szczęście

  szczęście

  Profesor Begona Alvarez z Uniwersytetu Vigo w Hiszpanii zbadała, kiedy ludzie są najszczęśliwsi w przeciągu całego życia. Jej zdaniem najlepszy okres przypada na lata pomiędzy 30. a 34. rokiem życia. Jak ta teoria wygląda w praktyce, zapytaliśmy naszych gości: psycholożkę Joannę Chmurę, modelkę Karolinę Pisarek i aktora Tomasza Stockingera.

  Ludzie od najdawniejszych czasów próbowali tłumaczyć sobie pewne zjawiska. Powstające przez to ciągi przyczynowo-skutkowe oraz pewne luki w wyjaśnieniach niektórych kwestii sprawiły, że zaczęto wierzyć w moce nadprzyrodzone. Wiara ta pozwalała zyskać poczucie bezpieczeństwa oraz zdjąć z siebie część odpowiedzialności za zdarzenia i bieg własnego życia. Z czasem drobnym przedmiotom zaczęto przypisywać moce ochronne i spełniające pragnienia, a amulety i talizmany pod różną postacią zaczęły zyskiwać na popularności.

  Każdy człowiek lubi odczuwać przyjemność i zadowolenie. Niestety zazwyczaj częściej skupiamy się na złych emocjach, niż na tych, które nas budują i sprawiają, że mamy więcej wiary w swoje siły. Satysfakcja jest jednym z tych uczuć, które może wnieść w nasze życie wiele dobrego.

  Wiemy, że jest dla nas niezbędna i że ma związek z wieloma procesami odbywającymi się w naszym organizmie. Ale czy jesteśmy świadomi, za co tak naprawdę odpowiada i czym może skutkować jej niedobór?

  W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o własnych potrzebach i nie zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę stanowi dla nas źródło szczęścia i spełnienia. Rzadko decydujemy się też na zmiany, które mogłyby wnieść w nasze życie wartości, na których naprawdę nam zależy. Tymczasem, wystarczy mały krok, by wyjść poza ogólnie przyjęty schemat i nadać otaczającej nas rzeczywistości nowy sens.

  Rodzicielstwo zapewnia szczęśliwe życie? Okazuje się, że niekoniecznie. Pokazują to najnowsze badania przeprowadzone przez psychologów z Michigan State University (USA). Naukowcy postanowili sprawdzić poziom zadowolenia u par bezdzietnych i tych, które doczekały się potomstwa. Wyniki są zaskakujące.

  Japońska wyspa Okinawa to miejsce, gdzie żyje najwięcej na świecie stulatków. Pomimo swojego zaawansowanego wielu staruszkowie nie tracą radości życia. Jak mówią, ich sekretem jest "ikigai", czyli zadowolenie płynące z bycia stale zajętym. Czym jest ta filozofia? Jak ją wprowadzić do swojej codzienności? Które z jej elementów przydadzą się zwłaszcza teraz, w czasie pandemii? W Międzynarodowym Dniu Szczęścia wyjaśnił to Hector García i Francesc Miralles, autorzy książki "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia".

  "Wygląda na to, że nasze najlepsze ja, to nasze najbardziej wdzięczne ja" – przekonują naukowcy. Psycholog Marzena Mawricz w naszym studiu wyjaśniła, jakie korzyści daje bycie wdzięcznym oraz podpowiedziała, jak praktykować to w życiu codziennym. Nauka, czas, start!

  Nastąpił moment, na który czekało wiele par. Wreszcie można organizować śluby i wesela, oczywiście z uwzględnieniem wszelkich zasad ostrożności. Czerwiec to idealna chwila, bo przecież, jak wiadomo, śluby bierzemy w miesiącach z literą R! To nie jedyny taki przesąd. O najciekawszych opowiedzieli nam Izabela Janachowska, wedding planerka oraz Iwona i Grzegorz Tomaszewscy, małżeństwo z 13-letnim stażem.

  Ostatnio portale plotkarskie zarzuciły Dominice Gwit, że w mediach społecznościowych promuje otyłość. Informację u źródła sprawdziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Okazuje się, że Dominika postawiła sobie konkretny cel. Jaki?

  Jej partner Cezary Harasimowicz mówi o niej: "Jest bałaganiarą, bardzo źle gotuje. Jej główną zaletą jest to, że się niczym nie przejmuje. To jest taki typ jak z 'Przeminęło z wiatrem' - będę się martwić jutro". O swojej filozofii życiowej, pracy producenta spektaklu i akceptowaniu swojego ciała opowiedziała nam Grażyna Wolszczak.

  Moda na duńską filozofię szczęścia hygge opanowała cały świat. Potem okazało się, że własne hygge ma w zasadzie każdy naród. I Polacy nie pozostają w tym temacie w tyle. Nasza filozofia to "jakoś to będzie". Na czym polega? O tym najlepiej opowie Beata Chomątowska, współautorka książki "Jakoś to będzie. Szczęście po polsku". Do rozmowy o polskim zen zaprosiliśmy w Dzień Dobry TVN również Czesława Mozila, w którego żyłach płynie duńska krew i Rafała Madejczaka - "Ojca Redaktora" "AszDziennika".

  Jak wychowywać dziecko, by było szczęśliwe? Jak budować jego poczucie wartości? Jak uczyć dziecko planowania i wytrwałości? Na czym polega metoda Covey’a? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Joanna Szulc, socjologiem i trenerką umiejętności społecznych oraz dziennikarką Anną Dziewit-Meller.

  Jan Cedzyński gra w gry liczbowe od 30 lat. Kupon kupuje codziennie. Ile razy udało mu się wygrać? Ma swój system analizy losowań, czy polega na intuicji? Dlaczego jego zdaniem wygrywający nie chcą występować publicznie? W Dzień Dobry TVN Jan Cedzyński - człowiek, który rozbija banki gier liczbowych.