki i brudzący, jednak daje najbardziej naturalne efekty. Tworzy niejednorodną, nieco rozmazaną kreskę, dlatego nie nadaje się do wykończenia szczegółów. Doskonale jednak sprawdza się przy cieniowaniu i rozmazywaniu. Jeśli nie chcemy się brudzić, można umieścić taki węgiel w ołówku zwanym „kubuś”.
- Węgiel prasowany w sztyfcie – ma formę jednorodnych, twardych pałeczek. Wyróżnia go intensywna barwa czerni oraz wyraźny zarys kreski, dzięki czemu lepiej sprawdza się w malowaniu drobnych szczegółów.
- Węgiel w ołówku – to bardzo wygodne narzędzie do malowania. Rysuje się nim prawie tak samo jak ołówkiem. Nie brudzi palców, nie jest łamliwy, można go rozmazywać i ma wyrazisty odcień. Jego wadą jest wolniejsze niż w przypadku naturalnego węgla pokrywanie powierzchni czy konieczność częstego użycia temperówki. Węgiel w ołówku można kupić w wersji barwionej, obejmującej różne kolory.
- Gumka chlebowa – specjalna, elastyczna jak plastelina, gumka do wymazywania węgla.
Rysowanie węglem krok po kroku
Pierwsze prace powinny być proste. Z czasem można zdecydować się na większą liczbę szczegółów. Oto proces rysowania węglem krok po kroku:
- Pierwszym krokiem, który ułatwi stworzenie dokładnego kształtu, jest delikatny szkic ołówkiem. Powinien być mało widoczny, aby węgiel mógł go pokryć.
- Tworząc rysunek, należy wykonywać szybkie, pociągłe ruchy. Kreski malujemy blisko siebie.
- Kolejnym krokiem jest zmiana kierunku i wykonanie tych samych szybkich ruchów na pomalowanym już fragmencie pracy. Ten proces pozwala na wypełnienie powierzchni kolorem.
- Dokładne kreski tworzą wyrazisty efekt rysunku. Mniej nieprecyzyjne pociągnięcia są charakterystyczne dla samego szkicu.
- Cieniowanie polega na zmienianiu intensywności koloru, który zależy od siły nacisku dłoni na węgiel.
- Rozmazując węgiel palcem lub profesjonalnym wiszerem (narzędzie do rozmazywania kreski), tworzymy rozmyte, mniej widoczne dla oka fragmenty rysunku. Mogą one stanowić tło dla całej pracy lub bazę pod kolejne warstwy.
- Detale i niewielkie elementy rysunku najlepiej wykończyć węglem w ołówku. Jest bardzo precyzyjny i używa się go tak samo jak klasycznego ołówka.
- Szary kolor można uzyskać, nakładając na czarny węgiel warstwę białego węgla.
Zaczynali od graffiti, teraz tworzą dla globalnych korporacji
Zobacz także:
Rysowanie krok po kroku: ołówkiem. Jak rozpocząć kurs dla dzieci?
Oto polski rysownik amerykańskich kreskówek."To jest praca benedyktyńska"
Rysownik policyjny: artysta, patolog i psycholog w jednym
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Ivan/Getty Images