Na czym polega syndrom DDA? Najskuteczniejsze sposoby terapii

Na czym polega syndrom DDA?
Na czym polega syndrom DDA?
Źródło: Peter Dazeley/Getty Images
Dorosłe dzieci alkoholików stanowią dużą część społeczeństwa – dzieci alkoholików to nawet 3 mln osób w Polsce. Alkoholizm w rodzinie wywołuje u nich poważne zaburzenia emocjonalne i trudności w relacjach – jest to tak zwany syndrom DDA. Jak wygląda terapia DDA i kiedy należy się na nią zgłosić?

Syndrom dziecka alkoholika polega na powtarzaniu przez DDA schematów działania wyniesionych z domu. Dzieci alkoholików często wytwarzają bowiem cały system zachowań i postaw emocjonalnych mających na celu przetrwanie w toksycznym otoczeniu. Cechy DDA to między innymi trudności w zaufaniu najbliższym, chęć kontrolowania otoczenia i brak zaufania do własnej oceny rzeczywistości. Terapia DDA, choć najczęściej jest długotrwała, może pomóc im zastąpić wyuczone schematy działania i na nowo zaufać sobie i otoczeniu.

Problemy natury psychologicznej

Źródło: Dzień Dobry TVN
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Jakie są objawy DDA? Cechy wspólne dorosłych dzieci alkoholików

Co to jest DDA? Objawy zależą od indywidualnych przeżyć i charakteru, jednak część z nich jest wspólna dla większości DDA. Syndrom DDA dotyczy osób wychowywanych w rodzinie, w której choć jeden z członków zmagał się z chorobą alkoholową. Najczęściej jest to ojciec lub matka, czasem może to być inny członek rodziny ważny w życiu dziecka. Dziecko alkoholika, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami, których nie jest w stanie zrozumieć, wytwarza schematy funkcjonowania pozwalające przeżyć mu najgorsze chwile. Z czasem zaczyna powielać je w dorosłym życiu. Z syndromem DDA blisko spokrewniony jest również DDD – syndrom dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej. Dotyczy on wszystkich rodzin, które nie są w stanie zapewnić dzieciom bezpiecznego startu w dorosłość – może to wiązać się z alkoholem, lecz także środkami psychoaktywnymi lub zaburzeniami emocjonalnymi któregoś z rodziców. Dorosłe dziecko alkoholika od urodzenia musi zmagać się z brakiem poczucia bezpieczeństwa, często również z różnymi formami przemocy psychicznej i fizycznej. DDA w relacjach z rodzicami często przyjmuje rolę dorosłego, której w oczywisty sposób nie jest w stanie sprostać. Tak ciężka trauma przeżyta w dzieciństwie prowadzi do zamknięcia się na bliskie relacje z ludźmi, braku zaufania do najbliższych lub chęci przejęcia nad nimi kontroli. W zależności od charakteru i indywidualnych doświadczeń istnieją też różne formy przystosowania DDA. Typy osobowości, które najczęściej przyjmują dzieci alkoholików, to:

 • bohater – biorący na siebie odpowiedzialność za innych, kontrolujący, maskotka, błazen – nigdy nie mówi poważnie, przybiera pozę beztroski, kozioł ofiarny – biorący na siebie całe poczucie winy, cień, niewidzialne dziecko – zawsze wycofany, wyalienowany.

  Role, które przyjmują na siebie DDA, mają za zadanie utrzymać rodzinę w całości, uratować ją od zniszczenia. Dziecko w rodzinie alkoholowej czuje się bowiem odpowiedzialne za dalsze funkcjonowanie rodziny. Te same role, powielane w dorosłym życiu, prowadzą do braku kontaktu ze sobą, a co za tym idzie – do trudności w nawiązywaniu bliskich relacji i osamotnienia.

  Syndrom DDA a związek. Jak rozmawiać z DDA?

  Jak zbudować trwały związek z DDA? W związku dzieci alkoholików są albo przesadnie wycofane lub wręcz przeciwnie – kochają za bardzo. Grupa DDA to osoby, które z domu rodzinnego wyniosły spaczony obraz bliskości, partnerstwa i życia rodzinnego. Dzieci alkoholików w związkach poszukują czegoś, co wypełni im brak i pozwoli nadrobić stracone lata. Mężczyzna DDA w związku może więc być nadmiernie kontrolujący, zaborczy i wycofany. Kobieta DDA w związku będzie szukała matczynej bliskości, może pragnąć ideału, który zaspokoi wszystkie jej potrzeby, nawet te niewypowiedziane.

  Co może pomóc w zbudowaniu trwałej relacji z dzieckiem alkoholika? Dorosłe dziecko alkoholika w związku czuje się niepewnie, bliskie relacje kojarzą mu się głównie z bólem. Warto uszanować jego potrzebę autonomii, okazując jednocześnie wsparcie i zainteresowanie. Ważne jest również, aby pokazać, że bliskość i relacje można przeżywać w pozytywny sposób. Jest to tzw. tworzenie pozytywnych korelacji. Warto również zachęcić partnera do podjęcia terapii, która pozwoli mu skonfrontować się z przeszłością.

  Psychoterapia DDA – jak sobie pomóc?

  Kto powinien rozważyć udział w terapii dla DDA? Terapia przeznaczona jest dla osób, które w dorosłym życiu borykają się z problemami emocjonalnymi i problemami w związkach, którym same nie potrafią zaradzić. Do alarmujących sygnałów, które świadczą o syndromie DDA, należą:

  • obniżona samoocena, smutek, stany depresyjne, wstyd, wycofanie, trudności w bliskich relacjach, lęk i objawy psychosomatyczne.

   Terapia dla DDA ma na celu skonfrontowanie dorosłego dziecka alkoholika z przeszłością i analizę mechanizmów, które utrudniają mu funkcjonowanie w bliskich relacjach. Ważnym elementem psychoterapii jest również zdjęcie z niego poczucia winy i odpowiedzialności za losy innych. Leczenie DDA może mieć formę terapii indywidualnej lub grupowej – zależy to od osobistych preferencji. Aby terapia dla DDA odniosła pozytywny skutek, konieczny jest dobrowolny udział osoby dotkniętej syndromem, a także szczere zaangażowanie i chęć wprowadzenia zmian w życiu. 

   Zobacz także:

   Autor: Adrian Adamczyk

   Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

   podziel się:

   Pozostałe wiadomości