Psychologia

Te zawody upodobali sobie psychopaci. "Nie odczuwają, nie mają empatii"

Psychologia

Autor:
Sabina
Zięba
Psychopaci wśród nas…

Choć psychopaci kojarzą się z kryminalistami, mordercami, gwałcicielami czy terrorystami, nie zawsze jest to prawdą. Niejednokrotnie są nimi dobrze usytuowani ludzie. Gdzie można ich spotkać i gdzie pracują? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog kryminalny i wykładowca Uniwersytetu SWPS, prof. dr hab. Daniel Boduszek.

Kim są psychopaci?

Wiele osób myśląc o "psychopatach" wyobraża sobie takie postaci, jak np. Hannibal Lecter. Jednak nie każdy psychopata to morderca. Wszyscy mamy bowiem pewne cechy, które mogą być uznane za psychopatyczne, jednak jest różna skala ich nasilenia. Co więcej, nie wszyscy psychopaci są świadomi, że mają cechy psychopatów. Może 1 proc. z nich ma refleksję, że coś jest nie w porządku. Pozostali są zadowoleni, że mają cechy, które pozwalają im rozwijać karierę i mieć wpływ na inne osoby.

- Psychopaci są ludźmi, którzy nie odczuwają, nie mają empatii wobec drugiego człowieka. (...) Ja to rozbijam na empatię oczywiście afektywną i poznawczą, dlatego, że ci, którzy są bardzo inteligentni, potrafią definiować empatię i pięknie mówić o empatii oraz o innych uczuciach. Czyli empatia jest moderatorem, jeśli chodzi o diagnozowanie - tłumaczył prof. dr hab. Daniel Boduszek w Dzień Dobry TVN.

Zawody wykonywane przez psychopatów

Okazuje się, że większość psychopatów nie popełnia przestępstw i może być odnoszącymi sukcesy obywatelami. Najtrudniej rozpoznać psychopatów inteligentnych, ponieważ potrafią świetnie się kamuflować. Nie popełniają zbrodni, bo mają świadomość prawnych konsekwencji i nie chcą spędzić życia za kratkami. Wykorzystują za to swoje umiejętności do manipulowania ludźmi dla własnej korzyści, niejednokrotnie balansując na granicy prawa. Ile jest takich ludzi w naszym otoczeniu?

- Biorąc statystyki z lat 90., to 1-2 proc. w populacji generalnej, a 15-70 proc. w populacji więziennej. Ale to jest bzdura, ponieważ najnowsze badania pokazują, że 7 proc. i nieważne gdzie - podkreślił psycholog kryminalny.

Gość Dzień Dobry TVN odwołał się także do książki autorstwa Kevina Duttona. Jej autor wymienił najbardziej popularne zawody, które przyciągają osoby z wysokimi cechami psychopatycznymi. Nie było to jednak badanie, a ankieta, o której zrobiło się naprawdę głośno. Kto według niej jest w pierwszej piątce?

- Chirurdzy - po części się zgadzam. Spotykam się i pracuję z nimi też. Rzeczywiście ci bardzo wysoko postawieni strzelają bardzo wysoko na cechach psychopatycznych. To się odzwierciedla nie tylko w predyspozycjach do wykonywanej pracy, ale też w życiu osobistym. Sprzedawcy, handlowcy - czyli tu chodzi o całą manipulację związaną z cechami psychopatycznymi. Ludzie mediów - (...) Kevina tłumaczenie jest takie, że potrafią walczyć ze stresem bądź nie odczuwają stresu - to jest kompletna bzdura. Pracuję z takimi ludźmi i tacy ludzie też do mnie przychodzili na rozmowy psychologiczne. To jest nieprawda. (...) Prawnicy, ci wysoko postawieni, wybitni psychopaci. (...) Mówimy o prawnikach, którzy pracują np. dla mafii. (...) I na szczycie Kevin zaznaczył CEO - czyli kierownicy korporacji, banków. I tak rzeczywiście jest. (...) Zapomniał o bardzo ważnej grupie, szczególnie w XXI wieku - są to politycy. Nie wszyscy, ale ci, którzy rządzą partiami, którzy są na czele. Możemy historycznie też spojrzeć na temat psychopatii wśród polityków. Mówimy o Hitlerze, Stalinie itd. Dzisiaj współcześnie też możemy powiedzieć o różnych krajach, włączając nasz kochany kraj, Polskę. (...) Ludzie lubią psychopatów - polityków, bo oni świetnie kłamią, są wyraziści - dodał prof. dr hab. Daniel Boduszek.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości