To kobiety były pierwszymi programistkami. Dlaczego o tym nie wiemy? "Wymazana historia"

Kobiety, które przyspieszyły rozwój technologii
Źródło: Dzień Dobry TVN
Komputer jest kobietą – napisy
Komputer jest kobietą – napisy
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
W latach 70. XX wieku kobiety brały czynny udział w tworzeniu ówczesnych komputerów nazywanych maszynami cyfrowymi. O pionierkach polskiej informatyki opowiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka Karolina Wasielewska.

Pierwsze programistki - kobiety, które przyspieszyły rozwój technologii

Karolina Wasielewska to dziennikarka i autorka bloga o kobietach w IT, która zagościła w Dzień Dobry TVN, by przybliżyć widzom temat udziału przedstawicielek płci żeńskiej w rozwoju technologicznym. Okazuje się, że to właśnie panie były pierwszymi programistkami, które odpowiadały za działanie raczkujących w latach 70. XX wieku maszyn cyfrowych.

- Pierwszymi konstruktorami komputerów byli mężczyźni. A do tego zadania, które uważano wówczas za nieco mniej ambitne, bo wymagające po prostu umiejętności matematycznych, delegowano kobiety. I tak rzeczywiście było, że kiedy powstawał pierwszy amerykański komputer, (...) to do jego programowania delegowano sześć matematyczek. I to one były de facto pierwszymi programistkami znanymi z nazwisk. Podobnie było w Polsce. (...) Wśród pierwszych programistów było bardzo dużo programistek - uświadamia dziennikarka.

Rola kobiet w branży IT

Fakt przedstawiony przez Karolinę Wasielewską jest nieznany szerszej opinii publicznej. Dlaczego tak się stało, że branża IT zgodnie z obowiązującym obecnie stereotypem zdominowana jest przez mężczyzn?

- To jest taka trochę wymazana historia, a jej wymazywanie zaczęło się od tego, że komputery w pewnym momencie wyszły z fabryk, wyszły z biur i zaczęły być potrzebne w domach. No więc zaczęto się zastanawiać, co by tu zrobić, żeby sprzedać tych komputerów więcej, właśnie na ten użytek domowy. Kiedy pojawiły się pecety, reklamowano je jako urządzenia także do rozrywki, a właściwie przede wszystkim do rozrywki. No a kto miał w tamtych czasach, były to lata 70., więcej czasu w domu? No mężczyźni. Więc też były one [pecety - przyp. red.] reklamowane jako zabawki dla chłopców i sprzedawane w sklepach jako zabawki dla chłopców, (...) więc wcale się nie dziwię, że kobiety, które na to patrzyły, nie miały poczucia, że to jest towar czy że to jest dziedzina zawodowa dla nich - wyjaśnia dziennikarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?