senior

  senior

  Artur F. i Piotr N. zostali zatrzymani przez policję. Funkcjonariusze są zdania, że mężczyźni odpowiadają za kradzież wartego 100 tysięcy złotych dzieła sztuki, które znajdowało się w warszawskim klasztorze jezuitów. Podczas dochodzenia wyszło na jaw, że 57-letni Artur F. jest byłym zakonnikiem i mężem 91-letniej kobiety. Sprawą zajęli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".

  Wielu starszych i schorowanych rodziców powtarza, że jeśli nie ma się córki, to nie ma się dziecka. Podobnego zdania są panie Maria i Wiktoria, które ze względu na swój wiek i choroby potrzebują wsparcia najbliższych. Niestety, żadna z nich nie może liczyć na pomoc synów. Dlaczego mężczyźni mniej angażują się w opiekę nad leciwymi rodzicami? Zapytaliśmy o to psycholog, Katarzynę Kucewicz.

  15 czerwca świętujemy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się starsi ludzie. My postanowiliśmy przypomnieć, jak ważna dla seniorów jest aktywność fizyczna. O treningu dla osób chorych na Parkinsona opowiedzieli nam Wojciech Wiertel, trener sportów walki oraz Lidka Wiśniewska, uczestniczka zajęć Rock Steady Boxing.

  Wycieczka dla seniorów kojarzy Ci się z sanatorium, uzdrowiskiem lub ogródkiem działkowym pod miastem? Nic bardziej mylnego! Właśnie teraz – w jesieni życia – masz czas, by odkrywać świat. Skorzystaj z okazji, by wybrać się na wycieczkę promem z Gdańska przez Bałtyk do Szwecji i pozwól się zachwycić malowniczym regionom Szwecji. Powiedz "ahoj!" Kalmarowi i Olandii!

  Czy skuteczność szczepionki może zależeć od wieku osoby, której jest podawana? Okazuje się, że tak. Badacze z Niemiec są zdania, że antidotum opracowane przez firmę Pfizer i BioNTech może być mniej skuteczna u seniorów, szczególnie u osiemdziesięciolatków. Zatem, jak chronić osoby starsze przed zakażeniem?

  Godziny dla seniora przestają obowiązywać w sklepach 1 lutego, czyli od najbliższego poniedziałku. Taką informację przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Obecnie, między 10:00 a 12:00, zakupy mogą zrobić tylko osoby, które ukończyły 60. rok życia.

  Seniorzy coraz częściej stawiają na aktywny tryb życia. Basen, nordic walking, zajęcia fitness – to tylko kilka przykładowych aktywności, na które decydują się emeryci. Niesłabnącą popularnością cieszy się jazda na rowerze. Trzeba jednak pamiętać, że rower dla seniora musi spełniać pewne wymogi.

  Tegoroczne święta będą szczególne trudne dla seniorów, którzy ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, będą musieli spędzić je samotnie. Jak jednak zorganizować im czas, by się nie nudzili, a równocześnie czuli potrzebni? O tym w programie opowiedziała Beata Borucka, blogerka "Mądra Babcia" oraz dr Tomasz Sobierajski, socjolog.