przytulanie

  przytulanie

  Co daje bezpośredni kontakt "skóra do skóry"?

  "Kobietom polecana jest czereśnia".

  Dostała radę od "życzliwej" internautki.

  Międzynarodowy Dzień Przytulania zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. To stamtąd przywędrowało do kraju. Jego obchody przypadają na 21 stycznia. Dlaczego warto obchodzić to nietypowe święto? Jak wpływa na nas przytulanie się?

  Behawiorystka wyjaśnia, dlaczego.

  Drzewoterapia może przynieść ukojenie skołatanym nerwom, pozytywnie wpływa na samoocenę, wspomaga koncentrację i kreatywność. Już sam spacer w lesie ma właściwości terapeutyczne, które możemy spotęgować dotykiem. Czy są jakieś przeciwskazania do sylwoteriapii?

  Przytulanie jest niezwykle miłą czynnością, istnieją jednak osoby, które za nią nie przepadają. Zdarza się to nawet w związkach. Co wówczas zrobić? Otóż okazuje się, że partnera można tego nauczyć. W Dzień Dobry TVN opowiadała o tym psycholog, Maria Rotkiel.

  Seniorzy z Poznania mieli bardzo ważne zadanie - przytulanie noworodków. Wolontariusze wspierali także personel szpitala w opiece nad maluchami. Niestety przez pandemię koronawirusa nie mogli już pełnić swoich obowiązków. Znaleźli jednak inny sposób, aby okazać miłość najmłodszym dzieciom.

  Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinną atmosferą, bliskością i czasem spędzanym z bliskimi. W tym roku jednak święta będą wyglądać inaczej, niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Żeby zmniejszyć ryzyko zakażeń rząd zaleca spotkania w wąskim gronie, a WHO radzi, żeby się nie przytulać.

  Uświadomienie i przypomnienie Polakom, jak ważną rolę w życiu pełni przytulanie. Taki jest cel akcji #przytul dziecko. Zaangażowało się w nią wiele gwiazd, które udowadniają, jak wielka moc tkwi w małym geście. Jednym z ambasadorów kampanii jest aktor Michał Żebrowski.

  Kangurowanie to bezpośredni kontakt dziecka ze skórą matki. Gwarantuje ono dziecku ciepło, łagodzi stres poporodowy, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprzyja rozwojowi malucha. Kangurowanie stosuje się w przypadku każdego dziecka, natomiast jest szczególnie istotne w przypadku wcześniaków.

  Z ośrodkiem preadopcyjnym w Otwocku współpracują wolontariusze, których zadaniem jest przytulanie dzieci. Jedną z takich osób jest Anna Kępczyńska. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, dlaczego zdecydowała się na tego typu wolontariat i iloma dziećmi się opiekuje. Obok Pani Anny usiadła na naszej kanapie Kinga Błaszczyk Z Fundacji Rodzin Adopcyjnych. Zapytaliśmy ją, ile dzieci obecnie przebywa w ośrodku, jak długo tam zostają i jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać wolontariuszem w ośrodku.

  Dla niektórych przytulanie jest tak fajne, że są w stanie za nie płacić. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer wybrał się do pierwszego w Polsce salonu przytulania. Jak wyglądała jego pierwsza sesja? Jakie pozycje przytulania wybrał? Postanowił też sprawdzić, jak na tego typu czułość reagują przechodnie. Czy każdemu spodobał się "niedźwiedź" z Chajzerem?

  Nie od dziś wiadomo, że przytulanie służy zdrowiu. W Dzień Dobry TVN trzymamy się tej teorii i przytulamy do serca nie tylko naszych pracowników, ale również gości. Płeć nie ma w tym przypadku znaczenia ;)

  W związku z coraz częstszymi doniesieniami o czynach pedofilskich niektórzy rodzice bywają przeczuleni na punkcie przytulania dzieci przez osoby obce. Dlatego też niektóre przedszkola zdecydowały się na wprowadzanie oświadczeń z pytaniem, czy rodzic zgadza się na to, aby jego dziecko mogło być przytulane przez wychowawców. Czy to słuszny krok? Zapytaliśmy o to dziennikarkę i skandynawistkę Katarzynę Molędę oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Czy w Szwecji jest podobnie? Do jakich wniosków doszli Skandynawowie?

  W poniedziałek w Dzień Dobry TVN gafy w polityce, które pamiętają wszyscy. Następnie Szymon Bolik - człowiek orkiestra, czyli jak być dobrym w kilkunastu zawodach naraz. A na koniec: żeby przytulać trzeba mieć pisemną zgodę rodziców – takie zasady wprowadzone w niektórych przedszkolach. Zastanawiamy się czy taka decyzja ma sens? Zaczynamy o 8:00. Bądźcie z nami!

  Według przeprowadzonych badań połowa społeczeństwa na świecie nie okazuje sobie uczuć. Dlaczego tak się dzieje? Boimy się bliskości? Tymczasem okazuje się, że całowanie i przytulanie to doskonały sposób na okazywanie miłości bliskiej nam osobie. Jak podtrzymać ogień w związku? Porozmawialiśmy na ten temat z naszymi ekspertkami, Moniką Staruch, seksuolog oraz Dellfina Dellert – współautorką serii „Seks w małym mieście.

  Samantha Hess to osoba, która... przytula za pieniądze. O zbawiennej sile sprawczej dotyku, o tym, jak ważne dla naszej psychiki jest przytulanie opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Małgorzata Ohme, psycholog. To rodzice warunkują nas na dotyk. Jak często i jak mocno powinniśmy tulić nasze dzieci?

  Dziś od rana przytulaliśmy się do siebie na krakowskim rynku! Co nam daje przytulanie i ile razy trzeba się przytulać każdego dnia?

  Redukuje stres i reguluje ciśnienie krwi. Zwiększa zaangażowanie w relacjach, pomaga się lepiej komunikować. Przytulanie ma zbawienny wpływ na nasz organizm i relacje z innymi. Przyjdź i uściśnij nieznajomego już od 8:30 w niedzielę w Krakowie. Czekamy na Was na Rynku Głównym!

  Czy fantazje erotyczne mieszkańców mniejszych miejscowości są inne niż mieszkańców dużych miast? Czy potrafią o tym rozmawiać w mniej otwarty sposób? I czego szukają w biurach matrymonialnych? Na te pytania odpowiedzieli w Dzień Dobry TVN: Dellfina Dellert - współzałożycielka portalu społecznościowego dla dorosłych kobiet i Adam Grzesiak - prowadzący biuro matrymonialne.

  Proszę, przepraszam, dziękuję to trzy proste słowa, o których powinniśmy zawsze pamiętać! Bycie miłym nic nie kosztuje, ... a Ty kiedy ostatni raz wyściskałeś swoją ekipę remontową? ;)

  Niweluje stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz zacieśnia więzy międzyludzkie. Przytulanie jest nam ludziom potrzebne jak powietrze. Jest też atawistycznym zachowaniem, którego nie brakuje również zwierzętom. W studiu Dzień Dobry TVN seksuolog dr Andrzej Depko wyjaśnił, dlaczego niektóre pary śpią oddzielnie i nie ma to nic wspólnego z rozpadem ich związku.