Niemal każdy w dzieciństwie miał ulubioną maskotkę do przytulania. Była najlepszym przyjacielem dziecka – tulenie jej koiło stres i pozwalało spokojnie zasnąć. Przytulanie dzieci przez rodziców zaspokaja ich potrzeby emocjonalne. Maluchy czują się dzięki temu kochane i akceptowane, wzmacnia się ich poczucie więzi z dorosłymi.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Problemy natury psychologicznej
Dużym błędem jest oszczędzanie dziecku kontaktu fizycznego w dzieciństwie. „Zimny chów” wcale nie hartuje psychiki dziecka, ale sprawia, że w jego nastoletnim i dorosłym życiu ujawniają się różnego rodzaju problemy emocjonalne. Zmysł dotyku jest pierwszym, jaki wykształca się u człowieka – dzieje się to jeszcze na wczesnych etapach życia płodowego. Przytulanie i dotyk to jedne z pierwszych metod, za których pomocą dziecko komunikuje się z rodzicami.
Co oznacza przytulanie?
Przytulanie może być wyrazem różnych dobrych uczuć wobec danej osoby. Robimy to zawsze wtedy, gdy chcemy być serdeczni wobec drugiego człowieka. Jest to niezwykle uniwersalny sposób na okazywanie miłości różnego rodzaju – wszystko zależy od kontekstu danej sytuacji. Przytulanie mężczyzny przez kobietę nie musi świadczyć o tym, że jest to jej ukochany, narzeczony lub mąż. Równie dobrze siostra może tulić brata, a córka ojca. Przytulanie przyjaciela może być wyrazem nie tylko sympatii, ale również troski i wsparcia.
Tulenie drugiej osoby w większości przypadków jest zupełnie pozbawione erotycznego kontekstu – przytulamy babcię, dziadka, dzieci, a nawet niezbyt dobrze znanego nam człowieka, aby np. go pocieszyć. Obejmowanie drugiej osoby jest dość częste na pogrzebach – w czasie składania kondolencji gest ten staje się wyrazem wsparcia, współczucia i serdeczności.
Tulimy do siebie nie tylko dzieci czy dorosłych – wielu ludzi przytula swoje zwierzęta. Chociaż psy i koty z natury nie przepadają za „przytulasami”, robimy to instynktownie, aby wyrazić naszą miłość wobec nich. Oczywiście istnieją wyjątki – niektóre stworzenia wychowywane w domu lubią przytulanie.
Przytulanie w łóżku – na lepszy sen
Spanie w jednym łóżku z inną osobą bardzo często kończy się przytulaniem. W czasie snu niektórzy instynktownie mają odruch tulenia. Śpiąca w jednym łóżku para zakochanych czy małżeństwo bardzo często się obejmuje, nawet nie mając tego świadomości. Nawet jeśli zasypiają odwróceni do siebie plecami, to istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie się do siebie tulą „przez sen”. Bliskość drugiej osoby zwiększa poczucie bezpieczeństwa i dodatkowo uspokaja.
Przytulanie dziewczyny czy chłopaka w łóżku oczywiście może mieć też odcień erotyczny. Nagie ciało leżącego obok człowieka wzmaga podniecenie seksualne. Również po samym seksie pary zazwyczaj odpoczywają w swoich ramionach. Jest to niezwykle relaksujący i intymny moment, który wzmacnia łączące ich więzi. Wyraża nie tylko miłość, ale również spełnienie i akceptację. Pary, którym wygodnie śpi się przytulonym „na misia” lub „na łyżeczkę”, lepiej się wysypiają i mają przyjemniejsze sny.
Terapia przytulaniem – robią to profesjonaliści!
W Polsce zaczynają powstawać salony terapeutycznego przytulania. Klienci korzystający z usług profesjonalnych „przytulaczy” szukają ukojenia nerwów, redukcji stresu, uspokojenia, poczucia bezpieczeństwa, pozytywnej energii, a nawet inspiracji. Taki salon działa od jakiegoś czasu w Warszawie i ma bardzo wielu klientów. 26 marca 2019 roku otworzono kolejny salon przytulania w Krakowie. Godzina profesjonalnego tulenia to koszt ok. 100 zł.
Twórcy terapii przytulaniem wymieniają bardzo wiele pozytywnych skutków przytulania. Przede wszystkim, przytulanie wytwarza hormony szczęścia – stymuluje wydzielanie serotoniny i oksytocyny. Ma zbawienny wpływ na układ nerwowy, zapobiega poczuciu osamotnienia, a nawet wzmacnia odporność! Terapia przytulaniem w naturalny sposób wspiera leczenie depresji, zaburzeń lękowych i nerwic. Pozwala się wyciszyć i ukoić nerwy.
Regularne sesje tulenia oddziałują na ogólny stan zdrowia poprzez zmniejszenie stężenia kortyzolu – obniżają ciśnienie tętnicze, co pozwala zapobiegać chorobom serca. W dzisiejszym, zabieganym, szalonym i często pozbawionym czułości świecie przytulanie jest metodą na zachowanie równowagi zdrowotnej i psychicznej.
Zobacz także:
- Świadczy usługi terapeutycznego przytulania. "Nie wykazuję żadnych emocji"
- Czy przytuliłbyś nieznajomego na ulicy? Wyniki eksperymentu zaskakują
- Brzoza, dąb i świerk, czyli drzewa, do których warto się przytulić. Co daje sylwoterapia?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Uwe Krejci/Getty Images