Jak rozpoznać uzależnienie od komputera? Czym się objawia i czy jest groźne?

Dziecko siedzące przy komputerze
Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?
Źródło: vitapix/Getty Images

Uzależnienie od komputera należy do grupy uzależnień behawioralnych, czyli takich, które są związane z przymusem wykonywania konkretnej czynności. Uważa się, że to głównie problem dotyczący dzieci i młodzieży, jednak obecnie dotyczy to również dorosłych. Uzależnienie to może prowadzić nie tylko do pogorszenia relacji społecznych, ale również zdrowia.

3 maja obchodzony jest Dzień Bez Komputera z angielskiego nazywany Shutdown Day. To kontynuacja kampanii, która miała miejsce w 2007 roku, zorganizowanej przez dwóch Kanadyjczyków. Sprawdzali, czy będą oni w stanie wytrzymać 24 godziny bez włączenia komputera. Do swojego wyzwania zaprosili... internautów. I tak powstał Dzień Bez Komputera, który dla większości ludzi byłby niezwykle ciężki do zrealizowania. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zdrowie

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Uzależnienie to wewnętrzny przymus wykonywania określonej czynności lub zażywania substancji. Nałogiem może stać się niemal wszystko: zakupy, hazard, alkohol, jedzenie. Ze względu na objawy można je podzielić na psychiczne i fizyczne. Uzależnienie od komputera zalicza się do pierwszej grupy. Ze względu na powszechniejszy dostęp do technologii obserwuje się je coraz częściej i u coraz młodszych osób. Wiedza, jak rozpoznać uzależnienie od komputera, pozwoli na szybkie wdrożenie terapii.

Na czym polega uzależnienie od komputera?

Uzależnienie od komputera to kompulsywne, czyli przymusowe i niedające się powstrzymać, korzystanie z tego urządzenia. Rozpoczyna się w momencie, gdy dana osoba traci poczucie czasu, przestaje zwracać uwagę na rzeczywistość i zaniedbuje swoje codzienne obowiązki na rzecz korzystania z urządzeń elektronicznych – PC, laptopa lub tabletu.

Uzależnienie od komputera u dzieci i młodzieży pojawia się dużo częściej niż u dorosłych. Dotyczy zwłaszcza osób, które od najmłodszych lat miały styczność i dostęp do tego typu urządzeń elektronicznych. Przyczynami nałogu są chęć ucieczki od rzeczywistości (niska samoocena, problemy, brak akceptacji ze strony społeczeństwa), zafascynowanie swoim sprzętem i jego dodatkami oraz odczuwanie przyjemności i poprawa samopoczucia podczas korzystania z Internetu lub grania. Nałóg może pojawić się częściej u osób żyjących w społeczeństwie, gdzie używanie komputera jest rutyną i głównym narzędziem do komunikacji czy robienia zakupów.

Uzależnienie od komputera – objawy

Przymusowa potrzeba korzystania z komputera to uzależnienie psychiczne, które nie powoduje występowania dolegliwości ze strony ciała, zmuszających do wykonywania danej czynności, lecz jest przyczyną szeregu nieprzyjemnych psychicznych doznań. Początkowo uzależnienie od komputera może być niezauważone przez rodziców i społeczeństwo. Osoba, której ono dotyczy, często je ukrywa, a przyłapana zawsze ma wytłumaczenie. Twierdzi na przykład, że wykorzystuje komputer do nauki. Oszukuje i usprawiedliwia samego siebie. Nie istnieją żadne wytyczne, które mówią, kiedy zaczyna się nałóg. Czujność powinno wzbudzić takie korzystanie z urządzenia, które staje się powodem zaniedbywania realnego świata, kontaktów społecznych i obowiązków.

Objawy uzależnienia od komputera to:

  • spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem;
  • utrata poczucia czasu (osobie uzależnionej wydaje się, że spędziła przed komputerem kilka minut, gdy w rzeczywistości trwało to godzinami);
  • zaniedbanie nauki, pracy i obowiązków na rzecz korzystania z komputera;
  • obsesyjne myślenie i mówienie o komputerze, grze lub wirtualnym świecie;
  • utrata innych zainteresowań;
  • samopoczucie i nastrój uzależnione od tego, czy spędza się czas przy komputerze lub jakie wyniki osiąga się w grze;
  • rozdrażnienie, pobudzenie psychiczne i nerwowość, kiedy nie korzysta się z urządzenia;
  • odczuwanie lęku przed światem rzeczywistym;
  • wycofanie społeczne, zaniedbywanie kontaktów z bliskimi, utrzymywanie tylko wirtualnych znajomości;
  • bezsenność.

U niektórych osób uzależnionych od komputera mogą pojawić się tiki nerwowe przypominające naciskanie myszki lub pisanie na klawiaturze. Korzystanie z języka internetowego, pełnego skrótów i specyficznych wyrażeń, jest przyczyną zaburzeń mowy.

Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci i dorosłych?

Osoba, która wykonuje kompulsywnie jakąś czynność, nie jest w stanie poradzić sobie sama z tym problemem. Próby przerwania nałogu kończą się uczuciem lęku, niepokoju, pobudzeniem, a nawet atakami paniki. Dlatego leczenie uzależnienia od komputera powinno odbywać się przy pomocy wykwalifikowanego psychoterapeuty lub psychologa. Często jest to trudne i następuje późno, ponieważ uzależniony wypiera swój problem i uważa, że jego zachowanie mieści się w granicach normy. Terapia obejmuje zmianę zachowań, naukę poprawnego korzystania z komputera, prowadzenie dzienników, które służą do kontrolowania czasu. Podejmuje się także próbę nakierowania uwagi i zainteresowań osoby uzależnionej na inne dziedziny, na przykład sport.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak walczyć z uzależnieniem od komputera u swojego dziecka. Konieczne jest wprowadzenie zasad korzystania z urządzeń, ustalenie planu dnia, kontrolowanie spędzanego przy komputerze czasu i zapewnienie dziecku innych rozrywek.

Uzależnienie od komputera – skutki

Uzależnienie od komputera niesie za sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Do najczęstszych należą pogłębiająca się wada wzroku oraz różnego rodzaju wady postawy. W niektórych przypadkach dochodzi do przykurczów i zaniku mięśni, spowodowanych długotrwałym pozostawaniem w jednej, wymuszonej pozycji. Poza tym uzależnienie od komputera niesie za sobą szereg skutków społecznych: utratę kontaktów, odizolowanie się od społeczeństwa, pogorszenie nauki, a nawet utratę pracy lub znaczne pogorszenie się statusu majątkowego.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości