Czym jest sztuka odpuszczania?
27 października na rynku ukazała się książka pt. "Happy life. Sztuka odpuszczania", która opowiada o tym, że życie na najwyższych obrotach to nie to samo, co pełnia życia. Autorka Kasia Bem podpowiedziała w niej, jak płynąć z prądem, a nie pod prąd, by żyło się łatwiej: bez wysiłku, zmagań i marnowania energii.
- Sztuka odpuszczania jest trudna, ale jest jednocześnie dostępna dla każdego dosłownie w sekundę. Polega na docenieniu tego, co jest, bez potrzeby zmieniania tego, co jest, czyli tak naprawdę jest to sztuka akceptacji rzeczywistości. (...) Ta droga do odpuszczenia musi się zacząć od pracy nad sobą - mówiła Katarzyna Bem w Dzień Dobry TVN.
"Happy life. Sztuka odpuszczania" powstała na podstawie 20-letniego doświadczenia autorki, a także jej uczniów oraz ludzi wokół. Pisarka wyznała: "Myślę, że książka jest bardzo wiarygodna i też autentyczna, bo wiele swoich doświadczeń życiowych i obserwacji w niej zawarłam".
- Złe doświadczenia są bardzo potrzebne. Myślę, że to właśnie po burzy przychodzi słońce, a zdecydowanie bez cienia nie ma blasku i bez szarości nie ma różu. To jest bardzo potrzebne, żeby rzeczywiście cieszyć się życiem, także nie bójmy się trudności życiowych, bo one jednak nas budują, wzmacniają i uczą finalnie doceniania zwyczajności - powiedziała autorka.
Jak odnaleźć szczęście?
Kasia Bem jako nauczycielka jogi pisze o tym, jak odpuścić i zmienić popularne przekonania, które są przeszkodami na drodze do szczęśliwego życia. W swojej książce wyodrębniła 12 pułapek umysłu, w które najczęściej wpadamy i podpowiedziała, jak je rozpoznać i przetransformować, by cieszyć się życiem tu i teraz. Jakie to pułapki?
- Jednym z najważniejszych jest myślenie, że szczęście jest gdzieś indziej - takie warunkowanie szczęścia i niewidzenie go w "tu i teraz". Czyli bardzo chcemy, żeby było inaczej i myślimy, że "dobrze będzie jutro". (...) To jest w zasadzie "mordowanie codzienności", bo wszystko nam umyka. Umyka nam piękno, które już jest i ta obfitość, która już jest w naszym życiu obecna. Druga taka postawa czy tok myślenia bardzo przeszkadzający, to jest przekonanie, że "mam nad wszystkim kontrolę". (...) Odpuszczenie kontroli, wycofanie chęci trzymania za sznurki i sterowania, przynosi ogromną ulgę w życiu - tłumaczyła pisarka w naszym programie.
Odpuszczanie nie ma nic wspólnego z rezygnacją, obojętnością czy zaniechaniem. To postawa pełna akceptacji i zgody na koleje losu, ale jednocześnie bardzo aktywna i umożliwiająca głęboki kontakt z samym sobą i drugim człowiekiem, bez nieustannej chęci zmieniania, kontrolowania i udoskonalania wszystkiego i wszystkich wokół.
- Ta książka jest takim lustrem. Konfrontuje nas z jakąś prawdą o naszym życiu, ale jeżeli jest gotowość do zmiany, to myślę, że ta książka może podrzucać wiele fajnych wskazówek - dodała Katarzyna Bem.
Zobacz także:
- Agnieszka Maciąg radzi, jak odnaleźć szczęście w codzienności. "Dobrostan to nie jest stan posiadania, ale stan świadomości"
- Skłonność do czarno-białego myślenia. "Teraz jest to zdecydowanie bardziej skomplikowane. Często ulegamy manipulacji"
- Kobiety, które czują za bardzo, czyli osoby wysoko wrażliwe. "Duszenie swoich uczuć to jest droga do choroby"
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News