Ma 76 lat i postanowił wrócić na studia. "Człowiek się musi znaleźć w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Najstarszy student w Polsce
Najstarszy student w Polsce
Jakie kierunki studiów są atrakcyjne dla maturzystów?
Jakie kierunki studiów są atrakcyjne dla maturzystów?
Studia za granicą – marzenie, które warto spełnić
Studia za granicą – marzenie, które warto spełnić
Nie uwierzycie, co studiowały nasze gwiazdy!
Nie uwierzycie, co studiowały nasze gwiazdy!
Trudne początki w wielkim mieście
Trudne początki w wielkim mieście
Zenon Lenczewski jest po siedemdziesiątce. Mimo dojrzałego wieku wrócił na uczelnię i tym samym został najstarszym studentem w Polsce. Dlaczego zdecydował się na studia? Jaki kierunek wybrał? Czego obawiał się najbardziej? O tym opowiedział w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Kim jest najstarszy student w Polsce?

Zenon Lenczewski urodził w 1947 roku i jest najstarszym studentem w Polsce, który studiuje dziennie na uniwersytecie w Poznaniu. 76-latek wybrał kroatystykę , czyli kierunek poświęcony Chorwacji. Mężczyzna ma już za sobą jedne studia. Skończył politechnikę i jest inżynierem.

- W latach 90. zajmowałem się szkołą bankową, a teraz zająłem się humanistyką. To wszystko jest przypadek. Człowiek się musi znaleźć w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Jak już byłem na emeryturze, zacząłem chodzić na Uniwersytet Otwarty. Podobało mi się. Chodziłem w pewnym momencie na język chorwacki. Któregoś dnia pani profesor do mnie rzekła, że "już tyle ten chorwacki znasz, że mógłbyś właściwie przyjść na kroatystykę" - wspominał. Jednak nie był pewny, czy podjął słuszną decyzję. Obawiał się tego, co pomyślą o nim ludzie. - Bałem się konfrontacji z młodzieżą i bałem się też konfrontacji z wykładowcami - przyznał.

- Najpierw zobaczyłem w internecie, że jakiś najstarszy student w Polsce gdzieś tu studiuje. Mówię: "gdzieś tę twarz widziałem". A potem go widziałem na zajęciach ze mną. Na początku nie wiedziałem, jak do tego podchodzić, czy mówić na "pan", czy jak. Ale stwierdziłem, że jesteśmy studentami, to od razu wywalam na "Zenek" - opowiadał student Wojciech Doniak, kolega Zenona Lenczewskiego.

Jakie pasje ma najstarszy student w Polsce?

Zenon Lenczewski zwiedził ponad 50 krajów, biega na nartach i rocznie pokonuje na rowerze blisko 12 tysięcy kilometrów. Jego życia zawodowego starczyłoby na życiorysy kilku osób.

- Przez kilkadziesiąt lat pracy miałem taką pracę, że cały czas byłem w ruchu - mówił. Był m.in. prezesem banków, kierownikiem kontraktów w RFN i przedsiębiorcą.

Córka pana Zenona oceniła, że jej tata jest bardzo sumiennym studentem. - Jeżeli na następny dzień jest zadana do przeczytania książka, która ma 500 stron, to przychodzi z biblioteki, przynosi ją i mówi, że to będzie chociaż przeglądał. Jest niesamowity. Ja teraz, jak uczę studentów na doktoracie, chciałabym mieć takich studentów, którzy tak porządnie podchodzą do zadań, jak mój tata - podkreśliła Joanna Kocięcka.

Czy na tych studiach Zenon Lenczewski zamierza poprzestać? Dowiecie się tego z dalszej części wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Cetaphil DA Ultra – rewolucyjne nawilżenie dla skóry wymagającej 
Materiał promocyjny

Cetaphil DA Ultra – rewolucyjne nawilżenie dla skóry wymagającej