Wiele osób uważa, że babcie powinny skupić się przede wszystkim na wnukach, a w ich życiu nie ma już miejsca na rozwijanie nowych pasji. Z tym krzywdzącym stereotypem walczą "Mądre babcie". Kim są i co robią? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Kim są "Mądre babcie"?
Polskie seniorki są jedną z najprężniej działających grup dyskusyjnych w sieci. Założona na Facebooku grupa "Mądre babcie" błyskawicznie zdobyła 30 tysięcy członkiń. - Tak naprawdę zaczęło się od moich pytań i rozterek, które zadawałam w eter - wspominała Beata Borucka, założycielka grupy.
- Kliknęłam, zainteresowałam się tym. Z ciekawości zaczęłam brać udział nie tylko w czytaniu, ale także w komentarzach. To zaczęło mnie bawić, bo tego do tej pory nie robiłam. Około roku byłam moderatorką tej grupy, a zgodziłam się również m.in. dlatego, że wiedziałam, że się dokształcę, jeśli chodzi o śmiganie po stronach internetowych - opowiadała Krystyna Nowak, liderka społeczności babć.
Jak działa społeczność babć?
Członkinie społeczności wspierają się, a także motywują do zmiany. - Czasami jest to zmiana sposobu żywienia czy stylu ubierania się, czy fryzury, a czasami jest to zmiana życia. Jeżeli dostaję wiadomość, że dzięki temu, co robię, któraś z moich uczestniczek społeczności wreszcie pogoniła wiecznie bijącego i maltretującego ją męża, to mam ściśnięte gardło, jak to czytam - wyznała Beata Borucka.
Warto dodać, że panie nie ograniczają się tylko wirtualnych kontaktów. - To już jest chyba z dwa lata, kiedy regularnie grupa małopolskich i śląskich "Mądrych babć" spotyka się w realu, co miesiąc - podkreśliła Barbara Okoń, administratorka grupy.
Jak zmieniło się życie babć, które dołączyły do grupy? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ma 97 lat i jest najstarszą gimnastyczką na świecie. Seniorka podbija sieć
- Tworzy wyjątkowe stroje na szydełku. "Mam trzy tysiące zamówień"
- Połączyła ich pasja do garncarstwa. "Wątki miłosne tak się wymieszały jak glina"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Alicja Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN