Związki i seks

Co zrobić, gdy partner nie chce nas przytulać? "Na szczęście wzorców zachowań można się uczyć"

Związki i seks

Przytulanie jest niezwykle miłą czynnością, istnieją jednak osoby, które za nią nie przepadają. Zdarza się to nawet w związkach. Co wówczas zrobić? Otóż okazuje się, że partnera można tego nauczyć. W Dzień Dobry TVN opowiadała o tym psycholog, Maria Rotkiel.

Przytulanie w związku

Wzajemne przytulanie jest jedną z najważniejszych czynności w związku. To objaw czułości i komunikacja niewerbalna, którą bardzo wiele można przekazać. Jest bardzo wiele badań, które udowadniają, że jest to również zbawienne dla naszego samopoczucia. Wiadomo, że kobiety cierpiące na nerwicę i/lub depresję, kiedy są przytulane, to szybciej wracają do zdrowia, natomiast według Julianne Holt-Lunstad, profesor wydziału psychologii Brigham Young University, u mężczyzn czynność ta zmniejsza ciśnienie tętnicze i redukuje poziom stresu .

- Przede wszystkim działa to bardzo prozdrowotnie na nas, tzn. obniża nam ciśnienie, tonuje nasz organizm, uspokaja, obniża poziom hormonu stresu, powoduje wydzielanie tych wszystkich substancji w naszym układzie nerwowym, które są odpowiedzialne za uczucie przyjemności, rozluźnienia. (...) Okazywanie sobie w ten sposób czułości sprawia, że my w relacji czujemy się bezpiecznie. Uspokajamy się, nabieramy zaufania i przede wszystkim się przywiązujemy. Czyli dzieje się to wszystko, co się powinno dziać, żeby ta relacja była trwała - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Maria Rotkiel.

Przytulanie zakochanych - co zrobić, kiedy partner nie chce nas przytulać?

Często zdarza się jednak, że kobiety żalą się specjalistom, iż ich partnerzy przytulają i okazują czułość niewystarczająco.

- Faktycznie jest tak, ponieważ (...) kobiety więcej przytulają, (...) to przez to potrzebują troszkę więcej tego przytulania. Czyli daję dużo czułości i przez to dużo tej czułości potrzebuję - tłumaczyła psycholog.

Niejednokrotnie mężczyźni nie przepadają za przytulaniem przez wydarzenia z dzieciństwa . Dzięki wzorcom zachowań od najmłodszych lat uczymy się bowiem, jak okazywać emocje i reagować. Niektórzy jednak tego nie doświadczyli.

- Nie każdy mężczyzna nauczył się, czy nie został tak otwarty na tę czułość, przez to faktycznie tej czułości okazuje mniej. A to jest jeden z fundamentów dobrej relacji - mówiła w naszym programie ekspertka.

Okazuje się, że nie należy się poddawać. Można bowiem uczyć się nowych wzorców zachowań, w tym także okazywania czułości.

- Z przytulaniem jest tak, (...) że im więcej, tym bardziej potrzebujemy. Więc jeżeli macie panie partnera, który nie potrafi, nie okazuje czułości, to wy to zróbcie . Dotykajcie, przytulajcie, okazujcie czułość... Bo człowiek otwiera się wtedy na tę czułość i jest ogromna szansa, że doświadczając tego wszystkiego przyjemnego, co jest z nią związane, będzie powolutku się uspokajał i na tę czułość otwierał. (...) Na szczęście wzorców zachowań można się uczyć, więc ktoś, kto nie był przytulany, może zostać oswojony w relacji - dodała Maria Rotkiel.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości