Nie od dziś wiadomo, że przytulanie się do bliskich nam osób, daje dużo radości. Czy pozytywne emocje odczujemy też obejmując nieznajomych? Postanowiliśmy to sprawdzić, a wynik eksperymentu zaskakuje.
Przytulanie do nieznajomego. Eksperyment Dzień Dobry TVN
Większość z nas bardzo chętnie przytula się do bliskich. A jak wygląda to w przypadku nieznajomych? Nasza reporterka Agata Zjawińska postanowiła to sprawdzić i wyruszyła na ulice Gdańska z transparentem: "Przytul się".
Początki eksperymentu nie napawały optymizmem. Jednak z czasem ruszyła lawina przytulania. Dlaczego przechodnie decydowali się przytulić do nieznajomej kobiety?
- Jak ktoś potrzebuje takiego przytulasa, to czemu by nie? Ludzie powinni się częściej przytulać - stwierdziła jedna z uczestniczek eksperymentu. - Ja uważam przytulenie za takie po prostu danie też dobrej energii - dodała kolejna osoba.
Wpływ przytulania na nasz organizm
Wynik eksperymentu pozytywnie nas zaskoczył. Wystarczyło 40 minut, by do reporterki przytuliło się 37 osób. Tym, dlaczego potrzebujemy się przytulać, zajmują się psychologowie i psychiatrzy. To dzięki nim wiemy, że podczas przytulania wytwarza się w organizmie więcej serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia.
- Uważa się, że wzrastają poziomy hormonów takich jak dopamina, oksytocyna, czyli taki hormon nazywany hormonem miłości, ale tu chodzi o to, że odczuwa się emocje, że ktoś rozumie emocje drugiej osoby. Być może dzieje się też coś z serotoniną, że jest nam lepiej, jesteśmy bardziej optymistyczni. Spada ciśnienie tętnicze, spada nam akcja serca, się uspokajamy - tłumaczył w Dzień Dobry TVN psychiatra prof. Paweł Zagożdżon.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co zrobić, gdy partner nie chce nas przytulać? "Na szczęście wzorców zachowań można się uczyć"
- Przytulanie niezbędne do życia. Może poprawić odporność i zmniejszyć odczuwanie bólu
- "Przytulanie i ten teges" - czyli seks w mniejszym mieście
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Piotr Stolc/Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn