Zaskakujące wyniki badań: ludzie potrafią wywąchać strach. Która płeć robi to skuteczniej?

Autor:
Sabina
Zięba
Czym jest lęk a czym strach?
Czym jest lęk a czym strach? Dzień Dobry TVN
wideo 2/19

Neurobiolodzy z Bristolu odkryli, gdzie w mózgu mieści się strach. Otwiera to szansę na skuteczniejsze leczenie zaburzeń lękowych. A jak do tej pory ludzie radzili sobie z obawami? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz Marcin Sawicki.

Czym jest strach?

Lęk, to przeważnie stan niepewności, ale przed nieznanym, niesprecyzowanym zagrożeniem. Strach z kolei jest konkretny. Co ciekawe, najprawdopodobniej ten drugi można odziedziczyć. Niektóre badania pokazują, że silne doznanie (np. właśnie strach, wojna czy głód) mogą na trwałe zmienić sposób, w jaki działają nasze geny. Co więcej - strach też można wywąchać.

- Były prowadzone eksperymenty naukowe i faktycznie udało się stwierdzić, (...) że strach u innych w pocie można wywąchać. Kobiety nieco skuteczniej od mężczyzn wywąchują u innych strach. (...) To nie jest wcale takie dziwne, gdyby się okazało, że ludzie faktycznie komunikują sobie strach lub inne silne emocje poprzez zapach, bo w świecie zwierząt to jest dosyć częste - mówił Marcin Sawicki w Dzień Dobry TVN.

Jak zwalczyć w sobie strach?

Są takie osoby, które z powodów choroby mózgu nie czują zupełnie strachu. W Stanach Zjednoczonych została bardzo dokładnie opisana pacjentka, która miała zwapnienia mózgu i niczego się nie bała. Kiedy lekarze to dostrzeli, za jej zgodą poddali ją licznym eksperymentom. Próbowali ją przestraszyć horrorami, pająkami, wężami, potworami czy bronią palną. Ich wysiłki nie odniosły żadnego skutku, ponieważ wszystko ją ciekawiło. Niektórzy twierdzą też, że strach można zniwelować za pomocą miłości, czyli oksytocyny. Nie jest to jednak oczywiste.

- Skontaktowałem się specjalnie w tej sprawie z naszą rodaczką, prof. Joanną Dąbrowską, która siedzi w Ameryce. Ma nawet swoje własne laboratorium w Chicago w Rosalind Franklin University. Pani profesor powiedziała mi, że oksytocyna reguluje strach u mężczyzn, czyli jak mężczyzna np. zostaje ojcem albo wchodzi w związek, to przestaje być bardzo strachliwy albo przestaje tak odczuwać lęki i obawy. Natomiast u kobiet może być odwrotnie. Kobieta np. jak zostaje matką, pod wpływem oksytocyny może odczuwać strach, bo się martwi o swoje potomstwo - tłumaczył dziennikarz.

Ponadto, według badań, sen osłabia wspomnienia wywołujące w nas lęk czy strach, ale to działa też w drugą stronę - zbyt mało snu prawdopodobnie zwiększa naszą podatność na lęki. Również wśród osób uprawiających sport rzadziej zdarzają się stany lękowe niż u osób nieaktywnych fizycznie. Niedawno odkryto też, że znany lek przeciwbólowy używany do znieczulenia ogólnego, czyli ketamina, ma również działanie przeciwlękowe i skutecznie może zniwelować zespół stresu pourazowego. Podobnie działa także nielegalny narkotyk MDMA (ecstasy).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości