Został opublikowany raport mierzący, jak bardzo szczęśliwi są obywatele danych krajów. World Happiness Report po raz siódmy usytuował na pierwszym miejscu jeden z nich. Czy obywatele Polski mają powody do radości? Jest lepiej niż dawniej, ale nie znowuż najlepiej na świecie.
Najszczęśliwszy kraj świata
Jak wieści World Happiness Report, już po raz siódmy z rzędu Finlandia została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie. CNN powołując się na słowa autora, prof. Johna Helliwella, wymienia, że przyczyn zadowolenia Finów z życia jest kilka. Po pierwsze mają "powszechny dostęp do jakościowej opieki medycznej i edukacji". Jednak kluczowymi są wzajemne relacje obywateli tego kraju, które chociażby wskazują na uczciwość.
Jak podaje tvn24.pl, w ubiegłorocznej rozmowie z portalem This is Finland mieszkańcy wymieniali powody do radości takie jak: sprawne działanie publicznych instytucji, poczucie bezpieczeństwa, bliskość natury i pozytywne nastawienie ludzi wokół.
Czy Polska jest szczęśliwym krajem? Ranking
World Happiness Report sporządza od kilku lat jedna z inicjatyw ONZ, Sustainable Development Solutions Network (SDSN). Zestawienie opiera się m.in. o sondaże Gallup World Poll, które zbierane są w blisko 150 państwach. Kraje szeregowane są pod względem szczęścia, wyrażonego średnią ocen jakości życia mieszkańców z trzech poprzednich lat.
W tym roku na drugim miejscu pojawiła się Dania, a trzecie miejsce przypadło Islandii. Polska trafiła dość odległą pozycję. Oto pierwsza dwudziestka szczęściarzy:
- 1. Finlandia
- 2. Dania
- 3. Islandia
- 4. Szwecja
- 5. Izrael
- 6. Holandia
- 7. Norwegia
- 8. Luksemburg
- 9. Szwajcaria
- 10. Australia
- 11. Nowa Zelandia
- 12. Kostaryka
- 13. Kuwejt
- 14. Austria
- 15. Kanada
- 16. Belgia
- 17. Irlandia
- 18. Czechy
- 19. Litwa
- 20. Wielka Brytania
Najszczęśliwsze kraje świata. Która jest Polska?
W tegorocznym zestawieniu World Happiness Report Polska zajęła 35. miejsce. To dobra informacja względem lat poprzednich. Awansowaliśmy o cztery pozycje względem roku poprzedniego i o aż 13 miejsc w porównaniu z edycją z 2022 roku.
Jak podaje tvn24.pl., spośród państw UE gorsze od nas wyniki odnotowały: Hiszpania (36.), Malta (40.), Włochy (41.), Słowacja (45.), Łotwa (46.), Cypr (50.), Portugalia (55.), Węgry (56.), Chorwacja (63.), Grecja (64.) i Bułgaria (81.). Najniżej sklasyfikowanym państwem Europy po raz kolejny jest Ukraina (105.). Rosja zajęła pozycję 72.
Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polacy przeszli przez całą Grenlandię. "Moi synowie zaczęli się o mnie bać"
- Polak, który od dekady żyje na Grenlandii. Mieszka w igloo?
- Jak wygląda dzieciństwo na Grenlandii?
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jacek Kadaj/Getty Images