Malowanie porcelany krok po kroku
Ręcznie malowana porcelana postrzegana jest jako dzieło sztuki. Oryginalna, produkowana w małych seriach i w dodatku bardzo droga. Nie oznacza to jednak, że nie może stać się ozdobą naszego stołu. Samodzielne dekorowanie nie tylko będzie ciekawym doświadczeniem i pamiątką, lecz także nada porcelanie wyjątkowość i niepowtarzalność. Na przeszkodzie nie stoi nawet brak umiejętności plastycznych, gdyż abstrakcja i nieregularne wzory również mogą być piękne. Od czego więc zacząć malowanie na porcelanie? Dekorowanie nie obejdzie się bez naczyń. Jeśli nie chcemy inwestować w pełne komplety, warto zakupić pojedyncze filiżanki lub poszukać elementów zastawy w sklepach ze starociami. Miejsca typu vintage często oferują coraz rzadziej spotykane filiżanki i kubki liczące kilkadziesiąt lat.
Co jest potrzebne do malowania porcelany?
- naczynia,
- farba do porcelany (na porcelanowym podłożu najpiękniej wyglądają matowe pastele),
- marker do porcelany ze ściętą lub okrągłą cienką końcówką,
- pędzle (najlepiej naturalne, wykonane z włosia kuny),
- naczynie z wodą.
Przed rozpoczęciem malowania niezbędne jest odpowiednie przygotowanie zastawy. Każdy z elementów należy dokładnie umyć i osuszyć. Następnie na porcelanowej powierzchni rozpoczynamy szkicowanie wzoru. Należy pamiętać, że marker zastyga i nie można go usunąć. Dlatego wszystkie narysowane nim kontury będą widoczne. Użycie pisaka wskazane jest więc w przypadku, kiedy chcemy nakreślić precyzyjny wzór: zwierzęcia, kształtów geometrycznych, przedmiotów. Marker nie sprawdzi się, jeśli w zamyśle naszą porcelanę chcemy ozdobić miękkimi, kolorowymi liniami, abstrakcją, wzorami roślinnymi czy też barwnymi owadami i ptakami. Podczas nakładania farby wypiekanej, jak również tej do malowania na zimno, należy pamiętać o jej błyskawicznym wysychaniu. Dlatego pomyłki należy natychmiast korygować za pomocą chusteczek higienicznych. Farby nie należy nakładać zbyt grubą warstwą. Jeśli zależy nam na bardzo delikatnym, wręcz rozmytym efekcie, pigment warto rozcieńczyć wodą. Po zakończonym dekorowaniu naczynia powinno się odstawić w ciepłe i suche miejsce na około 24 godziny. Po upływie czasu, jeśli wymaga tego farba, należy umieścić je w rozgrzanym piekarniku i piec zgodnie ze wskazówkami producenta. Farby do porcelany nadają się ponadto do ozdabiania szkła, metalu, ceramiki, miedzi i wypalanej gliny. Intensywność koloru uzyskuje się przez dozowanie wody.
Wypiekane farby do malowania na porcelanie
Wypiekane farby do porcelany wymagają utrwalenia ich wysoką temperaturą. Po zakończonym malowaniu gotowe dzieło należy wstawić do rozgrzanego piekarnika i piec przez określony czas. Każdy z producentów na etykiecie produktu umieszcza wszystkie niezbędne informacje dotyczące utrwalania farb. Zawsze należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek, by zwyczajnie nie popsuć dzieła. Zbyt wysoka temperatura lub zbyt długi czas opiekania naczynia mogą spowodować zmianę intensywności koloru, a nawet odpryśnięcie farby. Po skończonym wypiekaniu naczynie należy odstawić do ostygnięcia.
Farba do porcelany na zimno
Farby do malowania porcelany bez wypalania po skończonej aplikacji wysychają samoistnie, bez konieczności ogrzewania naczynia w piekarniku. Produkty wykonane są na bazie wody i charakteryzują się półprzezroczystą strukturą. Dają efekt akwareli, przez co wybierane są przez osoby lubiące delikatne, wręcz rozmyte wzory. Ich delikatność pozwala na malowanie warstwami. Farba do porcelany bez wypiekania wysycha natychmiast, a całkowity czas zastygania wynosi 48 godzin. Minusem większości tego rodzaju farb jest podatność na zmywanie. Narysowany wzór pod wpływem wody i środków czystości stopniowo blednie i zmywa się. Dlatego ten rodzaj barwnika sprawdzi się w przypadku porcelanowych przedmiotów dekoracyjnych, które nie będą miały styczności z wodą i detergentem. Jeśli chcemy farb do porcelany użyć do dekorowania zastawy lub serwisu, warto wybrać pigmenty wodoodporne. Niektóre barwniki wykazują ponadto odporność na działanie promieni słonecznych. Farbą bez wypiekania oprócz ceramiki możemy dekorować szkło, szyby okienne, lustra, płytki ceramiczne, kamienie, glinę, metal, terakotę. Zastygając, w zależności od rodzaju, przybierają różną fakturę: satynową, matową, aksamitną.
Zobacz wideo: Jak z białej miski stworzyć arbuzowe arcydzieło?
Zobacz też:
- Polska blogerka, o którą upomina się świat. Oto Karolina Wójcik – "Viva a Viva"
- Magdalena Schejbal odsłoniła ciało. Miała ku temu ważny powód
- Idealne risotto naprawdę istnieje. Poznaj przepisy Ani Starmach
Autor: Adrian Adamczyk