Co uszczęśliwia osoby starsze? "Pewne czynniki pozostają niezmienne"

Co uszczęśliwia osoby starsze? "Pewne czynniki pozostają niezmienne"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Miss Senior 2023 wybrana
Miss Senior 2023 wybrana
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Kuchnia babci Krysi
Kuchnia babci Krysi
Silver influencerzy idą jak burza
Silver influencerzy idą jak burza
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Z upływem lat źródło radości i życiowej satysfakcji może się zmieniać. Szczególnie w przypadku seniorów, którzy jesień życia chcieliby potraktować jak drugą młodość. Osoby skrępowane chorobami i pozornie pozbawione witalności z biegiem lat są bogatsze o własną autentyczność. O tym, czego tak naprawdę brakuje im do pełni szczęścia, Anna Gondecka z dziendobrytvn.pl rozmawiała z Łukaszem Goździewiczem, geriatrą, internistą, neurologiem i specjalistą medycyny paliatywnej.

Jakie czynniki wpływają na jakość życia osób starszych?

Według geriatry Łukasza Goździewicza podstawowym aspektem, który jest w stanie zapewnić szczęśliwą "drugą młodość" seniorom, jest dobry stan zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

- Stan zdrowia jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość życia. Dobre zdrowie pozwala na aktywne uczestnictwo w różnych obszarach życia. Osoby starsze często spotykają się z różnymi wyzwaniami zdrowotnymi - tłumaczył.

- Bardzo często borykają się z chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze krwi czy choroba niedokrwienna serca. Do tego dochodzą również choroby przewodu pokarmowego, takie jak choroba wrzodowa czy marskość wątroby. Inne częste problemy to zaburzenia neurologiczno-psychiatryczne, takie jak udar mózgu, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, demencja czy depresja - wyliczał specjalista. Jego zdaniem jednym z kluczowych czynników, który wpływa na stan zdrowia, jest dieta.

- Dobrze skomponowana dieta przyczynia się do lepszego samopoczucia i funkcjonowania osób w podeszłym wieku oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe i cywilizacyjne. Dieta może pomóc w zapobieganiu rozwoju chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy cukrzyca - zaznaczył lekarz, podkreślając, że żywienie osoby starszej powinno być dostosowane do jej indywidualnych potrzeb.

- Istotnym jest też fakt czerpania przyjemności z jedzenia. Jadłospis powinien sprawić seniorowi przyjemność, zmniejszając niedogodności oraz ograniczenia związane z m.in. możliwością występowania zaburzeń w odczuwaniu smaku, zapachu czy z trudnościami z przełykaniem i trawieniem - wyjaśnił.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem są relacje społeczne.

- Relacje z rodziną, przyjaciółmi i społecznością mają duży wpływ na poczucie szczęścia i satysfakcji - podkreślił Łukasz Goździewicz. - Aktywność społeczna pomaga zmniejszyć uczucie samotności i izolacji, co może przyczynić się do poprawy samopoczucia i stanu psychicznego. Regularna aktywność przyczynia się do opóźnienia demencji, choroby Alzheimera i wielu innych chorób o charakterze neurodegeneracyjnym. Dodatkowo należy pamiętać, że aktywność społeczna pozwala osobom starszym na realizację własnych celów i zaspokajanie potrzeb - zaznaczył.

Nasuwa się więc pytanie, czy w ramach aktywności społecznej osoby starsze powinny mieć pod opieką zwierzęta? - Na pewno może to przynieść wiele korzyści, jednak decyzja ta powinna być dobrze przemyślana - stwierdził rozmówca dziendobry.tvn.pl.

- Z badań wynika, że posiadanie pupila może pomóc zmniejszyć uczucie stresu, niepokoju i depresji. Dodatkowo opieka nad zwierzęciem może zmuszać do aktywności fizycznej i umysłowej, co jest korzystne dla zdrowia seniora. Co więcej, zwierzęta domowe mogą zapewnić towarzystwo i pomóc zmniejszyć uczucie samotności - zauważył geriatra.

Kolejnymi ważnymi aspektami, które mogą mieć znaczący wpływ na szczęście seniora, są aktywność fizyczna i intelektualna, a także bezpieczeństwo finansowe.

Według lekarza ważny jest także łatwy dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, komfortowe i bezpieczne warunki mieszkaniowe oraz brak dyskryminacji. - Szacunek i akceptacja ze strony społeczeństwa są niezwykle ważne dla poczucia własnej wartości i satysfakcji z życia seniorów - ocenił.

Jakie są najważniejsze aspekty opieki medycznej osób starszych? 

Lekarz Łukasz Goździewicz uważa, że seniorzy po osiągnięciu 65. roku życia powinni zostać objęci kompleksową opieką lekarską. Taką pomoc sprawuje geriatra, który specjalizuje się w opiece nad osobami starszymi. Do głównych jego zadań należą: 

  • profilaktyka - zajmuje się profilaktyką przedwczesnego i patologicznego starzenia,
  • diagnostyka - przeprowadza wywiad lekarski i podstawowe badania,
  • leczenie - zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób wieku podeszłego, do których często zalicza się osteoporozę, zwyrodnienie stawów czy cukrzycę,
  • interdyscyplinarność - geriatria jest specjalizacją interdyscyplinarną, dobry geriatra potrafi zaradzić problemom zarówno związanym ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym,
  • współpraca - współpracuje ze specjalistami i instytucjami, które opiekują się osobami starszymi cierpiącymi na nieuleczalne choroby,
  • zlecanie badań - zleca badania laboratoryjne i obrazowe,
  • leczenie sanatoryjne i uzdrowiskowe - kieruje na leczenie sanatoryjne i uzdrowiskowe,
  • przepisywanie leków - przepisuje leki, kieruje na zabiegi lecznicze, udziela ogólnych wskazówek w ramach profilaktyki danej choroby.

Podsumowując - to, co uszczęśliwia osoby starsze, może różnić się w zależności od indywidualnych preferencji i okoliczności. Jednak badania i obserwacje pokazują, że pewne czynniki pozostają niezmienne.

- Za najważniejsze musimy uznać dobry stan zdrowia, ważne są także pozytywne relacje z rodziną i przyjaciółmi, które mogą przynieść dużo radości. Bardzo istotne jest również poczucie braku wykluczenia społecznego oraz wsparcie społeczeństwa i możliwość samorealizacji seniorów w jak najszerszym zakresie. Istotny element jest też stałe utrzymywanie aktywności fizycznej i umysłowej - wskazał lekarz.

- Musimy pamiętać, że dobre zdrowie jest kluczowe dla ogólnego poczucia szczęścia. To obejmuje zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Nie możemy też zapominać o rozwijaniu hobby i zainteresowań. Często to, co sprawia nam radość, to rzeczy, które lubimy robić. Dla niektórych osób starszych cieszenie się ciszą i spokojem oraz przebywaniem w bezpiecznym i przyjaznym miejscu także może przynieść duże poczucie szczęścia - podsumował geriatra.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości