Co się dzieje z botoksem w kosmosie? Jedna z uczestniczek lotu może mieć powody do obaw

Co się dzieje z botoksem w kosmosie? Naukowiec ostrzega
Co się dzieje z botoksem w kosmosie? Naukowiec ostrzega
Źródło: Justin Hamel/Getty Images; instagram.com/laurenwsanchez

Lauren Sánchez, narzeczona właściciela Blue Origin Jeffa Bezosa, wzięła udział w jedenastym załogowym locie kosmicznym. Jej uczestnictwo budziło obawy ze względu na rzekome zabiegi kosmetyczne, którym się poddała. Teraz głos w tej sprawie zabrali eksperci.

Dalsza część tekstu pod wideo:

DD_20240318_Botoks_REP_napisy
Fakty i mity o botoksie - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

USA. Lot w kosmos tylko dla kobiet. Czy to bezpieczne dla Lauren Sánchez?

W poniedziałek, 14 kwietnia br. w Teksasie odbył się historyczny lot komercyjny w kosmos, w którym udział wzięła załoga składająca się wyłącznie z kobiet. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazły się: piosenkarka Katy Perry, prezenterka telewizyjna Gayle King, producentka filmowa Kerianne Flynn, inżynier lotnictwa i kosmonautyki Aisha Bowe, badaczka bioastronautyki Amanda Nguyen, dziennikarka i partnerka założyciela firmy Jeffa Bezosa - Lauren Sánchez, która była dowódczynią misji.

Podczas przełomowego wydarzenia wielu ekspertów zaczęło się zastanawiać, jak misja kosmiczna odbije się na zdrowiu ostatniej z wymienionych kobiet, która rzekomo ma wstrzyknięty botoks i zaaplikowane wypełniacze.

Co się dzieje z botoksem, wypełniaczami i implantami w kosmosie? Opinie ekspertów

Dr Stanton Gerson, który bada wpływ głębokiej przestrzeni kosmicznej na komórki ludzkie, wyraził zaniepokojenie ekstremalnymi obciążeniami, jakie towarzyszą startowi rakiety.

- Poruszasz się z prędkością około 6000 mil na godzinę, co może powodować naprężenia ścinające i może sprawić, że coś się przesunie - powiedział naukowiec w rozmowie z Daily Mail.

Jak dodał, naprężenie ścinające występuje, gdy siły powodują przesuwanie się części materiału względem siebie, co może być ryzykowne w przypadku wszczepianych materiałów, takich jak implanty piersi lub wypełniacze ust.

Badanie przeprowadzone w 2013 roku na Uniwersytecie Yale wykazało, że kobiety z implantami piersi czasami odczuwają dyskomfort podczas lotów na dużych wysokościach. Jest to spowodowane gromadzeniem się "gazu wokół implantu".

Jak czytamy na nypost.com, zjawisko to występuje z powodu zmiany ciśnienia, która może wywołać uczucie ciasnoty lub dyskomfortu w powiększonych piersiach. Jednak nowoczesne implanty, wykonane ze spójnych żeli i mocniejszych powłok, są mniej na to podatne.

Co więcej, część chirurgów uważa, że w stanie nieważkości płyny ustrojowe przemieszczają się w kierunku głowy, co może prowadzić do obrzęków lub zmian w wyglądzie wypełniaczy skórnych albo botoksu. Inni z kolei twierdzą, że wypełniacze skórne, zazwyczaj wykonane z kwasu hialuronowego, są stałe i stabilne w skórze.

- Wypełniacze skórne są zaprojektowane tak, aby z czasem bezproblemowo integrować się z naturalną tkanką. Po wygojeniu poruszają się i zachowują się tak samo jak twoja własna tkanka miękka – zaznaczyła w rozmowie z Daily Mail dr Giselle Prado-Wright, dyrektor medyczna Exert BodySculpt z siedzibą na Florydzie.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości